Щоб залишатися енергійним, креативним і розсудливим, змініть свої звички.

Ще кілька поколінь тому люди і не сподівалися дожити до 50 років. На щастя, сьогодні у більшості з нас є шанс прожити на 20-40 років довше. Однак з роками мозку все складніше виконувати свою роботу.

Сидячий спосіб життя і шкідливі звички приносять шкоду всьому організму, в тому числі і мозку. З віком підвищується ризик виникнення і розвитку хвороби Альцгеймера.

Щоб запобігти передчасному старінню життєво важливого органу і зберегти ясний розум, потрібно слідувати декільком корисним порадам.

1. Поміняйте свої харчові звички

Дотримуватися здорового харчування корисно не тільки для фігури і загального самопочуття, але і для мозку. Почніть з простих змін у своїй звичній поведінці. Наприклад, замініть пізню чашечку кави на зелений чай. Він містить менше кофеїну і багато антиоксидантів, які допоможуть захистити клітини мозку від пошкоджень. Знизьте споживання копченої їжі.

Здорове харчування не означає, що потрібно цілими днями їсти тільки салат і крупу. Вчені з’ясували, що середземноморська дієта, що характеризується високою часткою овочів, фруктів, оливкової олії, риби і морепродуктів, сприяє зниженню втрати клітин мозку і збереження розумових здібностей.

2. Займайтеся спортом щодня хоча б по 20 хвилин

Рухова активність необхідна для підтримки здоров’я мозку. Аеробіка підсилює кровообіг, покращує пам’ять і стимулює ріст нових клітин мозку. Так з’являються нові нейронні зв’язки.

Спорт може надавати на мозок такий же ефект, як і мала доза антидепресантів. Фізична активність допомагає впоратися зі стресом. Займайтеся аеробікою або будь-яким іншим спортом як мінімум 1,5 години на тиждень, тобто 20 хвилин в день. Це потрібно робити заради свого здоров’я.

3. Частіше залишайте зону комфорту

Ваш мозок довше буде залишатися молодим, якщо напружувати його різними завданнями. Всупереч розхожій думці, мозок не запрограмований, а здатний змінюватися. При бажанні можна, наприклад, позбутися старих звичок і замінити їх новими. Ця властивість мозку називається нейропластичністю.

Вивчення іноземної мови або гра на музичному інструменті допоможуть зберегти пластичність мозку, оскільки це сприяє утворенню нових нейронних зв’язків. Також корисно спілкуватися з представниками інших професій. Так ви ще й розширите свій кругозір.

4. Висипатися

Уві сні наша глімфатична система очищає мозок від нейротоксинів, в тому числі від бета-амілоїдів і тау-білка, що провокують хворобу Альцгеймера, і від альфа-синуклеїну, накопичення якого призводить до хвороби Паркінсона.

Процес очищення мозку вимагає часу. Саме тому людині потрібно спати 7-9 годин на добу.

5. Підтримуйте активне соціальне життя

Людина — соціальна істота. Але з віком наше коло спілкування звужується, ми починаємо менше розмовляти з іншими людьми. А підтримка відносин з родичами і друзями життєво важлива для когнітивного здоров’я. У тих, хто рідше розмовляє з іншими, розумові здібності знижуються на 70% в порівнянні з товариськими людьми.

Цікаво те, що самотні люди більш пильні і частіше очікують загрози від незнайомців. Відбувається це тому, що їхній мозок, незвичний до спілкування, сприймає взаємодію з незнайомими людьми як щось невідоме і небезпечне. Це свого роду захисна реакція.

Протягом усього життя потрібно проводити більше часу з близькими людьми, займатися хобі і вивчати що-небудь нове. Тоді і в глибокій старості мозок віддячить вам доброю пам’яттю і ясним розумом.

Джерело: Five Daily Habits For Future-Proofing Your Brain