Занадто високий тиск може бути небезпечним для життя, оскільки збільшує ризик інсультів, серцевих нападів або ниркової недостатності. Але і знижений тиск може негативно впливати на здоров’я. Як же собі допомогти?

Про підвищений артеріальний тиск – гіпертонію – лікарі говорять при значеннях 140/90 мм рт.ст. і вище. Якщо тиск нижче 100/60 мм рт, значить, у людини є гіпотонія.

Знижений тиск – часта проблема жінок. З гіпотонією нерідко стикаються молоді і худорляві жінки. Їх симптоми зниженого тиску зазвичай такі: млявість і загальмованість вранці, часті епізоди слабкості і втоми, схильність до замерзання.

Проте, хоча це і дратує, але здоров’ю сильно не загрожує. Більш того, низький тиск захищає судини і служить страховкою для серця.

«При низькому кров’яному тиску людина живе погано, при високому – добре вмирає», – саркастично зауважують медики.

Що допомагає при низькому тиску? За словами лікарів, в переважній більшості випадків власникам зниженого тиску не потрібен прийом спеціальних ліків антигіпотоніків. Кращою профілактикою неприємних симптомів даного стану є тренування судин, констатують експерти. Зокрема, рекомендуються поїздки на велосипеді, плавання, ходьба або легкі пробіжки, сауна.

“Одним з кращих засобів, що допомагають від синдрому ранкової слабкості, викликаного низьким кров’яним тиском, є склянка холодної води”, – стверджують фахівці.

Що допомагає від підвищеного тиску. Коли кров’яний тиск на стінки судин зростає, це збільшує ризик серцевої недостатності, інсульту, інфаркту або ниркової недостатності. За даними Інституту Роберта Коха, половини всіх серцевих нападів та інсультів можна було б уникнути при вжитті заходів, що дозволяють зменшувати надлишковий тиск.

Серед лікарських препаратів з цією метою використовуються гіпотензивні засоби з різних класів речовин, такі як бета-блокатори, діуретики або інгібітори АПФ. Для кращого ефекту пацієнтам часто доводиться комбінувати два або три різних ліки від кров’яного тиску, що майже завжди пов’язано з побічними ефектами, серед яких – подразнюючий кашель, збільшення ваги, біль у суглобах або еректильна дисфункція.

Також знизити кров’яний тиск дозволяють природні засоби.

Схуднення. Скидання зайвих кілограмів лікарі називають кращим способом захистити серцево-судинну систему: з кожним кілограмом при цьому артеріальний тиск падає до 2 мм рт.ст. (як систолічний, так і діастолічний). Схуднення на п’ять кілограмів дає такий же ефект зниження тиску, як і монотерапія з діуретиком.

Рухова активність. У довгостроковій перспективі фізична активність діє як таблетки від гіпертонії, підкреслюють експерти. Це особливо актуально для вправ на витривалість, таких як плавання, біг на лижах, нордична ходьба, їзда на велосипеді або біг підтюпцем. Рух знижує рівень гормонів стресу, і інсуліну, розширює кровоносні судини і знижує опір кровотоку, сприяє втраті жиру. Ефект рухової активності гіпертоніки можуть помітити вже через два місяці. Фахівці рекомендують займатися фізичними вправами не менше 30-45 хвилин не менше трьох разів у тиждень.

Середземноморська їжа. Середземноморська кухня відрізняється великою кількістю фруктів, овочів, риби, оливкової олії, часнику. Такий раціон допомагає регулювати рівень інсуліну, який впливає на кров’яний тиск, а також покращує стан кровоносних судин. Дослідження показують, що середземноморський тип живлення може знижувати кров’яний тиск в середньому на одинадцять пунктів мм рт.

Контроль солі. Зниження споживаної солі максимум до 5 грамів в день (еквівалентно одній чайній ложці) дозволяє знизити кров’яний тиск приблизно на 6 мм рт.ст. систолічний і на 4 мм рт.ст. діастолічний. Згідно з дослідженням, опублікованим в Журналі Американського коледжу кардіологів, вживання гіпертоніками кухонної солі в обсязі до 3 грамів на день з одночасним дотриманням здорового харчування (овочі, фрукти, цільне зерно, риба, горіхи) дозволяло знизити тиск в середньому на 20 мм рт.ст. в учасників з вихідним рівнем понад 150 мм рт.

Джерело: МедікФорум