Кров’яний тиск показує нормальну роботу серця, його ритміку, темп і силу циркуляції крові по людському тілу. Виміряти і розшифрувати показники тонометра може кожен! Але ось визначити високий або низький тиск у людини, на жаль, стає скрутним завданням для багатьох. Розбираємося разом з нами!

Необізнаність пояснюється тим, що нормальний тиск має значення 120/70 – а це не настільки інтуїтивно зрозумілі цифри для людини. Необхідно розуміти, кров’яний тиск в нормі чи ні, щоб негайно прийняти правильне рішення. Так як низький тиск, як і високий, сигналізують про можливу патологію і порушення в організмі людини.

Високий і низький кров’яний тиск

Необхідно знати, що кров’яний тиск ділиться на два поняття – верхній та нижній, тому показників на вашому тонометрі відповідно теж два. Верхнє значення називається систолічним і показує тиск, що виникає в момент максимально сильного скорочення м’язів серця. Нормальний тиск в крові, що виникає при максимальному розслабленні серця, називають діастолічним, або нижнім.

Ці два показники відіграють значну роль у житті людини. Нормальний артеріальний тиск матиме показники 120/80. Іншими словами, високий тиск буде вище цього значення, а низький – нижче. Низький артеріальний тиск – гіпотонія — настає при показниках 90/60 і нижче. Це не вважається медичною проблемою, поки не з’являються супутні симптоми: запаморочення, сонливість, втома або навіть непритомність.

Низький тиск може бути викликаний втратою рідини, травмами голови, анемією та іншими факторами. Щоб нормалізувати низький тиск, слід відновити співвідношення роботи та відпочинку, займатися активними видами спорту, а також отримувати з харчування всі необхідні елементи.

Передгіпертонією називають тиск, що досяг показників в діапазоні 120-139 ÷ 80-89. Якщо ці показники стають вище – у людини діагностують високий тиск, або гіпертонію.

Високий тиск поділяють на дві категорії: 140-159 ÷ 90-99 — гіпертонія першого рівня, і 160/100 – високий тиск другого рівня. Другий рівень вважають більш серйозним станом хворого, що вимагає негайного лікування.

Щоб перевірити, нормальний тиск у хворого чи ні, проводять серію діагностичних вимірювань і їх традиційно три. Так, якщо перший вимір показав високі значення, то лікуючий лікар для контролю і достовірності, може повторно ще двічі виміряти кров’яний тиск хворого через певний проміжок часу.

Вплив високого артеріального тиску на здоров’я

Що робити при високому тиску, адже він провокує швидку роботу серця, зношуючи його судини. Високий тиск створює напругу в системі кровоносних судин, і артерії стають більш схильні до скупчення на їх стінках жирів і холестерину.

В результаті на артеріях утворюються бляшки, що завдають шкоди для роботи серця, нирок, мозку і кровоносних судин. Такий запальний процес підвищує ризик ниркових захворювань, інсульту і серцевого нападу.

Кров’яний тиск вище або нижче норми змушує працювати в такому темпі весь організм. Але якраз високий тиск змушує буквально сильніше «стукати» все тіло.

Що робити при високому тиску, адже негативні наслідки аномального тиску бувають тимчасовими, а можуть бути незворотними (ушкодження нирок, інсульт). Він, звичайно, не вб’є людину в ту ж секунду, але принесе безліч патологій, що вимагають негайного лікування. Завдання терапії – запобігання погіршення ситуації і лікування вже наявних відхилень від норми.

Що робити при високому тиску

Якщо хворому ставлять передгіпертензію першого рівня, то ведення правильного способу життя є невід’ємною частиною терапії. Що ж робити при високому тиску? Щоб у людини був нормальний тиск, а не підвищений, слід вживати помірну кількість солі, підтримувати тіло у ваговій нормі, відмовитися від куріння і вживання алкогольних напоїв.

Якщо ефект від терапії не наздоганяє протягом трьох-шести повних місяців, то хворому потрібно медикаментозне лікування. При гіпертонії підтримка правильного способу життя йде в комплексі з прийомом лікарських препаратів.

Нормальний тиск досягається прийомом діуретиків, бета-блокаторів, інгібіторів АПФ або АРБ, а також блокаторів кальцію. Ці препарати мають різні механізми дії, але всі вони спрямовані на розширення судин і зменшення темпу роботи серцевого м’яза.

Що робити при високому тиску, що досяг показника 180/110? Відповідь — негайно викликати швидку допомогу. Такий кров’яний тиск може спровокувати розрив аневризми, патологію судин головного мозку з витікаючим інсультом. Якщо нормальний тиск настільки вище норми, лікуючий лікар відправить хворого в невідкладну допомогу, де медичний персонал швидко знизить кров’яний тиск сильними лікарськими засобами.

Знання про те, що нормальний тиск не повинен перевищувати значення 120/80, допоможе правильно і своєчасно почати терапію, або вдатися до дій щодо поліпшення показників. Що робити при високому тиску або низькому, завжди допоможе зрозуміти лікуючий лікар. Не варто ігнорувати показники вище або нижче норми, так як наслідки можуть бути незворотні.

Джерело: HeadInsider