Вікові когнітивні зміни неминучі, але все ж їх можна загальмувати за рахунок заходів, що забезпечують здоровий стан мозку, підкреслюють лікарі.

Фахівці дали кілька порад про те, як надовго зберегти когнітивне здоров’я. На їхню думку, зробити це дозволяють певні корективи в способі життя.

Порада 1: фізична активність. Наукові дослідження показують, що фізичні навантаження, прискорюють серцебиття, сприяють формуванню нових нейронів в мозку. Чим активніше мозок виробляє нейрони, тим якіснішими є розумові здібності. Найкраще нейронному виробництва в мозку сприяють навантаження на витривалість, але в принципі для здоров’я ЦНС корисна практично будь-яка фізична активність.

Порада 2: їсти овочі і фрукти з яскравою шкіркою. Плоди червоного і фіолетового забарвлення (баклажани, буряки, виноград) відрізняються підвищеним вмістом речовин-антоціанів, завдяки яким активізується кровообіг і насичуваність мозку киснем.

Порада 3: менше цукру! Пристрасть до цукру здатне знижувати якість розумової діяльності. Згідно з даними дослідження співробітників американської клініки Майо, любов до солодкого особливо шкідлива для інтелекту в літньому віці: у літніх любителів солодощів в 4 рази інтенсивніше відбуваються процеси погіршення пам’яті, зниження загального інтелекту і здатності орієнтуватися на місцевості.

Порада 4: спите в тиші і в темряві. Недолік сну негативно впливає на стан пам’яті. Дослідники відзначають, що одна безсонна ніч «забирає» у людини кілька балів IQ. Спати вночі необхідно мінімум 7 годин. Фахівці радять звільняти спальню від подразників – джерел звуків і світла. Якщо людина спить в обстановці, в якій немає можливості зануритися в повну темряву, це підвищує ризик запалень та загибелі клітин мозку.

Порада 5: пізнавайте нове. Фахівці стверджують, що надовго зберегти ясний розум можливо, якщо постійно вчитися чомусь новому. Наприклад, в США навіть пацієнтів з Альцгеймером змушують вчити з тихі, читати вголос, спілкуватися – це не виліковує, але допомагає істотно загальмувати хворобу. Одним з найбільш доступних і ефективних способів тренування мозку є розгадування кросвордів та інших головоломок. Воно не підвищує рівень інтелекту, проте змушує мозок активно трудитися – наука володіє даними про те, що мозок літніх пенсіонерів, які люблять розгадувати кросворди, активний як мозок людей, які молодші на десять років.