Найпоширеніші діагнози в холодну пору року – ГРЗ і ГРВІ. Відмінності між ними зумовлені мікроорганізмами, які викликали їх.

Нежить, кашель, біль у горлі, підвищена температура – найпоширеніші скарги, з якими ми звертаємося до лікарів. Найчастіше в цьому випадку пацієнтам ставлять діагнози ГРЗ або ГРВІ. Незважаючи на схожість абревіатур і симптомів ГРЗ і ГРВІ, відмінності між цими захворюваннями визначають підхід до лікування.

Що таке ГРЗ і ГРВІ

ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) – об’єднує назву для всіх інфекцій дихальних шляхів, незалежно від викликала їх причини. Збудниками інфекції в цьому випадку можуть бути бактерії (стрептококи, стафілококи, пневмококи), віруси (респіраторно-синцитіальних, аденовіруси, віруси грипу і парагрипу, коклюшні, корові), мікоплазми. У деяких випадках джерело інфекції не вдається встановити. До ГРЗ відносяться ларингіт, риніт, фарингіт, тонзиліт, бронхіт, бронхіоліт, назофарингіт. Бактеріальні ГРЗ часто приєднуються до вірусної інфекції або виникають на тлі хронічних захворювань органів дихання. Зараження мікоплазмами часто ускладнюється пневмонією.

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) – окремий випадок ГРЗ. Як зрозуміло з назви, причиною захворювання є віруси. До цієї групи збудників відносяться віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, риновіруси, реовіруси і більше 300 їх підтипів.

Таким чином, ключова відмінність ГРЗ і ГРВІ – збудник інфекції. Від цього залежить вираженість симптомів і вибір препаратів для лікування.

Як встановлюється діагноз

Зовнішні симптоми цих захворювань дуже схожі. Характерними ознаками вірусних інфекцій є загальна слабкість, чхання, утворення прозорого слизу в носоглотці. Горло червоніє. На 2-3-й день захворювання температура може підскочити до 38 градусів, але тримається недовго. У міру розвитку захворювання кашель стає вологим.

ГРЗ з перших днів проявляється підвищеною температурою. Вона тримається довше, ніж при ГРВІ. Горло виглядає червоним, запалених або покривається білим нальотом. Кашель спочатку сухий, потім мокрий. З носа може виділятися прозора рідина, слиз або вміст жовтого, зеленого або іншого відтінку.

На першому етапі симптоми ГРВІ неможливо визначити «на око». До того ж, нерідко до вірусної інфекції через кілька днів приєднується бактеріальна. Тому в багатьох випадках лікарі ставлять пацієнтам з респіраторними симптомами загальний діагноз ГРЗ. Для точного визначення збудника інфекції пацієнтові довелося б здавати кілька лабораторних аналізів на наявність вірусу в крові. Розшифровка аналізів вимагає багато часу. У переважній більшості випадків в цьому немає необхідності, тому що приблизно через тиждень 90% пацієнтів встигають поправитися. Проводити аналізи доречно при хронічних захворюваннях носоглотки.

Особливості лікування

Головна відмінність при лікуванні ГРЗ і ГРВІ полягає в тому, що в першому випадку вам можуть призначити антибіотики. Якщо лікар виписав вам ці препарати, значить, він підозрює зараження бактеріальною інфекцією або ускладнення ГРВІ. Бактеріальні ускладнення вірусної інфекції особливо часто зустрічаються у дітей (отит, запалення легенів).

А ось при ГРВІ антибіотики не допоможуть, оскільки не діють на віруси.

В іншому, лікування цих захворювань не відрізняється.

Загальні правила: дотримання постільного режиму, рясне тепле питво, регулярне провітрювання в кімнаті, де знаходиться хворий.

Лікар призначить вам препарати для зняття симптомів (наприклад, жарознижуючі, протизапальні, краплі для носа, спрей від болю в горлі, інгаляції, полоскання), засоби для зміцнення захисних сил організму, вітаміни, противірусні препарати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ

5 ЗВИЧОК, ЧЕРЕЗ ЯКІ МИ ХВОРІЄМО

ЯК ШВИДКО СПРАВИТИСЯ З ЗАСТУДОЮ