За добу печінка людини виробляє від одного до двох літрів жовчі. Наше здоров’я немислимо без цієї унікальної і надзвичайно складної за складом рідини. Вона допомагає засвоєнню жирів, поглинання багатьох вітамінів, активізує переміщення їжі по кишечнику…

І, якщо жовчний міхур, який накопичує жовч, успішно виконує “свою роботу”, більшість людей і не знають, де він знаходиться. Все міняється, як тільки виникають проблеми.

Більшість захворювань жовчного міхура супроводжується сильними болями в правому підребер’ї. Саме там, прямо під печінкою, знаходиться цей орган травлення, схожий на невелику порожнисту грушу.

5 найбільш поширених захворювань жовчного міхура:

1. Дискінезія жовчовивідних шляхів. Справа в тому, що м’язи жовчного міхура і жовчних проток повинні працювати в суворому ритмі і погодженні, забезпечуючи безперебійне просування жовчі.

Якщо раптом відбувається збій, тоді і виникає дискінезія. Причин для дискінезії чимало: підвели нерви (невроз, психічна травма, вегетосудинна дистонія), позначилися інфекції, вплинули захворювання органів черевної порожнини (гастрит, дуоденіт, виразкова хвороба, ентерит, коліт), гінекологічні захворювання, гормональні порушення, алергічні реакції. М’язова слабкість жовчних шляхів виникає і при сидячому способі життя, неправильному харчуванні.

Симптоми: непостійні гострі болі в правій надчеревній області. Іноді вони можуть бути тупими і тривалими. Напади виникають зазвичай після заворушень, рідше після порушення дієти, інтенсивного фізичного навантаження, а іноді і зовсім без видимих причин. Крім болю, можуть бути запори, проноси, а також періодичні напади нудоти або навіть блювання.

2. Жовчнокам’яна хвороба. Це одне з найбільш частих ускладнень дискінезії. Камені утворюються з твердіючої жовчі через порушення скорочення м’язів і під впливом надлишкового холестерину. Поки камені нерухомо лежать в жовчному міхурі, вони практично ніяк не дають про себе знати. Проблеми починаються при їх переміщенні і закупорці загальної жовчної протоки, що веде в кишечник.

Симптоми жовчної кольки: різкий біль в правому підребер’ї або у верхній частині живота, гіркота в роті, нудота і блювання. При закупорці протоки каменем виникає жовтяниця.

Розвитку захворювання сприяють неправильне харчування, надмірне вживання жирної їжі, що містить холестерин, а також круп і борошняних страв – вони перешкоджають розчинність холестерину.

Люди, в раціоні яких багато овочів, фруктів і молока, рідко “вирощують” в собі жовчні камінці. Ожиріння, цукровий діабет, подагра, нирковокам’яна хвороба, порушення обмінних процесів, артрити, атеросклероз, недолік вітаміну А – теж викликають загрозу утворення жовчних каменів.

3. Холецистит (запалення жовчного міхура). Ця хвороба є наслідком жовчнокам’яної хвороби. Якщо камінь (при відносно невеликих розмірах) зміг минути протоки і випасти в дванадцятипалу кишку, напад припиняється сам по собі.

Але, якщо камінь виявився більшим і закупорив жовчні шляхи, ймовірно запалення. Для нього характерні раптовий сильний біль, висока температура, блювота. У цьому випадку “швидку” треба викликати обов’язково. А до її приїзду ні в якому разі не ставте хворому грілку, не намагайтеся прочистити шлунок.

Потрібно мати на увазі, що причиною холециститу можуть бути не тільки каміння. Як при більшості проблем з жовчним міхуром, безпосереднім поштовхом до спалаху запального процесу часто стає переїдання, особливо вживання жирної і гострої їжі, а також алкоголь.

Симптоми: для хронічного холециститу типовий тупий, ниючий (іноді різкий) біль у жовчному міхурі, постійний або виникаючий через 1-3 години після рясного прийому їжі або фізичних навантажень. Біль може віддавати в область шиї, потилиці, правого плеча і лопатки.

Нерідко виникає відчуття гіркоти та металевого присмаку у роті, відрижка, нудота, метеоризм, можливо чергування запору і проносу, а також дратівливість, безсоння. Жовтяниця не характерна.

4. Паразитарні захворювання жовчного міхура. Найчастіше вони виникають у дитячому віці.

Характерні симптоми – біль у жовчному міхурі, розлади шлунку, порушення функції кишечника, іноді лихоманка, озноб, схуднення, свербіж шкіри. Діагноз можна поставити тільки за допомогою спеціальних аналізів.

Паразитарні ураження нерідко призводять до запальних процесів у жовчному міхурі.

Жовчний міхур

5. Пухлини. Рак жовчного міхура займає п’яте місце серед злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту. При доброякісних пухлинах (аденоми, міоми, папіломи та ін) зазвичай спостерігаються симптоми, характерні для хронічного холециститу, а іноді людина і зовсім не помічає ніяких змін. Діагноз встановлюють на підставі результатів холецистографії, ультразвукового дослідження.

Нерідко рак виникає на тлі жовчнокам’яної хвороби і в початковій стадії “маскує” під неї свої симптоми. В цьому його підступність. Коли з’являються симптоми, характерні саме для онкології – інтенсивні постійні болі і пальпована горбиста пухлина в правому підребер’ї, жовтяниця, втрата ваги тіла, наростаюча слабкість, анемія, як правило, ураження жовчного міхура вже заходить дуже далеко.

Таке положення справ – ще один, може, найбільш вагомий аргумент для своєчасного походу до лікаря при будь-яких захворюваннях, пов’язаних з жовчним міхуром.

Біль в животі

Поради

Щоб налагодити правильну роботу м’язів жовчного міхура, лікарі радять:

  • приймати їжу в один і той же час, 4-5 разів на день і невеликими порціями;
  • не носити одяг, який тисне живіт (корсети, тугі пояси);
  • не лягати спати протягом 2 годин після їжі;
  • при підйомі тягарів, при митті підлоги, роботі на садовій ділянці бажано не нахилятися, а присідати;
  • ліжко треба розташувати під невеликим нахилом, піднявши узголів’я на 3-4 см (можна підкласти брусок під ніжки);
  • бажано відмовитися від вживання газованих напоїв, гострої та солоної їжі, маринадів, жирного, солодкого, смаженого і копченого;
  • фізичні вправи, не пов’язані з підйомом тягарів і сильним напруженням м’язів черевного преса, не протипоказані, а навіть корисні.

При лікуванні захворювань досить ефективне застосування мінеральних вод у санаторіях. У списку рекомендованих курортів: Моршин і Трускавець (Україна), Боржомі (Грузія), Карлові Вари (Чехія), Друскінінкай (Литва) та ін.

Протипоказання для санаторно-курортного лікування – наявність каменів у жовчному міхурі. А ще лікарі радять пити мінеральну воду тільки в злегка підігрітому (40-45 градусів) вигляді. 1 стакан за півгодини до прийому їжі, протягом місяця.

До речі

Наші предки вважали, що саме жовч визначає характер людини. Велика кількість в організмі світлої жовчі нібито робить її неврівноваженим холериком. Надлишок темної жовчі породжує похмурий настрій, властиве меланхолікам.

І в тому, і в іншому слові не випадково присутній склад “хол” – у перекладі з грецької це означає “жовч”. І хоча лікарі давно спростували цю теорію, дратівливих людей і сьогодні називають жовчними.

Автор: Тетяна Володіна