Змінна робота пов’язана з гіршою робочою пам’яттю (тип пам’яті, що дозволяє людині зберігати в умі інформацію, з якою вона працює) і повільнішою швидкістю розумової обробки інформації. Такого висновку дійшла команда австрійських учених на основі аналізу досліджень, в яких вивчалися когнітивні здібності дорослих, що працюють.

Результати були опубліковані в журналі Occupational & Environmental Medicine. Усього фахівці проаналізували 18 досліджень за участю більш ніж 18 тис. осіб. Середній вік учасників був 35 років. Аналізувалися швидкість обробки інформації, робоча пам’ять, когнітивний контроль, зорова увага, здатність перемикатися між різними завданнями.

Як показав аналіз, у тих, хто працював позмінно, майже всі показники виявилися гіршими, ніж у працівників, робочий графік яких був регулярним. Найбільш значущий ефект спостерігався імпульсного контролю (параметр стосується імпульсів, насамперед які стосуються того, чого людина хоче чи бажає) і ситуаційної реакції. Ефект швидкості обробки інформації, робочої пам’яті, зорової уваги теж був значним, але не таким великим.

Дослідники пояснюють, що на основі проаналізованих досліджень ще не можна робити висновок, що позмінна робота справді погіршує продуктивність мозку. Однак ці дані – привід задуматися про більшу безпеку робочого процесу та здоров’я працівників зі змінним графіком, пише EurekAlert.

“Зниження нейроповедінкових показників у працюючих позмінно людей може відігравати важливу роль у плані виробничих травм та помилок”, – вказується в дослідженні. Як заходи, які можуть зменшити ризик несприятливих наслідків, вчені пропонують такі варіанти, як денний сон та регулярний моніторинг стану здоров’я.