Розсіяний склероз – це тривале захворювання, яке впливає на головний, спинний мозок і зорові нерви. Воно може викликати проблеми із зором, балансом, контролем м’язів та іншими основними функціями організму.

Хвороба у всіх проявляється по-різному. У кого-то вона має легку форму і не потребує лікування. У інших вона викликає обмеження рухливості і ускладнює виконання повсякденних занять.

Розсіяний склероз відбувається, коли імунна система людини вражає жироподібну речовину (мієлін), яка обволікає нервові волокна, захищаючи їх таким чином. Без цієї зовнішньої оболонки нервові клітини пошкоджуються, формується фіброзна тканина.

Коли клітини пошкоджуються, мозок не може коректно посилати сигнали організму. Нервові клітини не працюють як слід, щоб ви могли відчувати і рухатися, як зазвичай. В результаті, у вас можуть з’явитися такі симптоми як:

 • Порушення при ходьбі
 • Втома
 • М’язова слабкість або спазми
 • Туман або двоїння в очах
 • Оніміння і поколювання
 • Проблеми в сексі
 • Слабкий контроль сечового міхура або кишечнику
 • Біль
 • Депресія
 • Проблеми з концентрацією і запам’ятовуванням

Біль

Перші симптоми часто починаються у віці між 20 і 40 роками. У більшості людей, які страждають на розсіяний склероз, бувають напади, які також називають рецидивами, коли стан значно погіршується. Зазвичай за цими періодами слід період реабілітації, коли симптоми йдуть. В інших хвороба прогресує і з часом стає гірше.

В останні роки вчені розробили чимало нових ліків, які часто здатні запобігти рецидивам і уповільнити розвиток захворювання.

Що є причиною розсіяного склерозу?

Головний біль

Лікарі не знають напевно, що є причиною розсіяного склерозу, проте багато факторів можуть вплинути на розвиток захворювання. Тут може грати роль генетична схильність. Куріння також підвищує ризик розвитку захворювання.

Іноді розсіяний склероз розвивається після вірусної інфекції, наприклад, вірусу Епштейна-Барр або вірусу герпесу людини 6, через який імунна система перестає нормально працювати. Інфекція може спровокувати захворювання або викликати рецидиви. Вчені вивчають зв’язок між вірусами і розсіяним склерозом, але поки у них немає чіткої відповіді.

У деяких дослідженнях передбачається, що вітамін D, який ми отримуємо від сонця, може підсилювати імунну систему і захищати від розсіяного склерозу. У людей, що піддаються більш високому ризику придбання захворювання, шанси захворіти на розсіяний склероз знижуються при переїзді в більш сонячні регіони.

Постановка діагнозу

Лікар

Діагностувати розсіяний склероз не просто, оскільки його симптоми можуть бути схожі на симптоми багатьох інших невралгічних захворювань. Якщо ваш лікар вважає, що у вас розсіяний склероз, він направить вас до фахівця, який займається лікуванням головного мозку і нервової системи, тобто до невролога. Потрібно буде ознайомитися з вашою історією хвороби, перевірити вас на наявність пошкоджень у головному, спинному мозку і зорових нервах.

Не існує окремого аналізу на розсіяний склероз. Лікар призначить вам кілька аналізів на виявлення розсіяного склерозу. Серед них можуть бути наступні аналізи:

 • Аналізи крові для виявлення захворювань, які можуть викликати аналогічні симптоми, наприклад, хвороба Лайма і СНІД;
 • Перевірка балансу, координації, зору та інших функцій організму, щоб переконатися, що нерви активні;
 • Аналіз, що дає докладну картину структур вашого організму, який називається МРТ;
 • Аналіз рідини, яка оберігає спинний і головний мозок від механічного впливу, вона називається спинномозкова рідина. У людей з розсіяним склерозом у спинномозковій рідині зазвичай виявляються специфічні білки;
 • Тести (називаються викликаний потенціал), які дозволяють виміряти електричну активність головного мозку.
Лікування

Таблетка

Зараз вилікуватися від розсіяного склерозу неможливо, проте існує ряд лікарських засобів, які можуть покращити самопочуття та підтримати роботу організму.

Ваш лікар може виписати ліки, які сповільнюють перебіг хвороби, дозволять запобігти або перенести напади, полегшать симптоми або допоможуть впоратися зі стресом, який супроводжує дане захворювання.

До лікарських препаратів, які можуть сповільнити перебіг розсіяного склерозу або захистити від пошкодження нервових волокон, відносяться:

 • Бета-інтерферон (Авонекс, Бетасерон і Ребіф)
 • Сополімер-1 (Копаксон)
 • Даклизумаб (Зинбрита)
 • Дальфампридін (Ампіра)
 • Диметилфумарат (Текфідера)
 • Натализумаб (Тизабри)
 • Мітоксантрон (Новантрон)
 • Окрелизумаб (Окревус)
 • Терифлуномід (Абаджіо)

Лікар також може призначити вам стероїди, щоб напади розсіяного склерозу були коротшими і легшими. Ви також можете спробувати інші ліки, такі як м’язові релаксанти, транквілізатори або ботулотоксин (Ботокс), для полегшення м’язових спазмів і лікування деяких інших симптомів.

Лікар-фізіотерапевт підкаже вам вправи, які допоможуть вам підтримувати фізичну силу та баланс і допоможуть справитися з втомою і болем. Фахівець з трудотерапії може навчити вас новим способам виконання певних завдань, щоб полегшити вам роботу і догляд за собою. Якщо вам важко пересуватися, вам допоможуть тростина, ходунки або фіксатори.

Поряд з медикаментозним лікуванням ви можете робити інші речі, щоб полегшити симптоми розсіяного склерозу. Регулярно виконуйте фізичні вправи і постарайтеся не перегріватися. Запитайте у лікаря, чи можна вам займатися йогою, щоб зняти втому або стрес. Подбайте про свій емоційний здоров’я. Зверніться за допомогою до сім’ї, друзям або соцпрацівникам, якщо відчуваєте стрес або хвилювання. Групи підтримки також дуже корисні для спілкування з людьми, які мають ті ж проблеми.

Які перспективи розсіяного склерозу?

Проведені дослідження дозволяють вченим пропонувати нові варіанти лікування захворювання, краще зрозуміти причини, що викликають розсіяний склероз та можливість раннього діагностування захворювання. Дослідження стовбурових клітин і генетичні дослідження допоможуть лікарям відновити пошкоджені нервові волокна або зупинити хворобу, перш ніж вона завдасть шкоди.

Учені також шукають нові способи лікування розсіяного склерозу, проводячи клінічні дослідження. Проводяться випробування нових лікарських засобів, щоб зрозуміти, наскільки вони безпечні та ефективні. Дуже часто це дозволяє людям з цим захворюванням випробувати нові ліки, які не всім поки доступні. Зверніться до вашого лікаря і дізнайтеся, чи можливо брати участь у такому експерименті.