В даний час діабет виходить на 2-е місце в світі за рівнем захворюваності. Причому кількість хворих щорічно збільшується стрімкими темпами. Цукровий діабет — серйозна патологія. Наплювацьке ставлення до цієї проблеми загрожує незворотними змінами в організмі. Пропонуємо вашій увазі важливу інформацію, як розпізнати недугу.

Що таке цукровий діабет

Цукровий діабет – хронічне захворювання, яке характеризується порушеннями всіх видів обміну речовин, в першу чергу вуглеводів. В організмі накопичуються проміжні продукти розпаду, з яких утворюється цукор. Це викликає отруєння організму. Причин підвищення рівня глюкози при діабеті кілька: незасвоєння глюкози; недостатнє вироблення інсуліну; нездатність інсуліну допомагати засвоєнню глюкози, звана інсулінорезистентністю. В залежності від провідного чинника підвищення рівня глюкози в крові, розрізняють цукровий діабет 1-го типу та цукровий діабет 2-го типу. Перш ніж їх розглянути згадаймо, як глюкоза засвоюється організмом, і які порушення цього процесу спостерігаються при діабеті.

Обмін речовин при відсутності цукрового діабету
 • Вуглеводи, цукор, молоко і молочні продукти в шлунку розщеплюється на глюкозу, яка потім надходить у кров. Кількість глюкози в крові в певний момент часу називають рівнем глюкози в крові.
 • Деяка кількість глюкози відразу засвоюється клітинами печінки, щоб потім перетворити її в глікоген, що є джерелом енергії в тих випадках, коли рівень глюкози знижується.
 • Як тільки починається підвищення рівня глюкози в крові, підшлункова залоза починає виробляти гормон інсулін. Інсулін взаємодіє з рецепторами клітинних мембран жирових клітин, даючи можливість глюкозі проникнути в клітини, де вона потім перетворюється в енергію. При відсутності діабету рівень інсуліну оптимальний, засвоєння глюкози і вироблення енергії проходять без проблем.
Обмін речовин при цукровому діабеті
 • При діабеті рівень глюкози в крові натще становить понад 126 мг/дл і більше 200 мг/дл через дві години після їжі.
 • Рівень цукру в крові звичайно підвищується після їжі. Але якщо організм не синтезує інсулін або синтезує його в малій кількості, рівень глюкози в крові залишається високим. Якщо рівень глюкози через 2 години після їжі перевищує 140мг/дл, ставиться діагноз переддіабет, а якщо більше 200 мг/дл – діабет.
 • Але навіть якщо ви нічого не їсте, печінка виробляє певну кількість глюкози самостійно. Коли рівень глюкози в крові через 8 годин після їжі становить понад 108мг/дл, то можна говорити про переддіабет, а якщо перевищує 126 мг/дл, то це вже вказує на діабет.
Читайте також:  Петрушка містить речовину апігенін, яка перешкоджає розвитку раку
Цукровий діабет 1-го типу

Цей тип діабету найчастіше діагностується у підлітків. Тому його ще називають ювенільним діабетом. Серед хлопчиків він зустрічається частіше, ніж серед дівчаток.

Діабет 1-го типу страждає від 5% до 10% хворих на діабет. Зазвичай це молоді люди до 30 років. При цьому аутоімунному захворюванні, яке нерідко передається у спадок, імунна система організму руйнує бета-клітини підшлункової залози, що синтезують інсулін. В результаті глюкоза не може проникнути в клітини й накопичується в крові, перевищуючи оптимальний рівень.

Цукровий діабет 2-го типу

90 з 100 хворих діабетом страждають діабетом 2-го типу. Ним, як правило, більше 40 років.

Тривалий час цукровий діабет 2-го типу протікає приховано, без явних симптомів. На початковому етапі розвитку цього типу діабету, який називають переддіабет, є ще шанси уникнути хвороби.

При діабеті 2-го типу підшлункова залоза або виробляє недостатню кількість інсуліну, або у клітин виробляється резистентність (несприйнятливість) до інсуліну, яка перешкоджає взаємодії з рецепторами клітинних молекул мембран і проникненню глюкози всередину клітини.

Ожиріння, особливо наявність внутрішнього жиру, пригнічує здатність клітин взаємодіяти з інсуліном. Основними споживачами глюкози в організмі є активно працюючі м’язи, а при малорухливому способі життя м’язи працюють недостатньо, що в свою чергу і викликає резистентність клітин до інсуліну.

Читайте також:  Існує «прямий зв'язок» між молочними продуктами та ризиком розвитку раку
Гестаційний діабет

Не кожне підвищення рівня цукру в крові свідчить про наявність серйозної патології. Підвищений рівень глюкози в крові часто спостерігається у 3-му триместрі вагітності. Цей стан відомий як гестаційний діабет. Але іноді вона може бути передвісником цукрового діабету 2-го типу. Щоб уникнути цього, жінці необхідно залишатися фізично активною і під час вагітності, виконуючи фізичні вправи, допустимі в даний період.

Причини виникнення цукрового діабету

Діабет 1-го типу розвивається дуже швидко, протягом декількох тижнів, а діабет 2-го типу – протягом декількох років. Симптоми обох типів діабету схожі, їх результатом є високий рівень глюкози в крові або гіперглікемія. Цукровий діабет супроводжується такими проявами.

1. Прискорене сечовипускання

В силу того, що клітини не можуть поглинати глюкозу, організм через нирки намагається вивести якомога більше глюкози. Як результат – часті позиви в туалет, особливо в нічний час, великий обсяг сечі, до 5 л на добу (ніктурія). З часом це може негативно позначитися на роботі нирок.

2. Свербіж на шкірі і слизових, молочниця

Висока концентрація глюкози в сечі створює ідеальне середовище для розвитку молочниці, в результаті чого на шкірі та слизовій з’являється свербіння і набряклість.

3. Жага

Велика втрата води організмом внаслідок прискореного сечовипускання викликає спрагу, організм відчуває потребу в рідині для заповнення її втрати.

4. Млявість, втома, сонливість

Так як клітини не отримують глюкозу, організм не може виробляти достатню кількість енергії. Людина відчуває себе фізично виснаженою, без сил.

5. Втрата ваги

Внаслідок зменшення синтезу інсуліну і неповного поглинання цукру основним джерелом енергії стає жир і м’язова тканина. Як наслідок, швидке зниження маси тіла.

6. Повільне загоєння ран

При діабеті зменшується кількість недиференційованих ендотеліальних клітин і знижується їх ефективність. Вони використовуються організмом для регенерації судин і загоєння ран.

Читайте також:  Лікар назвав оптимальну кількість походів у туалет на день, щоб уникнути ризиків для здоров'я
7. Порушення зору аж до втрати зору

При підвищенні рівня глюкози в крові кришталик натягує в себе воду, набрякає і змінює свою форму. Око втрачає здатність фокусуватися. При тривалій гіперглікемії стінки кровоносних судин в сітківці втрачають тонус, стоншуються і лопаються, в результаті чого виділяється ексудат. Коли ексудат потрапляє в центр сітківки, спостерігається стійке погіршення зору.

Як контролювати цукровий діабет

Цукровий діабет – хвороба невиліковна, але можна контролювати. На позитивний розвиток діабету типу 2 впливає дієта з низьким вмістом жирів і цукру, регулярні заняття фізкультурою, а також прийом лікарських препаратів, призначених лікарем. При діабеті 1 типу необхідні регулярні ін’єкції інсуліну.

Остерігайтеся діабетичного кетоацидозу

Якщо у вас спостерігаються симптоми діабетичного кетоацидозу, у вас ймовірно діабет 1-го типу. Цей стан виникає при зниженому рівні глюкози в крові як реакція організму на її дефіцит. Тіло людини переходить на харчування власними запасами жирів і білків.

Тоді печінка починає виробляти кетонові тіла, які стають основним джерелом енергії. Коли концентрація кетонових тіл в крові та сечі перевищує норму, збільшується кислотність крові, порушується кислотно-лужний баланс в організмі і розвивається ацидоз, вкрай небезпечний стан, який може викликати діабетичну кому. Якщо у вас протягом доби розвивається і ускладнюється наступна симптоматика, необхідно терміново звернутися до лікаря:

 • Почуття голоду
 • Загальна слабкість
 • Фруктовий запах при диханні,
 • Нудота
 • Біль у шлунку
 • Висока температура
 • Втрата свідомості
 • М’язова ригідність і слабкість, судоми

Не пропустіть життєво важливі симптоми діабету. Перевірте себе! Якщо у вас є хоча б один з перерахованих симптомів діабету, зверніть на це увагу. Підвищена концентрація глюкози в крові свідчить про серйозне захворювання, що вимагає професійного підходу до діагностики та лікування. Вчасно розпочате лікування збереже вам багато років життя.

Джерело: HeadInsider