Представляємо Вашій увазі п’ять найпоширеніших міфів про грип та ГРВІ.

Міф 1: ГРВІ та грип – це одне й те саме.

Якщо бути точним, то грип є різновидом гострої респіраторної (значить пов’язаної з органами дихання) інфекції – ГРВІ. Але на практиці їх поділяють на грип і інші ГРВІ. І це різні захворювання. (спільне в них тільки те, що і ті, і ті віруси вражають верхні дихальні шляхи). При ГРВІ причиною можуть бути риновіруси, аденовіруси, реовіруси. При грипі — віруси грипу, вони можуть бути різного роду і типів, тому грипозні епідемії мають неоднакову картину. ГРВІ зазвичай протікає легше грипу, симптоми проявляються поступово і проходять приблизно за тиждень. Грип ж атакує раптово, стан різко і швидко погіршується, піднімається температура до високих цифр, в м’язах з’являється біль, а в горлі першіння. Все супроводжується кашлем, головним болем, поточним носом. Грип триває близько двох тижнів і нерідко дає ускладнення у вигляді отиту, запалення пазух носа (синуситу).

Міф 2: при ГРВІ або грипі потрібно тільки почекати, і температура сама спаде

Підвищення температури — це нормальна реакція організму на появу інфекційного агента. Коли захисні клітини імунітету зустрічаються з вірусом, вони виробляють речовини, що підвищують температуру. Вона потрібна для підвищення вироблення антитіл, тобто засобів боротьби з інфекцією і для придушення розмноження вірусів.

Існує думка, що при підвищенні вище 38,5°C потрібно приймати жарознижуючі засоби. Насправді все залежить від самопочуття. Ось що радить лікар Бабаєва Вікторія Олексіївна (лікар-терапевт, ГБУЗ ДП № 219 ДЗМ філія № 1, м. Москва): «Хтось переносить лихоманку в 39°C непомітно, а хтось при 37,5°C має блідий вигляд. Немає універсальної цифри, при якій всім потрібно приймати жарознижуючий засіб. Небезпеку для життя становить підвищення вище 41°C, при цій температурі починається згортання білка. Все що нижче, регулюється самопочуттям. Не варто терпіти, особливо вночі, коли порушується сон. Можна прийняти препарат і при невеликому підвищенні температури і полегшити собі життя.»

Міф 3: при ГРВІ та грипі допоможуть антибіотики.

Антибіотики марні при вірусних захворюваннях. Іноді можна почути думку, що вони зменшують ризик ускладнень, викликаних бактеріями. Навіть лікарі, користуючись старими протоколами можуть виписати рецепт, щоб підстрахуватися. В результаті прийому антибіотика загибель певних видів бактерій мікрофлори вивільнить в організмі ресурси, які дадуть новий імпульс зростанню і розмноженню бактерій типів, які вижили (і, крім того, стійких до використаного антибіотика). Баланс мікрофлори може зміститися в бік антибіотикостійких патогенних бактерій. Там, де без антибіотика міг би впоратися імунітет, виникає ускладнення. Причому рукотворне, створене з найкращих мотивів. Тому призначати антибіотики при ГРВІ/грипі потрібно строго за показаннями, а не для профілактики.

Міф 4: лікування від ГРВІ та грипу не існує.

Є жарт, що людство здатне висадити людину на Місяць, але досі не придумало ліків від застуди. У цьому є частка лукавства, так як існують препарати, які дійсно полегшують стан. При застуді вони здатні поліпшити якість життя.

При грипі лікар може додатково призначити інгібітори нейрамінідази, вони зменшують тривалість хвороби.

Міф 5: щеплення від грипу потрібно робити тільки при повному здоров’ї або через тиждень після одужання від ГРВІ

Звичайно, це ідеальна ситуація, коли щеплення роблять абсолютно здоровій людині. Однак міжнародні стандарти допускають вакцинацію при невеликому кашлі або нежиті без температури. Щеплень від ГРВІ досі не розроблено, зате існують вакцини від грипу і оптимальний час для їх застосування — жовтень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРЗ І ГРВІ – ВІДМІННОСТІ

ЧОМУ МИ ВИННІ У СВОЇХ ЗАСТУДАХ? ПОРАДИ ДЛЯ ТИХ, ХТО НЕ ХОЧЕ ХВОРІТИ