Медики та вчені частіше починають говорити про проблему стійкості людей до антибіотиків, яка у найближчі десятиліття може стати основною причиною смерті у всьому світі. Вони звернули увагу, що стійкість до протимікробних засобів багато в чому ґрунтується на мікробіомі кишківника.

Нове дослідження показало, що вирішенням проблеми може стати додавання до щоденного раціону харчування розчинної клітковини. Вона робить кишкові бактерії менш захищеними від впливу ліків, згідно зі статтею в ASM Journals.

Кишківник часто називають “другим мозком” та органом довголіття через те, що саме від його роботи багато в чому залежить здоров’я людини і навіть її життя. Порушення його мікробіома веде до різних захворювань. Крім того, відомо, що бактерії в кишківнику можуть нести генетично закодовані стратегії виживання при контакті з антибіотиками, наприклад, тетрацикліном та аміноглікозидами, необхідними для лікування багатьох недуг.

Згідно з дослідженням, у здорових дорослих людей, які звикли щодня включати в дієту їжу з вмістом не менше восьми-десяти грамів розчинної клітковини, у кишківнику виявилося менше мікробів, стійких до антибіотиків. Така клітковина міститься в ячмені, вівсі, квасолі, сочевиці, гороху, насінні (наприклад, чіа), горіхах, моркві, ягодах, броколі, кабачках та артишоках.

Низьке ж споживання клітковини знижує доступність субстрату для мікробів, які перетворюють клітковину на коротколанцюгові жирні кислоти та змінюють склад мікробіоми кишківника.

“Результати наводять безпосередньо до ідеї, що зміна дієти може стати новою зброєю у боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів”, – кажуть автори дослідження.