Про «хмільних» стражданнях можна говорити багато. Безсоння, спрага, нудота, підвищений тиск, болі в серці – після веселої новорічної ночі для багатьох з нас ранок буде вкрай недобрим.

Але є і хороші новини: вчені кажуть, що наслідки вживання алкоголю можна значно зменшити або зовсім їх уникнути. Просто дотримуйтесь наших порад.

Що таке похмілля?

Дивно, але, незважаючи на поширеність цього явища, вчені до цих пір не до кінця розуміють його причини. Чому, навіть після того алкоголь повністю виводиться з організму, ви все одно можете відчувати симптоми отруєння? Найпростіше пояснення полягає в тому, що алкоголь викликає зневоднення, діючи як сечогінний засіб. Це частково обґрунтовує появу запаморочення і спраги, але дослідники все ж прийшли до висновку, що справа не тільки в нестачі води.

Більшість вчених вважають, що отруює організм не сам алкоголь, а продукт його розпаду: ацетальдегід, який, у свою чергу, перетворюється на воду і вуглекислий газ. Якщо кількість випитого невелика і розщеплюється повністю, то похмілля не виникає. Коли ж печінка вже не справляється з дозою, організм, з допомогою неприємних симптомів, дає зрозуміти, що отруєний. Чим більше ацетальдегід надійде у кров, тим важчим буде пройде наступний ранок. Це речовина, за оцінками експертів, 10-30 разів більш токсична, ніж сам алкоголь. Воно викликає потовиділення, почервоніння шкіри, нудоту та інші неприємності.

Чому деякі люди не страждають від похмілля?

Прокинутись

Життя, на жаль, несправедливе. Хтось не може встати з ліжка весь наступний день після вечірки, а хтось п’є зовсім безкарно.

І в цьому частково винна генетика. У деяких людей є корисна мутація, яка дозволяє організму швидше перетворювати ацетальдегід в оцтову кислоту. А у деяких – навпаки: ацетальдегід не встигає розпадатися і накопичується в печінці. Є й інші чинники: наприклад, жінки частіше відчувають похмілля, ніж чоловіки через більш низьку масу тіла. А ось вік тут ні при чому: недавнє великомасштабне обстеження показало, після 40 років люди мучаться від отруєння ацетальдегидом менше. Правда, є один нюанс: автори зазначили, що, можливо, справа в тому, що в такому віці, як правило, алкоголь п’ють набагато повільніше і стриманіше, ніж у юності.

Чому деякі напої викликають похмілля, а деякі – ні?

вино

Чим більше спирту і менше інших рідин у вашому напої – тим більш імовірно наступить похмілля. Тому шоти, наприклад, більш небезпечні, ніж коктейлі, пиво або вино. А ще деякі види алкоголю мають більш високий рівень хімічних сполук, що сприяють виникненню симптомів отруєння. Бурбон і віскі, наприклад, викличуть похмілля швидше, ніж горілка.

Як запобігти похмілля?

Найбільш ефективне рішення очевидно: не пийте. Або, принаймні, не пийте зайвого. Але якщо вже ви налаштовані на довгу вечірку, принаймні, дотримуйтеся головне правило: пийте повільно і обов’язково закушуйте. Їжа уповільнює швидкість, з якою алкоголь всмоктується в кров. Крім того, незважаючи на те, що зневоднення лише частково винна в похмілля, проста вода допоможе полегшити його прояви.

Як позбутися від уже настало похмілля?

Існує безліч повір’їв, які говорять про те, що похмілля відступить, якщо з’їсти або випити щось певне. У Мексиці радять креветки, в Німеччині – маринований оселедець, у США – кава, ну а в Україні, звичайно, чарівним засобом вважається огірковий розсіл. На жаль, немає ніяких доказів того, що ці засоби допоможуть. Також немає жодних доказів ефективності ранкового похмеляння. Пляшка пива може тимчасово зняти симптоми, але саму проблему не тільки вирішити. Не позбавлять від похмілля і аптечні засоби: вітамін B або кофеїн.

таблетка

Що ви насправді можете зробити? Зняти біль допоможуть протизапальні засоби, такі як аспірин або ібупрофен. Очистити шлунок – активоване вугілля. Не можна приймати препарати, що містять ацетамінофен (парацетамол), тому що, ваша печінка зараз особливо сприйнятлива до його токсичного ефекту.

Що ще? Їжте, пийте і відпочивайте. Банально, але на даний момент це єдині на 100% ефективні ліки.