Щоб зрозуміти причини печії, згадаймо фізіологію. Їжа потрапляє в шлунок по стравоходу. У місці його переходу в шлунок існує спеціальний клапан (нижній стравохідний сфінктер), що пропускає вміст з одного відділу травної трубки в іншій. Він потрібен для того, щоб їжа йшла тільки зверху вниз і не поверталася назад.

Ще одна функція сфінктера – контроль за шлунковим соком, адже він повинен залишатися тільки всередині шлунка. Якщо робота сфінктера порушується, він починає мимоволі відкриватися, тоді шлунковий вміст закидається в стравохід. Так як секрет шлунка містить соляну кислоту, слизова оболонка стравоходу обпфкається данною речовиною. Тоді й настає хворобливе відчуття печіння, або печія. Серед багатьох причин ослаблення сфінктера є ті, які пов’язані з хворобами шлунково-кишкового тракту, наприклад, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, грижа стравохідного отвору діафрагми і так далі. А є й фактори відносно менш небезпечні, вони нерідко викликають печію у багатьох з нас і обумовлені порушеннями правил здорового способу життя.

Найпоширеніший з таких факторів – переїдання. Нормальний обсяг шлунка 0,5-1 л. Така ж кількість їжі повинна надходити в нього за один її прийом. Якщо обсяг їжі більше, шлунок розтягується. Фізіологічна норма розтягування – до 3-4 літрів. Після цього в справу вступає сфінктер: він відкривається, щоб звільнити додатковий простір для надлишку їжі. Тому частина шлункового соку і потрапляє в стравохід, викликаючи печію. Якщо досі ми говорили про дуже сильне переїдання, що відбувається найчастіше під час святкових застіль, то навіть невелике переїдання може викликати печію в наступних трьох ситуаціях:

Читайте також:  Щоденне споживання кави знижує ризик смерті – скільки потрібно пити?

1) Прийом їжі пізніше, ніж за 2 години до сну. Коли людина знаходиться в положенні лежачи, їжа в переповненому шлунку сильніше тисне на сфінктер, а значить і більша ймовірність його помилкового відкриття, ніж коли ми сидимо або стоїмо.

2) Фізичне навантаження відразу після прийому їжі. Скорочення м’язів черевного преса, які відбуваються при тренуваннях, здавлюють розтягнутий шлунок, і їжа, подолавши опір сфінктера, спрямовується вгору, викликаючи печію.

3) Тісний одяг. Більшою мірою це стосується дівчат, проте через носіння тісного одягу відчуття печіння за грудиною може з’явитися і у чоловіків. Багато чоловіків носять костюми, щільно затягуючи ремінь на штанах. Жінки ж нерідко купують одяг меншого розміру, щоб підкреслити свою фігуру. В обох випадках стискаються внутрішні органи. Шлунку при надходженні в нього їжі або рідини не вистачає місця для розтягування, і тоді його вмісту нічого не залишається, окрім як тиснути на сфінктер, який, в свою чергу, відкривається – в підсумку з’являється печія.

Читайте також:  Без чого організм не може обходитися: базові елементи здоров'я

Звичайно, є багато ліків проти печії, які різними способами нейтралізують палючу дію шлункового соку на слизову оболонку стравоходу. Але чи варто приймати їх у випадках, якщо печія викликана переїданням? Адже у зайвого прийому їжі, крім печії, є й інші неприємні найближчі результати. Це відрижка, відчуття здуття живота, нудота – і це неповний перелік болісних ознак переїдання. І ліки проти печії анітрохи на них не впливають.

Але чи можна швидко усунути відразу всі наслідки переїдання, а не тільки одну печію? На думку гастроентерологів, найкраще для такої мети підходять препарати, які посилюють і прискорюють моторику, тобто перистальтичні скорочення шлунка і дванадцятипалої кишки, і за рахунок цього прискорюють просування їжі в разі уповільнення даного процесу. Під дією подібних засобів проблема печії, а разом з нею і всього болісного «букета» симптомів переїдання, вирішується не лише тому, що їжа швидше видаляється з шлунку, а й за рахунок підвищення тонусу НСС. Тому кислота з шлунку більше не закидається в стравохід.

Читайте також:  Лікарі рекомендують 9 доступних продуктів для природного зниження холестерину

Щоб уникнути неприємних наслідків переїдання, в тому числі печії, треба також дотримуватися наступних правил:

– Останній прийом їжі повинен бути здійснений за 2-3 години до сну. Відразу після ситного обіду або сніданку теж не рекомендується лежати. А вже якщо вас дуже хилить до сну, то відразу після їжі, перед тим, як лягти, зробіть невелику прогулянку – так їжа буде перетравлюватися швидше.

– Скоротіть в вашому меню гострі, солоні, копчені продукти. Вони посилюють виділення шлункового соку і соляної кислоти, і таким чином не тільки підсилюють печію, але і підвищують апетит, що призводить до переїдання.

– Не використовуйте тісний одяг, і особливо тоді, коли вас чекає святковий стіл.

Нарешті, самий безвідмовний спосіб зменшити наслідки переїдання – це не допускати його. Для зниження голоду випийте 1,5 склянки води за півгодини до їди. Так Ви створите відчуття наповнення шлунку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКИ ВІД ПЕЧІЇ

ЯК ПОКРАЩИТИ ТРАВЛЕННЯ?

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТРАВЛЕННЯ