Йод необхідний для підтримки здоров’я всього організму. Але які ознаки дефіциту йоду та чи небезпечний він? Йод є водорозчинним елементом. Він міститься в деяких продуктах харчування та йодованій столовій солі. Крім того, його можна приймати в якості добавки. У цій статті ми розглянемо ознаки, симптоми і ускладнення йодної недостатності, а також обговоримо методи її запобігання і лікування.

Для чого організму потрібен йод?

Йод займає центральне місце у здорової функції щитовидної залози. Щитовидна заліза використовують йод для створення гормонів, які беруть участь у:

 • Розвитку мозку
 • Зростанні
 • Загоєнні
 • Метаболізмі

Коли щитовидна залоза людини не виробляє достатньої кількості гормонів, відбувається гіпотиреоз. Нестача йоду обмежує здатність щитовидної залози виробляти гормони, що в кінцевому підсумку призводить до гіпотиреозу.

Ознаки дефіциту йоду

Продукти, що містять йод

Згідно з дослідженням 2017 року, близько третини людей відчувають нестачу в йоді. Ось 11 ознак, які вказують на те, що у людини може бути дефіцит йоду.

Збільшення ваги

Одним з найбільш помітних ознак дефіциту йоду є несподіване збільшення ваги. Коли у людини здоровий обмін речовин, він спалює калорії, щоб виробити енергію. Гіпотиреоз або відсутність гормонів щитовидної залози уповільнюють метаболізм людини. Коли метаболізм людини сповільнюється, калорії з більшою ймовірністю зберігаються у вигляді жиру, що призводить до збільшення ваги.

Важливо пам’ятати, що збільшення ваги не завжди є ознакою дефіциту йоду. Це може бути ознакою тільки тоді, коли збільшення ваги не може бути пояснено інакше. Більш поширена причина збільшення ваги – це споживання більшої кількості калорій, ніж потрібно організму людини.

Почуття слабкості

Люди з дефіцитом йога часто відчувають слабкість. Підняття предметів, які раніше здавалися людині легкими, може виявитися важким. Ця слабкість пояснюється тим, що рівень енергії значно знизився. Гіпотиреоз уповільнює метаболізм людини. Це означає, що він спалює менше калорій і виробляє менше енергії, що призводить до поганої роботи м’язів.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання
Почуття втоми

Уповільнення метаболізму часто стає причиною постійної втоми. Почуття втоми – ще одна ознака дефіциту йоду. Як і у випадку зі збільшенням ваги, відчуття втоми не завжди означає, що у людини дефіцит йоду. Для людини, яка не приділяє достатню кількість часу відпочинку, нормально відчувати втому. Якщо втома нез’ясовна, це може бути симптомом дефіциту йоду.

Випадання волосся

Випадання волосся є ще однією можливою ознакою того, що у людини може бути дефіцит йоду. Гормони щитовидної залози підтримують відновлення волосяного фолікула. Коли у людини гіпотиреоз, нестача гормонів щитовидної залози призводить до того, що фолікули перестають оновлюватися. Волосся випадає природним шляхом, але в нормі замінюються новими фолікулами. Коли цей процес порушується, у людини стає менше волосся.

Пересихання шкіри

Суха шкіра, яка лущиться може бути ознакою гіпотиреозу. Щитовидні гормони допомагають клітинам оновлюватися. Відсутність цих гормонів може призвести до утворення мертвих клітин шкіри, що проявляється в сухості і шелушінні шкіри.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры
Відчуття холоду

Дефіцит йоду викликає нестачу гормонів щитовидної залози, яка призводить до уповільнення метаболізму людини. Оскільки метаболізм сповільнюється, людина виробляє менше енергії. Енергія надає тілу тепло. Відсутність необхідної енергії означає, що людина з більшою ймовірністю буде постійно мерзнути.

Повільний пульс

Дефіцит йоду може сприяти уповільненню серцебиття. Коли частота серцевих скорочень людини сповільнюється, у нього може спостерігатися запаморочення або головний біль. Це також може призвести до слабкості.

Проблеми з навчанням або пам’яттю

Гормони щитовидної залози важливі для розвитку мозку. Дефіцит йоду може викликати недолік цих гормонів, що призводить до проблем з пам’яттю і отриманням нових знань.

Дослідження, проведене в 2014 році, показало, що гіпокамп був менше у людей з низьким рівнем гормонів щитовидної залози. Гіпокамп – це частина мозку, яка впливає на пам’ять.

Ускладнення вагітності

Немовля

Вагітній жінці може бути важко отримати достатню кількість йоду, адже вона повинна забезпечити цим мінералом не тільки себе, але і підростаючу дитину.

Гормони щитовидної залози необхідні для здорового розвитку дитини до його народження. Нестача цих гормонів може перешкодити правильному розвитку мозку, а також призвести до уповільнення росту. Якщо організм вагітної жінки відчуває гострий дефіцит йоду, дитина з великою ймовірністю може народитися мертвою.

Сильні або нерегулярні менструальні цикли

Низький рівень гормонів щитовидної залози може впливати на рівні гормонів, які регулюють менструальний цикл жінки. Таким чином, ознакою дефіциту йоду можуть бути:

 • Рясні місячні
 • Більш часті або, навпаки, рідкісні місячні
Читайте також:  Пресотерапія: огляд процедури
Опухла шия

Якщо у людини нестача йоду, його шия може розпухнути. Це відбувається тому, що щитовидна залоза, яка знаходиться в шиї, починає розширюватися. Коли щитовидній залозі не вистачає йоду, вона спробує поглинути більше крові. Це призводить до збільшення щитовидної залози, що робить шию опухлою.

Можливі ускладнення

Вагітні жінки та їх діти мають найвищий ризик серйозних ускладнень йодного дефіциту. У найгірших випадках це може призвести до мертвонародження чи народження дітей з психічними захворюваннями через неправильний розвиток мозку. Дефіцит йоду може з’явитися, якщо людина не споживає достатню кількість продуктів, багатих йодом.

сіль

Для виявлення дефіциту йоду необхідно звернутися до лікаря. Найбільш ефективним способом діагностики дефіциту йоду є аналіз сечі.

Основними джерелами йоду є:

 • Морська водорість, 1 висушений лист: від 11 до 1,989% РДН (рекомендованої добової норми споживання)
 • Тріска, 85 грам (г): 66% РДН
 • Йогурт, звичайний, 1 стакан: 50% РДН
 • Йодована сіль, 1/4 чайної ложки або 1,5 г: 47% РДН
 • Креветки, 85 г: 23% РДН
 • Яйце, 1 велике: 16% РДН
 • Тунець, консервований, 85 г: 11% РДН
 • Сушений чорнослив, 5 штук: 9% РДН

Людина повинна споживати 150 мкг йоду кожен день, щоб підтримувати здоровий рівень цього мінералу в своєму організмі.

Джерело: Likar.info