Чим раніше виявити хворобу, тим вище шанси.

Більше 2 мільйонів людей у світі страждають від розсіяного склерозу — захворювання нервової системи, при якому утруднюється передача сигналу від мозку до тіла. Це викликає втрату зору, паралічу, когнітивних порушень.

Розсіяний склероз — це «молода» хвороба, часто її діагностують у людей, чий вік ледь перевалив за 20 років. І дуже важливо поставити діагноз якомога раніше – це допоможе уповільнити розвиток хвороби.

Нижче ми наводимо список з 12 ранніх симптомів цього захворювання. Будь ласка, обов’язково зверніться до лікаря, якщо ви знайшли якісь з них у себе.

Припинення менструацій або тривала затримка

Всі хвороби, так чи інакше впливають на вашу імунну систему, в тому числі розсіяний склероз, можуть викликати аменорею — або припинення менструацій. Порушення циклу можуть викликати такі відносно нешкідливі причини як грип, стрес, прийом антибіотиків або навіть подорож, але якщо місячних немає три місяці і більше, якщо цикл став нестійким — саме час звернутися до лікаря.

Незграбність

Багато хто думає, що вся справа в недолугості або проблеми з утриманням рівноваги, але раптова слабкість в кінцівках може бути ознакою того, що з нервовою системою щось не так. Якщо ви часто спотикаєтеся, легко втрачаєте рівновагу і навіть падаєте – негайно звертайтеся до лікаря.

Забудькуватість і зміна особистості

Є багато причин, за якими може погіршитися пам’ять, підвищитися тривожність і дратівливість — і більшість з них досить безпечні.
Але, як відзначають лікарі, що працюють з пацієнтами з розсіяним склерозом, в більш ніж 60% випадків РС супроводжується когнітивними порушеннями і розладом пам’яті.

Також вам варто звернутися до лікаря, якщо ви протягом тривалого часу (кілька місяців) відзначаєте за собою депресію, дратівливість, різкі коливання настрою і неконтрольовані напади плачу або сміху.

Незвичне відчуття тіла, болю або спазми

Більшість пацієнтів з розсіяним склерозом відзначають, що у них змінилися тілесні відчуття: так, вони по-іншому відчувають тканину, надівши одяг. Але є і більш конкретні прояви — хронічний біль, який зазвичай поєднується з мимовільними спазмами, незрозумілою слабкістю або жорсткістю в м’язах.

Труднощі з відмінністю кольорів

Оптичний неврит — один з основних симптомів розсіяного склерозу. Він може проявлятися у вигляді часткової сліпоти, колірної сліпоти, сліпої плями.

Деякі пацієнти порівнюють відчуття з тим, як ніби вони дивляться на світ крізь окуляри з запітнілими лінзами або воду.

Труднощі із зором при РС розвиваються досить повільно, але, якщо ви помітили у себе навіть незначні симптоми, треба обов’язково звернутися до лікаря.

Забудькуватість

Порушення короткочасної пам’яті — один з найпоширеніших симптомів РС у молодих жінок. Якщо ви втретє за тиждень не можете згадати, куди поклали ключі, якщо забули привітати найкращу подругу з днем народження і не можете знайти чисті рушники, які все життя складаєте в один і той же ящик шафи — пора показатись неврологу.

Ви рідше ходите в туалет

Якщо ви п’єте ту кількість рідини, що і зазвичай, але раптово стали рідше ходити в туалет — це може бути серйозніше, ніж ви думаєте.
Зміна частоти сечовипускань — важливий симптом, який зустрічається у 80% пацієнтів з розсіяним склерозом.

Вас особливо має насторожити, якщо з моменту останнього візиту до вбиральні пройшло більше 24 годин. Втім, занадто часті позиви — також можуть сигналізувати про початок захворювання.

Оніміння кінцівок

Всім нам знайоме відчуття оніміння руки або ноги, яке відбувається після тривалого здавлювання — «відсиділи ногу». Але якщо ви відчуваєте оніміння, печіння і «мурашок» в ногах і руках без особливих на те причин і особливо якщо це відбувається часто — покажіться лікареві. До того ж такі оніміння без причини можуть бути сигналами інших захворювань периферичної нервової системи, які теж важливо вчасно діагностувати.

Запаморочення і нудота

Один з найбільш ранніх «жіночих» симптомів розсіяного склерозу — запаморочення. У них багато причин — проблеми з внутрішнім вухом, анемія, низький рівень цукру в крові, низький кров’яний тиск. Але якщо ви відчуваєте запаморочення занадто часто, варто звернутися до лікаря.

Труднощі з дрібною моторикою

Набрати смс, набити текст на клавіатурі планшета, втягнути нитку в голку — все це може стати непосильним завданням при розсіяному склерозі. І різке погіршення дрібної моторики — одна з найбільш ранніх ознак хвороби. Не ігноруйте її.

Труднощі з визначенням гарячого і холодного

Кінчики пальців втрачають чутливість – ви не можете визначити, ллється з крана холодна чи гаряча вода. Це серйозний симптом, зверніться до лікаря якомога швидше.

Хронічна втома

Важкі дні, коли ми всі відчуваємо менше сил і енергії, ніж зазвичай, бувають у кожного — але якщо відчуття сильного виснаження зберігається протягом декількох тижнів, варто звернутися до лікаря. Причиною хронічної втоми можуть бути проблеми зі щитовидною залозою, дефіцит вітаміну, анемія — і, на жаль, розсіяний склероз.

Джерело: Домашний очаг