Больові відчуття, які жінка може відчувати до, під час і після сексу, — поширене явище. В більшості випадків воно вимагає медичного втручання.

Причин для виникнення болю при заняттях сексом може бути дуже і дуже багато. Для цього явища придумали спеціальний медичний термін — диспареунія. У це поняття входить постійний або повторюваний генітальний біль, що виникає безпосередньо перед статевим актом, під час або після нього.

Варто сказати, що під статевим актом розуміється саме вагінальне проникнення, так що біль може викликати проникнення пеніса, пальців, секс-іграшок і навіть тампонів.

Як саме цей біль відчувається

Самий біль може відчуватися по-різному.

 • Біль тільки при проникненні пеніса або фалоімітатора.
 • Біль при будь-якому проникнені, включаючи введення тампона.
 • Біль глибоко в тазовій області під час проникнення.
 • Пекучий або ниючий біль.
 • Пульсуючий біль, який триває тривалі години після статевого акту.

Ще больові відчуття поділяють таким чином:

 • первинний біль — це ситуація, в якій жінка відчуває біль протягом всього сексуального життя;
 • вторинний розвивається хаотично в різні періоди життя;
 • повний — жінка відчуває біль протягом всього статевого акту;
 • ситуаційний — виникає від конкретного партнера або певного типу стимуляції;
 • поверхневий — відчувається лише при проникненні;
 • глибокий — вогнище болю розташоване у шийці матки або нижній частині черевної порожнини, відчувається під час або після проникнення;
 • біль під час статевого акту, що виникає без безпосереднього фізичного впливу (може мати психологічне походження).
Наскільки поширене це явище

За різними даними, диспареуния в різні моменти життя зачіпає третину жінок. Складності з більш точною оцінкою полягають у тому, що, по-перше, багато жінок не вважають больові відчуття ненормальною складовою сексу і тому не звертаються до лікаря. На симптоми інших не звертають уваги самі лікарі.

Одні дослідження показують, що 30% жінок відчувають біль під час вагінального сексу, інші — що 8-21% зачіпає саме діагностована диспареунія, і у 15% вона в хронічній формі. І нарешті, 30% жінок відчувають постійний біль під час сексу через рік після пологів.

Часті причини болю
1. Не вистачає мастила

Найчастіше сухість піхви викликана недостатньою прелюдією. Але є й інші причини: гормональний дисбаланс, або прийом ліків. До таких відносяться антидепресанти, препарати, що знижують тиск, седативні засоби, антигістамінні препарати та деякі протизаплідні.

Падіння рівня естрогену після менопаузи, пологів або під час грудного вигодовування також може бути причиною.

Якщо ви не приймаєте вищеперелічені ліки, робили аналіз крові на рівень гормонів, то спробуйте продовжити прелюдію.

Клінічний професор акушерства, гінекології і репродуктивних наук Єльської школи медицини доктор Джейн Мінкін (Jane Minkin) каже, що потрібно не менше 20 хвилин, щоб виробити необхідну кількість мастила.

Цей час необхідно, щоб статеві губи, клітор і вагінальний канал почали ерегувати. Можливо, природної змазки жінці не вистачає від природи: один із способів впоратися з проблемою включає використання водорозчинних матеріалів.

Читайте також:  Лікарі розповіли, чим загрожує вживання одного келиха вина на день
2. Операція, травма, роздратування

Це може бути травма від нещасного випадку, операція на тазовому відділенні, епізіотомія (розріз піхви під час пологів, щоб збільшити родовий канал), жіноче обрізання, анатомічні зміни, наприклад ендометріоз, кіста яєчника або хірургічні рубці.

Все це може викликати хворобливі відчуття, особливо якщо є рана, яка не повністю зажила.

В цьому випадку вам доведеться припинити заняття вагінальним сексом, витратити час на правильне лікування і відновити сексуальну активність, тільки коли лікар вирішить, що рана дійсно зажила або травма не буде його турбувати.

3. Запалення, інфекція, подразнення

Інфекція в області геніталій або сечовивідних шляхів може призвести до хворобливого статевого акту. Екзема, алергічна реакція, роздратування від нового мила, запалення і подразнення від молочниці — все це теж причини, за якими проникнення у піхву стає болючим.

Якщо подразнення з’явилося після початку повсякденного використання чогось нового, варто прибрати нововведення і подивитися, чи не проходить роздратування або алергічне запалення. Ось що може викликати такі симптоми:

 • парфумоване мило;
 • спринцювання;
 • вагінальні парфуми;
 • ванни з піною або бомбочками;
 • ароматичний туалетний папір;
 • стрінги або інше вузька синтетична білизна.
4. Вагінізм

Вагінізм — це хворобливі спазми при відкритті піхви. Можуть бути мимовільною відповіддю на подразники на кшталт хворобливого попереднього сексуального досвіду, пережитого насильства, нерозв’язаних конфліктів щодо власної сексуальності (наприклад, сильних комплексів), відчуття сорому по відношенню до сексу через консервативне виховання.

Це стан, при якому мимовільне скорочення м’язів піхви і тазового дна може бути такої сили, що у піхву неможливо ввести навіть тампон.

Доктор Шеннон Чавес (Shannon Chavez), ліцензований клінічний психолог і сертифікований секс-терапевт, каже, що, так як скорочення м’язів мимовільне, це може відбуватися навіть у тих випадках, коли людина збуджується і хоче займатися сексом. За її словами, багато жінок з вагінізмом не діляться цим ні з лікарями, ні з близькими.

Вагінізм може бути викликаний як фізичними, так і психологічними чинниками або їх поєднанням. Гінеколог може допомогти розслабити або перевчити м’язи. І швидше за все, буде потрібна допомога психолога або психотерапевта, щоб впоратися із занепокоєнням і стресом, які викликає статевий акт.

5. Вроджені аномалії

Існує, наприклад, синдром Маєра — Рокитанського — Кастер — Хаузера, рідкісний розлад статевого розвитку, при якому відсутня повністю сформована піхва або піхва взагалі. Або людина народжується з неповними репродуктивними органами.

У цих випадках спроба проникнення може бути дуже болючою. За словами доктора Мінкін, лікування буде пов’язано з хірургією або використанням вагінальних розширювачів.

6. Атрофія м’язів піхви через менопаузи

Біль, спричинений атрофією м’язів піхви (витончення її стінок), поширена серед жінок у постменопаузі, які не приймають ліки для заміни естрогенів.

Читайте також:  Рак: про нього попереджає симптом, пов'язаний із прийомом їжі

Секреція природної змазки повністю залежить від зміни рівня естрогену. Найбільш швидке рішення проблеми — використання естрогенового вагінального крему. Але зрозуміло, потрібно звернутися до лікаря і найбільш підходяще рішення вибирати разом з ним.

7. Інтерстиціальний цистит

Це стан відноситься до хронічного запалення сечового міхура без якої-небудь відомої причини. Хворобливий статевий акт є поширеним симптомом.

Лікар може виконати цистоскопію (процедуру внутрішнього огляду сечового міхура) і розтягувати стінку сечового міхура, щоб спробувати поліпшити стан пацієнтки. Інші методи лікування включають промивання сечового міхура з диметилсульфоксидом, а також пероральні ліки.

8. Вульводінія

Дане захворювання викликає хронічний біль в області вульви. Причому за словами доктора Мінкін, біль викликає не тільки проникнення, але і будь-які інші дії, які чинять тиск на вульву. Наприклад, їзда на велосипеді або навіть просто сидіння.

Мінкін каже, що лікарі не знають точної медичної причини, але вважають, що це може бути запалення нервів, яке викликає гіперчутливість і біль.

Від вульводинії лікування немає, але можливо позбавлення від симптомів. Це досить поширене явище, з ним стикалися до 9% жінок в якийсь момент життя.

9. Ендометріоз

Ендометріоз теж одна з найчастіших причин сильних больових відчуттів глибоко в області тазу під час сексу.

На те, щоб жінці нарешті поставили цей діагноз і призначили лікування, йде в середньому 9,28 року. Це дані з наукового дослідження, в якому говориться, як жінки переживають ці дев’ять з гаком років:

«Кожен, хто постійно стикається зі скаргами на диспареунію, знає, що жінки схильні продовжувати статевий контакт, якщо необхідно, просто зціпивши зуби».

Ендометріоз виникає, коли тканина, з якої складається матка, що росте на інших органах, і больові відчуття під час сексу при ендометріозі — одні з найсильніших.

Вилікувати ендометріоз можна, але для поліпшення стану може бути використана гормональна терапія або хірургічне втручання.

Крім ендометріозу, хронічний біль в області тазу може викликати рубцювання тканин через інфекції, пролапсу матки, запальних захворювань таза, міоми, кісти яєчників і так далі. Доктор Мінкін вважає, що больові відчуття глибоко в області тазу — це безперечно привід звернутися до лікаря, тому що вам може знадобитися видалити фіброми або кісти.

10. Незручна поза в сексі і великий член партнера

Можливо, що вам комфортно і добре в деяких позах, але інші викликають біль під час проникнення, особливо глибокого.

У цьому випадку потрібно сказати про це партнерові, щоб разом з ним пошукати нові, комфортні для вас обох пози.

Великий член або фалоімітатор теж можуть викликати дискомфорт і біль. Однак доктор Мінкін говорить, що при цьому малоймовірно, що пеніс «занадто великий» для піхви або що він зашкодить шийку матки. Все-таки піхва може вмістити голову дитини діаметром 10 сантиметрів.

У цьому випадку вам може допомогти використання більшої кількості мастила і уникнення поз, в яких проникнення дуже глибоко і заподіює біль.

Читайте також:  Рак: цей симптом спостерігається у 23% всіх пацієнтів до встановлення діагнозу
11. Психологічні проблеми

Страх і занепокоєння, пов’язані з проникненням, можуть створити психічний бар’єр. Це, в свою чергу, може призвести до несвідомої напруги м’язів тазового дна під час сексу, що створює фізичний бар’єр для проникнення.

Можливо, у вас був негативний сексуальний досвід, ви пережили сексуальне насильство, домагання, порушення кордонів. В такому випадку тіло очікує від сексу болю і дискомфорту, а мозок переходить в бойовий режим.

За словами доктора Чавес, низька самооцінка і проблеми з ухваленням свого тіла також можуть зменшити збудження і викликати напругу або нервову реакцію під час сексу.

У цьому випадку подолання цих психологічних бар’єрів буде повністю залежати від вашої до цього готовності, тому що зажадає роботи саме від вас. Тільки ви вирішуєте, чи готові звернутися до фахівців і проходити, швидше за все, тривалу терапію.

Чому при будь-якому дискомфорті варто звернутися до лікаря

В Україні, за словами гінеколога Тетяни Румянцевої, в переважній більшості випадків диспауренії причиною є запалення слизової піхви, захворювання органів малого тазу і прилеглих органів, атрофічні зміни слизової. Вагінізм і вестибулодинія (Різновид вульводінії. — Прим. ред.) зустрічаються рідко, але вимагають особливої уваги у зв’язку з труднощами на етапах діагностики та лікування.

За словами Румянцевої, не потрібно відкладати похід до гінеколога:

«Будь-який біль при статевому контакті, який заважає отриманню задоволення (особливо якщо раніше таких відчуттів не було), — це привід для звернення до лікаря».

Також приводом записатися на прийом є кровотеча або нетипові виділення після статевого акту. Основну причину допоможе виявити гінеколог, але надалі вам може знадобитися допомога психіатра, психолога або уролога — в залежності від основної причини вашого стану.

Зазвичай біль під час проникнення не потребує невідкладної допомоги, але до неї варто вдатися, якщо виникнуть наступні симптоми:

 • новий напад болю або відчуття гостріше, ніж були раніше, і це триває довше ніж кілька хвилин;
 • кровотеча в поєднанні з болем;
 • нудота, блювання або ректальний біль;
 • змінилися виділення.

Також важливо згадати, що в інтернеті у таких випадках часто радять використовувати анестетики, щоб мати можливість продовжувати статевий акт.

Тетяна Румянцева прокоментувала подібні рекомендації: «Так як причин диспареунії величезна кількість (і більшість з них потребують лікування), тривале самостійне використання анестетиків не рекомендується, так як це може призводити до прогресування основного захворювання (наприклад, ендометріозу, вагініту та інших), при якому біль під час сексу є одним із симптомів.

Анестетики можуть довгостроково маскувати серйозну проблему, а тому їх тимчасове використання можливе лише до з’ясування причини больових відчуттів.

Якщо діагностовано «істинну» діспареунію, то анестезія не входить у стандарти лікування та не є ефективним засобом».

Джерело: Лайфхакер

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News