Очі — не тільки дзеркало душі, але й хранителі самих різних секретів, які відомі офтальмологам — на відміну від нас. Ці маленькі подробиці про наші сині (зелені і карі) «дзеркала душі» таять у собі масу інформації не тільки про наш зір, але і про здоров’я взагалі. Що ж нам варто про них знати?

1. Комп’ютер не шкодить очам

«Він не завдає очам фізичної шкоди або іншої шкоди», говорить Дуглас Ри, голова Департаменту офтальмології при Медичному центрі University Hospitals в Клівленді. Однак він додає, що надмірне напруження очей при роботі за монітором може призвести до їх втоми і тимчасово послабити зір, тому варто робити періодичні перерви: кожні 20 хвилин відкривати погляд від екрану і дивитися вдалину або закривати очі на 2-5 хвилин.

2. Окуляри не погіршують зір

«Мені постійно ставлять це питання, але це просто міф, — говорить Марк Фромер, офтальмолог з Lenox Hill Hospital в Нью-Йорку. — Все, що роблять окуляри — це допомагають вам краще бачити». Але як часто потрібно оновлювати? Доктор Фромер стверджує, що це залежить від віку. Чим старша людина, тим рідше їй потрібно проходити перевірку у офтальмолога. Просте правило: підліткам і молодим людям потрібно купувати нові лінзи раз в рік, людям старше — раз у два роки. Приводом для замовлення нових лінз є проблеми при читанні або розпізнавання дорожніх знаків і головні болі.

3. Всі очі — одного кольору

«Задня стінка райдужки у всіх людей карого кольору, — пояснює доктор Ри. — Чи будуть очі синього, зеленого або карого кольору, залежить від товщини рогівки». Тому цілком нормально зміна кольору очей з віком. «Набагато гірше, якщо тільки одне око починає змінювати колір», додає він. Така зміна може бути ознакою захворювання. У людей зі світлими очима, особливо представників європеоїдної раси, частіше розвивається небезпечне, але поширене порушення, зване макулодистрофією, яке є частою причиною погіршення зору і включає ураження сітківки ока. Власники карих очей іспанського та африканського походження частіше страждають від глаукоми.

4. Сонячне світло знижує ризик короткозорості

«Хоча читання вважається основною причиною розвитку короткозорості у дітей, дослідження показують, що час, проведений на свіжому повітрі, цей ризик знижує, — говорить доктор Ри. — Тому читайте книги і не забувайте виходити на вулицю!» Ученим поки не ясно, як це взаємопов’язано, але, можливо, вся справа в підвищенні рівня дофаміну, що надходить у сітківку під впливом сонячного світла. Крім того, можливо, у підтримці хорошого зору бере участь вітамін D, тому сонячне світло — його джерело — необхідне для попередження короткозорості.

5. Взимку очі стають сухішими, як і шкіра

Якщо ви відчуваєте дискомфорт в очах, вони червоніють і швидко дратуються, причиною цього може бути більш сухе повітря при низьких температурах. «Кількість натуральних зліг на поверхні ока залежить від того, в якому обсязі вони виробляються і в якому обсязі випаровуються або випливають, — пояснює доктор Ри. — Чим сухіше повітря, тим швидше відбувається випаровування». Він рекомендує включати зволожувач повітря у спальні під час опалювального сезону, періодично закапувати очні краплі і пити більше рідини.

6. Спати в лінзах категорично не можна

Навіть якщо упаковка контактних лінз дає вам на це «зелене світло», ніколи не спіть в лінзах, попереджає доктор Ри. «Це різко підвищує ризик ускладнень і загроз, які можуть загрожувати зору». Доктор Фромер також додає, що при носінні контактних лінз гігієна повинна бути на вищому рівні — обов’язкове миття рук з милом перед контактом з лінзами, опускання лінз у спеціальний розчин і ідеально чистий контейнер для їх зберігання.

7. Макіяж може пошкодити очі

В наступний раз завдаючи туш на вії, будьте гранично акуратні: «Мені трапляється безліч пацієнтів з травмами очей, нанесеними пензликами для туші — люди дряпають власну рогівку, — говорить доктор Фромер. — А мені іноді зустрічаються пацієнти з частинками косметичних засобів, що потрапили у верхній шар очного яблука». Це може статися, якщо потрапили частинки макіяжу «обростуть» клітинами верхнього шару очі. Що робити? У цьому випадку (варто відзначити: вкрай рідкісний) допомагають краплі з антибіотиком.

8. Куріння дуже шкодить очам

«Куріння підвищує ризик макулодистрофії — головної причини сліпоти у людей європеоїдної раси», говорить доктор Ри. Наскільки куріння може позначитися на стані зору? «Куріння пошкоджує дрібні кров’яні нерви в рогівці і зоровий нерв, що може призвести до втрати зору», додає доктор Фромер.

9. Очі можуть вказати на інші захворювання

Лікар-офтальмолог може виявити на рутинній перевірці не тільки очні захворювання, але і серцеву недостатність (супроводжувану незвичайним формуванням або збільшенням кровоносних судин в очах), рак або пухлини (симптоми можуть включати різний розмір зіниць, провисання очних повік) і навіть ВІЛ та інші аутоімунні захворювання (набрякання або кровоточивість сітківки ока є поширеним симптомом запущеній стадії ВІЛ/СНІДу або інших захворювань імунної системи).

10. Катаракта неминуча, як і окуляри

«Кришталик ока спочатку прозорий, але з віком він починає жовтіти, іноді біліти», говорить Фромер, маючи на увазі втрату прозорості кришталика — те, що називається катарактою. Сонцезахисні окуляри з захистом від ультрафіолету уповільнюють цей процес, тому варто їх носити. Що до неминучого погіршення зору, до якого повинен готуватися кожен, гарантованого способу його зберегти не існує, хоча генетика грає ключову роль. Що можна зробити, щоб хоча б відкласти вікові проблеми із зором? Частіше виходьте з будинку. Як і у випадку з дітьми, чим більше часу проводять на свіжому повітрі (і натуральному освітленні) дорослі, тим краще їх зір і тим пізніше їм потрібна допомога окулярів, контактних лінз і операцій.