Тривалий перегляд телевізора може бути пов’язаний з підвищеним ризиком венозної тромбоемболії, включаючи тромбоемболію легеневої артерії і тромбоз глибоких вен. До такого висновку прийшли вчені на основі аналізу трьох когортних досліджень, в яких в загальній сумі взяли участь 130 тис. осіб.

Їх робота була опублікована в Європейському журналі профілактичної кардіології. У найбільшому з досліджень розглядалася тромбоемболія легеневої артерії. Учасників розділили на тих, хто довго дивляться і мало дивляться телевізор. За ними спостерігали протягом 19 років. За цей час у 964 осіб розвинулася венозна тромбоемболія. При цьому у тривало дивляться телевізор ймовірність її виникнення виявилася в 1,35 рази вище.

Перегляд телевізора є поширеним атрибутом сидячого способу життя, який пов’язаний з несприятливими наслідками для здоров’я, включаючи серцево-судинні захворювання. Тривалий перегляд фільмів і телепрограм, пов’язаний з іммобілізацією (сильний фактор ризику), може посилити ризик розвитку венозної тромбоемболії за рахунок збільшення рівнів таких факторів ризику, як маса тіла, артеріальна гіпертензія, в’язкість плазми крові та інших. Ще одним можливим поясненням підвищеного ризику може бути нездорове харчування, наприклад перекушування, які часто супроводжують перегляд телепрограм, наголошується в публікації.

Як вказують самі дослідники, оскільки використовувалися різні способи класифікації тривалості перегляду телевізора, їм не вдалося з’ясувати точний взаємозв’язок між цим заняттям і ризиком утворення тромбів. Висновки засновані тільки на спостереженнях. Тобто вони не доводять, що тривалий перегляд телевізора безпосередньо викликає утворення тромбів.

Це дослідження не може стверджувати, скільки часу дивитися телевізор “занадто багато”. Але воно підтверджує, що тривале сидіння без руху може викликати проблеми зі здоров’ям, відзначають експерти British Heart Foundation (BHF).

Незалежно від того, дивитеся ви телевізор або працюєте за комп’ютером, рекомендується часто вставати і робити перерви. Наприклад, при перегляді ТБ бажано вставати і рухатися кожен раз, коли йде рекламна пауза, радять в BHF. Або можна поєднати перегляд улюбленої телепередачі із заняттям на велотренажері.