Але спочатку — список симптомів, при яких треба викликати швидку.

Коли потрібно негайно викликати швидку

Ось основні ознаки того, що ви потребуєте термінової медичної допомоги:

 • Ви відчуваєте сильний, майже нестерпний біль, який не проходить 5-10 і більше хвилин.
 • Біль у грудях супроводжується задишкою, складнощами з диханням.
 • Біль віддає в ліве плече і руку.
 • Біль супроводжується холодним потом, запамороченням, сильною слабкістю.
 • Ви майже впевнені, що це серцевий напад. Вам дуже страшно.

Перераховані вище симптоми можуть вказувати на серйозні порушення. Наприклад, розвиток інфаркту, запальні захворювання серця (міокардит і перикардит), захворювання аорти, що постачає серце кров’ю, або тромбоемболію легеневої артерії.

Кожен з цих станів смертельно небезпечний, тому експериментувати з домашніми засобами не можна.

Тільки швидка!

Як зрозуміти, що біль в серці не є небезпечним

У 80-90% випадків нам тільки здається, що болить серце. Насправді ж у нездужання інші, нехай неприємні, але куди менш небезпечні причини:

 • гастроентерологічні проблеми;
 • порушення в роботі легенів;
 • міжреберна невралгія;
 • грудний остеохондроз;
 • різні кістково-м’язові порушення;
 • неврози та інші розлади центральної нервової системи.

Припустити саме цей, відносно безпечний варіант можна за трьома ознаками:

1. Біль схожий на спалах, моментальний

Якщо порушено серце, біль буде довгим (не менше декількох хвилин), невблаганним і однаково сильним. А ось дискомфорт по типу «Ой, у серце кольнуло!”, який досить швидко згасає, швидше за все, симптом фізичної травми, перенапруги або невралгії.

2. Вам стає легше, коли ви рухаєтеся

Справжній біль в серці посилюється навіть від мінімальних фізичних навантажень.

3. Вам боляче дихати

При серцевому болю може виникати задишка і відчуття нестачі повітря. А ось якщо замість цього з’являються кашель, болючість при вдиху, то мова, швидше за все, йде про проблеми з дихальною системою (плеврит, запалення легень, астма…)

З’ясувати, в чому саме причина неприємних відчуттів за грудиною, може тільки кваліфікований лікар.

Тому обов’язково зверніться до терапевта або безпосередньо кардіолога, якщо «серцеві напади» без описаних вище смертельно небезпечних симптомів дошкуляють вас регулярно або супроводжуються блювотою, кашлем, підвищенням температури.

Медик огляне вас, оцінить анамнез, проведе додаткові дослідження, включаючи ЕКГ і, можливо, УЗД серця, і призначить лікування або відправить до інших профільних фахівців: гастроентеролога, пульмонолога, ортопеда, невролога.

Як полегшити біль в області серця

Ще раз підкреслимо: справжні проблеми з серцем треба лікувати тільки медичними препаратами, які виписав вам лікар. Самодіяльність тут неприпустима!

А ось полегшити псевдо серцевий біль домашніми методами цілком можна. Ось способи, які допоможуть вам швидко зняти дискомфорт за грудиною.

1. Прийміть нітрогліцерин

Ця рада — для випадку, якщо ви хвилюєтеся, що біль може бути пов’язана з серцевим нападом, а ваш лікар раніше вже прописував вам цей препарат.

Нітрогліцерин допоможе при стенокардії. А ось якщо біль пов’язана з іншими, несердечными причинами, наприклад остеохондрозом або шлунково-кишковими розладами, ліки не подіють.

З одного боку, це погано, оскільки полегшення не настане. А з іншого — добре: це ознака того, що причина дискомфорту не пов’язана з серцево-судинною системою. Можна переходити до наступних пунктів.

2. Прийміть аспірин

По-перше, він знеболює. По-друге, препарат розріджує кров (зменшує її згортання). Це покращує кровотік і може полегшити стан в тих випадках, коли біль в грудях все-таки пов’язаний з неполадками в серцево-судинній системі.

Увага! Ні в якому разі не приймайте аспірин, якщо у вас на нього алергія або ви страждаєте захворюваннями, пов’язаними з низьким згортанням крові.

3. Зробіть холодний компрес

Або прикладіть до грудей пакет з льодом (замороженими овочами), загорнутий в тонкий рушник.

Нерідко причиною болю в грудях є перенапруження або розтягнення м’язів. Наприклад, з-за того, що ви підняли щось важке, невдало повернулися або занадто активно позаймалися в тренажерному залі.

Прикладайте холодний компрес на 10-20 хвилин кілька разів в день. Це допоможе зменшити неприємні відчуття.

4. Випийте теплий чай

Або інший теплий напій. Ця рекомендація може спрацювати в тому випадку, якщо біль у грудях виник незабаром після прийому їжі.

Справа в тому, що стравохід і серце розташовані поруч і пов’язані спільними нервовими закінченнями, з-за чого неполадки з ШКТ можна сплутати з проявами ішемічної хвороби серця.

Якщо небезпечних симптомів, перерахованих на початку статті, ви не спостерігаєте, зате, крім дискомфорту у грудях, присутні відрижка, печія, здуття живота, швидше за все, це ваш варіант.

Американський ресурс Healthline рекомендує вибрати чай з гібіскусом. Гібіскус не тільки покращує самопочуття при деяких порушеннях травлення, але і нормалізує артеріальний тиск і рівень холестерину, що добре позначається на стані серцево-судинної системи в цілому.

5. Прийміть теплий содовий розчин

Розведіть ½ чайної ложки соди в склянці теплої води. Такий напій поліпшить стан в тому випадку, якщо больові відчуття в грудях викликані печією і підвищеною кислотністю шлунка.

Врахуйте: цей спосіб можна застосовувати лише в тому випадку, якщо ви відчули дискомфорт після прийому їжі і не страждаєте від діагностованих серцевих порушень. Справа в тому, що харчова сода, відмінно справляється з кислотою, може нашкодити серцю.

Повторимо: з серцем жарти погані. Серйозні серцеві порушення не розвиваються миттєво. Спочатку вони дають про себе знати незначним болем, легким печінням в грудях, відчуттям тиску, яке швидко проходить… До першого справжнього нападу ви можете відчувати нездужання кілька днів, а то і тижнів.

Важливо не залишати ці ознаки без уваги. Якщо дискомфорт в грудях з’являється регулярно, як можна швидше зверніться до лікаря. Тут краще перестрахуватися.

Наукові джерела:

 1. WebMD, source
 2. MedicalNewsToday, source
 3. HealthLine, source