Вченим дотепер не були відомі причини розвитку діабету 2 типу у людей з нормальним індексом маси тіла (ІМТ). Дослідження “Звернення назад діабету 2 типу після нормалізації споживання енергії” в дослідженні пацієнтів без ожиріння (ReTUNE) показало, що втрата 10-15% маси тіла може призвести до ремісії діабету 2 типу у людей з нормальним ІМТ. Результати роботи були представлені на віртуальних щорічних зборах Європейської асоціації вивчення діабету (EASD) в цьому році.

Висновки дослідників контрастують з широко поширеною думкою, що таких пацієнтів можна лікувати тільки за допомогою ліків. Довгий час вважалося, що діабет 2 типу має іншу патофізіологію у людей з нормальною вагою, яким зазвичай не радять худнути, а відразу призначають лікування, включаючи інсулін.

Триваюче дослідження ReTUNE також показало, що рівні жиру в печінці та підшлунковій залозі значно впали, і активність клітин, які продукують інсулін в підшлунковій залозі, була відновлена.

В цей час передбачається, що рівень жиру в печінці менше ніж 5,5% є здоровим незалежно від ІМТ людини. Однак при діабеті 2 типу, ймовірно, в тілі знаходиться більше жиру, ніж необхідно, навіть якщо людина здається стрункою. Результати також показують, що рівні жиру в печінці варіюють в залежності від ваги, і що рівні, які зараз вважаються здоровими, можуть насправді бути шкідливими для більш легких людей. У зв’язку з цим необхідно змінити спосіб оцінки жиру в печінці, щоб брати до уваги ІМТ.

Читайте також:  2 продукти харчування, яких слід уникати за вечерею

Подробиці дослідження

Раніше DiRECT – знаменне клінічне дослідження ремісії діабету, надало дані, які показують, що інтенсивна втрата ваги у людей з надмірною вагою може привести до ремісії діабету 2 типу, а також до безлічі інших переваг, включаючи поліпшення гіпертонії та навіть відновлення функції підшлункової залози.

У дослідженні ReTUNE аналогічно розглядається ремісія діабету 2 типу, але у пацієнтів з нормальною вагою. У ньому брало участь 12 пацієнтів з діабетом 2 типу, середній вік – 58,3 років, середній ІМТ – 24.5 / м2 (всі <27 кг / м2).Учасники слідували дієті 800 ккал / день, що складається з супів та коктейлів, протягом 2 тижнів, а потім від 4 до 6 тижнів для підтримки ваги (10-15% втрати ваги тіла). Цей цикл схуднення і підтримки дієти повторювали два-три рази до досягнення ремісії (HbA1c <48 ммоль / моль).

Читайте також:  Названий продукт, який знижує ризик інсульту
Внутрішньо-органний жир вимірювався за допомогою магнітно-резонансної томографії. Також оцінювалася чутливість до інсуліну і реакція бета-клітин після стандартного прийому їжі.Середня втрата ваги склала 8,2 кг, з 69 до 61,8 кг, що являє собою зниження на 11,9%, а загальна кількість жиру в організмі впала з 33,1% до 27,4%. Для порівняння, в контрольній групі загальний жир тіла становив 25,4%.Ремісія, викликана схудненням (без лікування), була досягнута у 67% (8/12) учасників втручання. Це аналогічний результат, який спостерігається в дослідженнях втрати ваги серед учасників з надмірною вагою та ожирінням.

Важливість роботи

Результати показують, що у людей з нормальним ІМТ ремісія може бути досягнута без ліків – деяким потрібна втрата ваги на 5%, іншим – більше. Вчені вважають, що люди з діабетом 2 типу, які не страждають на ожиріння, відчувають аналогічні фізіологічні зміни під час ремісії, як і люди з надмірною вагою / ожирінням.

Читайте також:  Йогурт може захистити від діареї під час прийому антибіотиків

За словами діабетології з Університету Ньюкасла, головного дослідника ReTUNE, професора Роя Тейлора, результати демонструють, що діабет пов’язаний не з ІМТ, а з надмірною кількістю жиру в печінці та підшлунковій залозі.

Він пояснив, що надлишок жиру в печінці перешкоджає нормальній роботі інсуліну, в той час, як в підшлунковій залозі він заважає бета-клітин виробляти інсулін. З огляду на, що часто люди з діабетом 2 типу на момент постановки діагнозу мають нормальну вагу, він додав, що це має стати тривожним сигналом для лікарів.

Висновки вчених були підтримані доктором філософії з Diabetes UK Люсі Чемберс, на її думку, внутрішній жир може бути однією з причин розвитку діабету 2 типу у людей з більш низькою масою тіла, і дослідження перевіряє, чи може низькокалорійна програма схуднення допомогти позбутися від внутрішнього жиру.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News