Неприємний запах з рота (галітоз) — велика проблема і для пацієнта, і для оточуючих. Незважаючи на очевидну легкість його виявлення, ви можете не знати про проблеми, оскільки самі запаху не відчуваєте, а близькі соромляться вам про це сказати.

Ну, припустимо, сказали… Що далі? Нерідко на те, щоб встановити причину і усунути її, йдуть роки! А це тягне за собою вже емоційні страждання і соціальні невдачі. Поширеність цієї неприємності, яку ми далі будемо називати медичним терміном галітоз, вкрай велика. По Україні у мене даних немає, але в США, в той чи інший період життя, галітозом страждав кожен п’ятий чоловік.

Як виявити свій запах

Як вже було сказано, галітоз не завжди очевидний для самого пацієнта. Краща діагностика — довірчі відносини в родині, коли близька людина розповість вам про проблему. Але якщо у близької людини хронічний нежить або вона ні за що на світі не захоче вас засмутити, як бути? Є кілька простих прийомів, щоб переконатися в наявності або відсутності галітозу самому:

  • якщо є наліт на язиці, ймовірність галітозу вже висока, наліт слід зчистити щіткою без пасти і понюхати його;
  • прочистити міжзубні проміжки зубною ниткою або зубочисткою і оцінити запах від них;
  • вранці натщесерце зробити повільний видих в склянку, а потім понюхати його;
  • натиснути ложкою на мигдалини, оцінити запах від них;
  • якщо є знімний зубний протез, покласти його на декілька хвилин в поліетиленовий пакет, а потім оцінити чистоту запаху в ньому.
Як обчислити причину

У солідних іноземних журналах більшість статей про галітоз присвячені стоматологічним проблемам. На другому місці — запальні процеси в носі, пазухах носа і мигдалинах. Стравохід і шлунок, інші органи як джерела галітозу називаються рідко. Чи справді справи йдуть саме так? Не думаю, справа в тому, що ці статті писали стоматологи, і пацієнт в першу чергу з такою проблемою йде до них. Це, звичайно ж, правильно — починати пошук слід зверху вниз і від простого до складного.

Стоматологи дуже детально вивчили безпосередню причину неприємного запаху з рота — запах створюється анаеробними (бескислородними) бактеріями, що живуть в складках язика, особливо його корені, в язичному нальоті, в ясенних кишенях, рідше в лакунах мигдаликів. Найважливішим провокатором галітозу служать зубні протези. Самостійним джерелом галітозу може бути хронічне запалення в носі і його пазухах (назогалітоз). На ці причини припадає 99% випадків запаху з рота. Залишився відсоток відійде на рідкісні в наші дні, запущені форми цукрового діабету та печінкової недостатності (вони легко діагностуються за аналізом крові).

Як позбавитися від запаху

Механізм, пов’язаний з розмноженням бактерій в роті — це не синонім конкретних захворювань. Справжні причини галітозу можуть знаходитися далеко за межами порожнини рота. Щоб анаеробна бактерія почала розмножуватися, потрібне живильне середовище без доступу кисню. Такі умови створюються при пародонтозі, пародонтиті, карієсі, пульпіті і інших стоматологічних хворобах.

Тому перше завдання при боротьбі з галітозом – санація порожнини рота. І якщо усунення смердючих порожнин у зубах зазвичай досягається в короткий термін, то лікування пародонтозу може зайняти час. Зуби вилікували, пародонтозу немає, а запах залишається. Починаємо грішити на печінку або якісь міфічні «шлаки». А даремно! Потрібно згадати, що вам казав стоматолог про гігієну порожнини рота.

Чистимо язик

Санація — це не тільки здорові зуби і ясна, але також чисті, вільні від нальотів глотка, мигдалини і язик. Чистка язика, особливо його дальної частини — необхідна умова боротьби з галітозом незалежно від його причини.

Для цього випускають спеціальні скребочки і щіточки, але відмінно зарекомендувала себе звичайна зубна щітка, якою слід щодня чистити не тільки зуби, але і мова — так само, як і зуби, з пастою! Якщо цього недостатньо, стоматолог може прописати антисептичні розчини і гелі з антибактеріальним компонентом, наприклад, метронідазолом. Нарешті ви досягли у роті ідеальної чистоти і стоматолог готовий прикрутити вам на зуби табличку «рот зразкового утримання». А запах все одно є. Що робити тепер?

Звертаємося до ЛОР-лікаря

Стоматолог загляне в рот глибше і виявить постназальный затік — по стінці глотки з носа тече слиз і, можливо, гній. Це вже робота для оторинолариголога. ЛОР проведе риноскопію (огляне порожнину носа відеокамерою), томографію пазух носа, знайде причину запалення, проведе лікування, можливо, навіть буде потрібно операція. Вас вилікували. А запах… Нікуди не подівся цей запах! Ні, комусь пощастило і на першому етапі, і на другому, але нерідко сюжет розвивається по самим химерним сценаріями.

Наприклад, до мене звернувся пацієнт, який пройшов всі вище описані стадії багато років тому, і його стоматолог вирішив, що справа в ясенних кишенях, мікроби живуть там. Цей бідний пацієнт купив і встановив вдома стоматологічну апаратуру загальною вартістю 30 000 євро. Лікар раз на тиждень проводив на ній процедури протягом 5 років. А у пацієнта, між тим, були скарги на відрижку і печію.

Гастроскопія показала запалення стравоходу, а запрошений з такої нагоди ЛОР виявив пов’язаний з рефлюксом фарингіт (запалення глотки).

Звертаємося до гастроентеролога

Що таке рефлюксна хвороба? Це стан, коли вміст шлунка закидається назад в стравохід і навіть глотку, шлункова кислота обпікає їх, вони відповідають рясним слизоутворенням, створюючи умови для розвитку галітозу. Тобто, при рефлюксі джерело запаху знаходиться теж не в шлунку — в запалених глотці, мигдаликах, на корені язика. Але причина страждання — порушення взаємин стравоходу і шлунка. Слід сказати, що у цього пацієнта були класичні підказки, типові для рефлюксної хвороби: відрижка та печія. Але так буває не завжди.

Єдиним проявом рефлюксної хвороби може бути галітоз. Іноді він супроводжується ознаками хронічного запалення глотки та гортані — болем при ковтанні, осиплостью голосу, потребою відхаркати слиз, який накопичився в глотці. Після лікування рефлюксної хвороби проблема запаху була вирішена, наш пацієнт зміг звільнити свій дім від медичного обладнання. На щастя, зараз все більше ЛОР-лікарів вміють діагностувати рефлюксний фарингіт і ларингіт і направляють таких пацієнтів до гастроентеролога.

Дотримуємося гігієни

Як бачимо, майже завжди причина запаху — анаеробні бактерії в роті і глотці, але умови для них створюють хвороби не тільки порожнини рота, а також носа, пазух носа, глотки, стравоходу та шлунка.

Тим не менш, основа боротьби з галітозом, незалежно від його походження, — гігієна порожнини рота. Чистіть кожен день язик і особливо його корінь, ретельно обробляйте міжзубні проміжки ниткою, тримайте в чистоті знімні протези — і буде вам щастя.

Автор: Олексій Парамонов – лікар-терапевт, гастроентеролог
Джерело: passion.ru