Щоб залишатися енергійним, креативним і розсудливим, змініть свої звички.

Ще кілька поколінь тому люди і не сподівалися дожити до 50 років. На щастя, сьогодні у більшості з нас є шанс прожити на 20-40 років довше. Однак з роками мозку все складніше виконувати свою роботу.

Сидячий спосіб життя і шкідливі звички приносять шкоду всьому організму, в тому числі і мозку. З віком підвищується ризик виникнення і розвитку хвороби Альцгеймера.

Щоб запобігти передчасному старінню життєво важливого органу і зберегти ясний розум, потрібно слідувати декільком корисним порадам.

1. Поміняйте свої харчові звички

Дотримуватися здорового харчування корисно не тільки для фігури і загального самопочуття, але і для мозку. Почніть з простих змін у своїй звичній поведінці. Наприклад, замініть пізню чашечку кави на зелений чай. Він містить менше кофеїну і багато антиоксидантів, які допоможуть захистити клітини мозку від пошкоджень. Знизьте споживання копченої їжі.

Читайте також:  Користь та шкода продуктів: яблука, як вибрати і навіщо їх їсти

Здорове харчування не означає, що потрібно цілими днями їсти тільки салат і крупу. Вчені з’ясували, що середземноморська дієта, що характеризується високою часткою овочів, фруктів, оливкової олії, риби і морепродуктів, сприяє зниженню втрати клітин мозку і збереження розумових здібностей.

2. Займайтеся спортом щодня хоча б по 20 хвилин

Рухова активність необхідна для підтримки здоров’я мозку. Аеробіка підсилює кровообіг, покращує пам’ять і стимулює ріст нових клітин мозку. Так з’являються нові нейронні зв’язки.

Спорт може надавати на мозок такий же ефект, як і мала доза антидепресантів. Фізична активність допомагає впоратися зі стресом. Займайтеся аеробікою або будь-яким іншим спортом як мінімум 1,5 години на тиждень, тобто 20 хвилин в день. Це потрібно робити заради свого здоров’я.

Читайте також:  4 вітаміни та мінерали, прийом яких може призвести до раку
3. Частіше залишайте зону комфорту

Ваш мозок довше буде залишатися молодим, якщо напружувати його різними завданнями. Всупереч розхожій думці, мозок не запрограмований, а здатний змінюватися. При бажанні можна, наприклад, позбутися старих звичок і замінити їх новими. Ця властивість мозку називається нейропластичністю.

Вивчення іноземної мови або гра на музичному інструменті допоможуть зберегти пластичність мозку, оскільки це сприяє утворенню нових нейронних зв’язків. Також корисно спілкуватися з представниками інших професій. Так ви ще й розширите свій кругозір.

4. Висипатися

Уві сні наша глімфатична система очищає мозок від нейротоксинів, в тому числі від бета-амілоїдів і тау-білка, що провокують хворобу Альцгеймера, і від альфа-синуклеїну, накопичення якого призводить до хвороби Паркінсона.

Процес очищення мозку вимагає часу. Саме тому людині потрібно спати 7-9 годин на добу.

Читайте також:  Відчуття при пробудженні вранці може сигналізувати про розвиток раку
5. Підтримуйте активне соціальне життя

Людина — соціальна істота. Але з віком наше коло спілкування звужується, ми починаємо менше розмовляти з іншими людьми. А підтримка відносин з родичами і друзями життєво важлива для когнітивного здоров’я. У тих, хто рідше розмовляє з іншими, розумові здібності знижуються на 70% в порівнянні з товариськими людьми.

Цікаво те, що самотні люди більш пильні і частіше очікують загрози від незнайомців. Відбувається це тому, що їхній мозок, незвичний до спілкування, сприймає взаємодію з незнайомими людьми як щось невідоме і небезпечне. Це свого роду захисна реакція.

Протягом усього життя потрібно проводити більше часу з близькими людьми, займатися хобі і вивчати що-небудь нове. Тоді і в глибокій старості мозок віддячить вам доброю пам’яттю і ясним розумом.

Джерело: Five Daily Habits For Future-Proofing Your Brain