Звичайно, людина живе не для того, щоб їсти. Але й без цього нікуди, адже голодна людина буде думати тільки про їжу.

Та і їсти все підряд, а тим більше в недозволений час загрожує – організм дуже швидко збунтується і відреагує хворобами. Тому не будемо недооцінювати роботу ШКТ, адже він трудиться цілодобово на наше благо. А більшість з нас практично нічого не знають про цю діяльність. Тому давайте спробуємо дещо прояснити.

ШКТ в цифрах

Довжина нашого травного тракту досягає майже 10 метрів.

Загальна площа поверхні тонкої кишки, якщо розправити кожну її складочку, складе до 250 м.кв.

Кишечник заселений мікроорганізмами, загальна вага яких становить близько 2,5 кг.

Місткість шлунка дорослої людини близько 1 літра.

До 10% щоденних енерговитрат йде на перетравлення їжі. Найбільше калорій потрібно для перетравлення білків і алкоголю.

Щодня в товсту кишку потрапляє близько 7-8 літрів рідини. Це вода, основні солі, ферменти, слиз, жовч. Виходить же з товстої кишки всього до 100 гр.

1,7 л слини виробляється в організмі дорослої людини щодня. Це відбувається автоматично навіть тільки при одній думці про їжу, не кажучи вже про її вигляд або запах.

Працьовита печінка виконує близько 500 різних функцій, вона не тільки фільтрує все, що потрапляє в організм, але також виробляє жовч, зберігає поживні речовини і багато іншого. І, до речі, стан печінки потрібно контролювати, адже якщо в організмі щось піде не так, то вона найчастіше реагує першою.

ШКТ у фактах

Помилково думати, що процес травлення починається в той момент, коли ви щось поклали в рот. Насправді, як тільки ніс вловлює запах їжі, запускається слиновиділення і починається вироблення травних соків.

Черговість процесу перетравлювання їжі така: першими перетравлюються вуглеводи, потім білки, а останніми жири.

Якщо коли-небудь вам в голову прийде шалена думка пообідати стоячи на голові, не переживайте – навіть у цьому випадку їжа все одно потрапить в шлунок. Відбувається це завдяки тому, що м’язи органів травлення скорочуються хвильовими рухами – це називається перистальтика.

Стан усіх систем нашого організму залежить від їжі, яку ми вживаємо. На вході в організм – це просто їжа, а на виході (ні, не тільки те, що ви подумали), це ще й будівельний матеріал для росту і регенерації тканин, енергія для життєзабезпечення і гормональний фон від якого залежить психіка і багато іншого.

Уявіть тільки, що 95% серотоніну (це гормон щастя) локалізується в кишечнику. Якщо цієї речовини достатньо в нашому організмі, то людина перебуває в гарному настрої і в будь-якій ситуації вміє керувати своїми емоціями. А ось його недолік в першу чергу відбивається на настрої, а в другу негативно позначається на роботі ендокринної та серцево-судинної систем. І, звичайно, не в останню чергу від дефіциту серотоніну страждає сам ЖКТ – це і порушення моторики кишечника, і хронічні виразки, гастрити.

35-40% всіх операцій в Україні – це видалення апендикса. Існує думка, що запалення апендикса відбувається при рясному м’ясному харчуванні. За даними американської системи охорони здоров’я в США від запалення апендикса щорічно помирає близько 400 осіб. Щоб запобігти запаленню «відростка» слід вводити в раціон більше сирої рослинної їжі, яка багата рослинною клітковиною – свіжі фрукти і овочі.

Кожні три години потрібно що-небудь з’їдати. Це не обов’язково має бути повноцінний прийом їжі, підійдуть йогурт, яблуко, морквина. Навіщо? Справа в тому, що тривалий інтервал між прийомами їжі з часом може призвести до ущільнення жовчі і подальшого утворення жовчних каменів.

Наш організм цілком здатний з’їсти сам себе. Це відбувається при панкреатиті (запалення підшлункової залози), коли ферменти, які виділяються залозою, не викидаються в дванадцятипалу кишку, а активізуються в самій залозі, внаслідок чого вона починає перетравлювати сама себе. Але цим справа не обходиться, адже токсини і ферменти, які при цьому виділяються, потрапляють в кровотік і можуть завдати серйозної шкоди іншим життєво важливим органам.

Деяким людям іноді (або часто) хочеться з’їсти що-небудь таке: бруд, папір або лизнути побілену стіну. Чому виникає таке бажання науці достовірно невідомо досі, але існує припущення, що це відбувається через нестачу якихось мінералів в організмі. Дане явище називається «пікацизм» або збочений апетит.

Основа травного соку – соляна кислота – діє дуже вибірково, наприклад, вона здатна перетравити невеликий шматочок металу, якщо ви його раптом проковтните, а жувальну гумку ні. Вона виходить з організму в тому ж вигляді, в якому потрапила в нього.

Ми звикли до того, що в списку всіх хвороб захворювання серцево-судинної системи лідирують, однак в останні роки ситуація змінюється. Хвороби ШКТ наздогнали й обігнали «лідера», на сьогоднішній день лідирує саме ця група хвороб. Найпопулярніше захворювання в цій групі – гастрит. Цікаво, що чоловіки хворіють ним у три рази частіше, ніж жінки. Звичайно, ці чоловіки в основному проживають у великих містах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПОКРАЩИТИ ТРАВЛЕННЯ?

ВИДИ ГАСТРИТУ

ЛІКИ ВІД ПЕЧІЇ