Шоколад, мед, чай, риба — разом з дієтологом Наталією Фадєєвою знайшли 11 продуктів, які можуть виявитися не такими якісними і корисними, як ви очікували.

Мелена кава часто містить різні домішки

— Найчастіше в мелену каву додають цикорій — це нешкідливо, але по ціні виходить дешевше натуральної. Визначити на смак, що в каві присутня ця рослина, досить складно. Краще всього пити каву в кав’ярнях, яким важлива їхня репутація. Виробники можуть також підміняти дорогі сорти кави на більш дешеві.

В суші і роллах може виявитися не та риба, яка заявлена в складі

Суші

Зрозуміти, яку саме рибу використовували для приготування суші або ролів, на смак все-таки можна. Хоча не складно підмінити дорогу рибу на більш дешеву приблизно тієї ж жирності, наприклад тріску або крижану на минтая, сьомгу або форель на кету. А от визначити її свіжість іноді буває складно — продавці йдуть на всілякі хитрощі, щоб привести в товарний вигляд не дуже свіжу рибу: і запаху ви не відчуєте, і за смаком не зрозумієте. Тільки через кілька годин дізнаєтеся, що риба була несвіжою — коли трапиться отруєння. До речі, риба і морепродукти викликають тяжкі отруєння.

У магазинах за натуральний творог видають сирний продукт

Творог теж часто підробляють — виробники додають в натуральний продукт крохмаль і гідрогенізовану пальмову олія. Як дізнатися, що вас обдурили: капніть йод на сир — якщо там є крохмаль, він посиніє.

Чай може містити домішки листя інших рослин

Чай

У чай можуть потрапляти листя і стебла інших рослин. Найчастіше їх не додають спеціально, а видають дешеву, невідсортовану, зібрану з рослинним сміттям суміш за дорогий високоякісний сортовий чай. Небезпека полягає в тому, що в чай можуть випадково потрапити токсичні рослини або рослини, на які у людини є алергія. У недорогих столових можуть імітувати чай з допомогою паленого цукру. Нешкідливий і навіть найбільш корисний варіант заміни дорогого листового чаю — сушений іван-чай.

У магазинах дешеві сорти риби можуть продавати як дорогі

У будь-якому сімействі риб існує більш дешева і більш дорога риба. Часто таку підміну можна спостерігати при купівлі звичайного оселедця, коли за оселедець видається менш цінна і більше кістлява риба з цього сімейства. Ще частіше продають «копчену» рибу за такою високою ціною, як ніби її по-справжньому коптили. Насправді виробники або кухарі використовували більш простий варіант її приготування — за допомогою розчину «штучний дим».

До оливкової олії можуть додавати соєву олію для здешевлення продукту

Оливкова

Чесні виробники завжди вказують на упаковці, що олія з добавками. Якщо олія упаковується далеко від місця виробництва, виробники дійсно можуть таким способом здешевити її собівартість і збільшити свій прибуток. Зрозуміти, що олія розбавлена, досить складно. Краще всього купувати олію, упаковану там, де вона вирощена: в Греції, на Кіпрі, в Хорватії, Іспанії або Італії.

В пармезані з магазину можуть міститися дешеві сорти сиру і навіть целюлоза

Сир дуже часто підробляють. Не тільки підміняють дорогий сорт на дешевий, але і видають за сир сирний продукт, який виготовлений з допомогою гідрогенізації рослинних жирів пальмової олії. Чесний виробник повинен вказати спосіб виготовлення такого продукту. Такий сир повинен коштувати набагато дешевше натурального.

До меду додають цукор або фруктозу для зниження вартості

Мед

Мед стоїть на першому місці за підробками. Найшкідливіша фальсифікація серед усіх — коли годують бджіл цукровим сиропом. Начебто виходить мед, але користі від нього ніякої. За мед може видаватися і палений цукор з ароматизаторами, штучними барвниками і крохмалем. Зазвичай несправжній мед зберігається недовго — в ньому розвиваються бактерії і він псується. Натуральний же продукт зберігається роками. Розпізнати ненатуральний мед можна за ціною — він дешевий.

Дешеві спеції можуть містити барвники, підсилювачі смаку і сторонні рослини

Спеції краще всього купувати в перевіреного виробника. Можна поцікавитися, чи є у нього свої території вирощування. Найчастіше займаються фальсифікацією перекупники і приватні особи.

За українське шампанське зазвичай видається хімічний алкогольний напій

Шампанське

Це стосується не лише шампанського. Багато заводів з виробництва «вин» займаються тим, що розводять воду спиртовим розчином, додають барвники та ароматизатори. Вина завжди потрібно купувати тільки у того виробника, який має свої виноградники та виробництво на місці — тільки так можна застрахувати себе від підробок.

Шоколад теж може бути ненатуральним

Замість натурального шоколаду з какао-масла, яке коштує дорого, можна зустріти шоколадну плитку з пальмової олії у неї ціна набагато нижче. Ненатуральний шоколад має менш шоколадний смак. Молочний шоколад повільніше тане в роті і в руках або взагалі практично не тане.

Джерело: The challenger