Сьогодні ми спробуємо розібратися в декількох міфах про вітамін С, які можна знайти в інтернеті, дізнатися їх витоки і першопричини і відрізнити правду від вигадки.

Міф перший: вітамін С можна отримати тільки з їжі

Це зовсім не так: вже близько століття людству доступні вітамінні комплекси, націлені на заповнення відсутніх елементів в організмі. У деяких районах певні фрукти та овочі можуть бути не надто доступними залежно від сезону. На щастя, доставку вітамінів можна замовити куди завгодно, та й зберігаються вони набагато довше, ніж будь-які, самі невибагливі фрукти.

Вітамін С зараз виробляють в різних формах: це таблетки, капсули, аскорбінова кислота, порошки, льодяники і жувальні суміші.

Як ми бачимо, питання набору вітамінів не з їжі в XXI столітті можна вважати вирішеним. Але чи так все просто? Спробуємо розібратися.

Міф другий: вітамін С може накопичуватися в організмі

Є думка, що якщо в якийсь період з’їсти багато цитрусових або приймати жменями вітаміни, то заряду бадьорості і імунітету вистачить надовго.

На жаль, це не так. Цей вітамін водорозчинний, а значить, швидко виводиться з організму в ході обміну речовин. Але засмучуватися не варто: цитруси на столі, а вітамінні комплекси в кишені дозволять уникнути нестачі вітаміну.

Цікаво, що люди, трудящі в цехах на виробництві, або професійні спортсмени втрачають на добу набагато більше рідини, ніж звичайні люди: 8-10 літрів проти звичайних 5-6. Таким чином, їх потреба в заповненні вітаміну С (та й інших вітамінів і мінералів) вище, ніж у середньостатистичної людини. В осінній період у більшості школярів і дітей дошкільного віку зустрічається дефіцит вітаміну С.Винні зміна режиму після літніх канікул і неповноцінне харчування в шкільних і дошкільних навчальних закладах. При дефіциті зростає вразливість імунної системи, зменшується міцність кісток, можливе погіршення роботи внутрішніх органів. Щоб уникнути таких проблем, людям, чия діяльність пов’язана з високою вологовтратою, варто звернути увагу на компенсуючі добавки і вибудувати режим харчування.

Міф номер 3: вітамін С руйнує зубну емаль

Тут все залежить від способу заповнення вітаміну в організмі. Оскільки вітамін міститься в соку цитрусів, що володіє високою кислотністю, а емаль все-таки органічне, хоч і дуже міцне з’єднання, вплив середовища з високим індексом кислотності для неї несприятливо. Тобто якщо для заповнення вітаміну регулярно пити чистий лимонний сік, з емаллю дійсно може статися щось недобре: вона може потемніти і окислюватися або піддатися ерозії. Однак це ніякого відношення не має до сучасних добавок у формі порошків, вітамінів або льодяників.

Багато вітамінні добавки продаються вже у вигляді капсул з розчинною оболонкою, як, наприклад, комплекс California Gold Nutrition. Природно, що при використанні капсул і таблеток контакту зубів з кислим середовищем не відбувається. Сам же вітамін С на міцність емалі (та й кісток в цілому) не впливає.

Міф номер 4: вітамін С захищає від коронавірусу

Твердження дуже неоднозначне. Якщо розібратися в роботі імунної системи, стає ясно, що з вірусами організм справляється за рахунок вироблення антитіл для конкретної загрози, вже потрапила в організм у вигляді безпосередньо вірусу або щеплення. Абсолютно точно вітамін С, як хімічна речовина, не може «запрограмувати» організм створювати необхідні під конкретний вірус антитіла. Однак його достаток стимулює роботу імунітету, а значить, ризик підхопити якусь заразу взагалі (але аж ніяк не тільки коронавірус) дещо менше. Дослідження 2013 року взагалі показують, що прийом вітаміну С допомагає зменшити тяжкість і тривалість симптомів застуди. Але досліджень, які говорять про те, що вітамін С з якоюсь значущою часткою ймовірності захищає від коронавірусу або бубонної чуми, немає.

Послаблювати імунітет через дефіцит вітаміну точно ні до чого, але для боротьби з вірусами є більш надійні способи. По-перше, для власної безпеки краще зробити щеплення (якщо, звичайно, немає протипоказань по здоров’ю), а по-друге, варто взяти до уваги існування і п’ятого міфу.

Міф п’ятий: чим більше, тим краще

Ще один з популярних міфів про вітамін С «»його багато не буває”. Однак чи так це насправді?

Якщо розібратися в проблемі досконально, а не вірити на слово дивним твердженням з інтернету, можна дізнатися, що у вітамінів є норма добового споживання. Вона визначається віком і масою тіла. Так, наприклад, для дитини до 6 років, згідно з даними iHerb, норма споживання становить не більше 50 мг на добу, у підлітків — 75 мг, а у дорослих — до 100-120 мг. Можлива і більш детальна оцінка добової норми, якщо взяти до уваги не тільки вік, але і масу тіла. Дозування обумовлена тим, що застосування вітаміну С в надмірних кількостях, що перевищують добову норму більш ніж в 150 разів, може привести до порушення роботи слизових травного тракту і, як наслідок, до розладу травлення.

Тому при прийомі вітамінів необхідно звертати увагу на дозування. Як правило, вітаміни у формі капсул і таблеток дозуються по 1000 мг, що є терапевтичною дозою. У той же час поріг токсичності у дорослої людини для вітаміну С — 15000 мг. Тобто переїсти вітамінів можна, але для цього потрібно постаратися. Втім, за твердженням оптимального дозування для своєї ваги і віку найправильнішим кроком буде звернутися до лікаря.