«Марна трата часу» скажуть амбітні та цілеспрямовані люди. Однак не варто настільки безтурботно ставитися до фізіологічної потреби у сні, який регулює усе, починаючи від метаболізму до психологічного здоров’я, пам’яті та уваги. Навіть дотримуючись повноцінного і збалансованого харчування, виконуючи регулярні фізичні навантаження, без якісного сну, організм не можете бути абсолютно здоровим.

Почнемо з цікавого факту, який був встановлений вченими Лабораторії сну. Більше 40% опитаних сказали, що прокидаються серед ночі і не можуть заснути, більше 25% мають труднощі з засинанням або прокидаються дуже рано, але що більш сумно близько 50% респондентів відповіли, що вони не відчувають себе оновленими і енергійними, прокидаючись вранці і відчувають себе втомленими і дратівливими протягом дня.

Звучить знайомо? Тоді прийшов час подбати про свій організм і створити все необхідне для якісного відпочинку.

Адже недолік сну має серйозні наслідки для здоров’я і успішної, результативної роботи.

Наш організм так влаштований, що саме під час сну, він веде величезну очисну роботу, видаляє токсини через лімфатичну систему, запускає процеси відновлення кожної клітинки, м’язів, а також психічної, емоційної і фізичної енергії. Під час сну мозок об’єднує і витягує сенс з подій дня, тим самим збільшує здатність отримувати інформацію і покращує денну продуктивність. Якщо ж порушується свій циркадний ритм через неякісний сон, страждає кожна частина організму, може підвищуватися артеріальний тиск, порушуватися регуляція гормонів голоду, апетиту, протягом дня з’являється потреба в цукрі або інших джерелах енергії, збільшується експресія генів, пов’язаних із запаленням, імунної збудливістю, діабетом, ризиком розвитку раку і стресом, та багато інших неприємностей.

А Ви отримуєте хороший сон вночі? Скільки і як спати? Сон для здоров’я? Який сон правильний?

Три фактори, які впливають наскільки сон буде відновлюваним.

Тривалість – тобто кількість годин, протягом яких ви спите. Вимоги до сну дуже індивідуальні і можуть змінюватися від одного дня до іншого, в залежності від таких факторів, як стрес, фізичне навантаження, хвороба і вагітність, і це лише деякі з них. Але в середньому більшість дорослих людей потребують від 7 до 9 годин сну на добу.

Режим сну – це звичка лягати спати приблизно в один і той же час щоночі, тим самим регулюючи ваші циркадні ритми і покращуючи якість сну, ще один показник, що відновлює сон, який пов’язаний глибиною і послідовним проходженням всіх його етапів.

Як забезпечити організм глибоким відновлюваним сном?

Перше, що потрібно зробити – це спати в повній темряві або якомога ближче до неї. Навіть найменший кількість світла може порушити вироблення мелатоніну і серотоніну в шишкоподібній залозі, гормонів, які захищаю від стресу, передчасного старіння, і є сильним природним імуномодулятором і антиоксидантом.

Визначити чи достатньо темно у вашій спальні, можна поставивши навпроти долоню, і, якщо ви бачите в темряві свої пальці, значить ваша спальня далека від первісної печери. Приберіть із спальні будь-які джерела постійного або яскравого світла – електронний годинник, телевізор, комп’ютер, яскраві лампи. Залиште невеликий нічний світильник для екстрених випадків. Повністю затемніть вікна або використовуйте маску для очей.

Підтримуйте температуру у вашій спальні не вище 21° С. Дослідження показують, що оптимальна температура для сну становить від 15° до 20° С  і більш спекотна кімната може привести до неспокійного сну. Це пов’язано з тим, що під час сну, внутрішня температура тіла падає до найнижчого рівня, як правило, приблизно через чотири години після засипання, і більш прохолодна спальня імітує природну температуру тіла.

Лягайте спати якомога раніше, в ідеалі між 21 і 22 годинами вечора, наші наднирники, жовчний міхур починають відновну і очисну роботу з 23 годин, і неспання в цей час не дозволять їм якісно виконати свої природні функції.

Уникайте споживання води за дві години та їжі за три години до сну, особливо зернових, цукру, кофеїну та алкоголю, які можуть зробити ваш сон неспокійним.

ПульсДана інформація не є медичною порадою в діагностиці і лікуванні будь-яких захворювань або нездужань. Налагодити сон, враховуючи ваші особливості здоров’я і способу життя, може тільки ваш лікуючий лікар. Сімейна клініка «Пульс» та її досвідчені лікарі допоможуть знайти справжні причини неспокійного сну, використовуючи новітнє обладнання та методи діагностики. Вибрати свого лікаря і записатися на консультацію можна www.puls.ua

*На правах реклами