Людський організм природним чином синтезує вітамін D, коли піддається дії сонячного світла, але взимку таке виробництво стає неможливим або недостатнім для його заповнення. Пишемо, якими небезпечними станами загрожує дефіцит цього вітаміну.

Високий кров’яний тиск. Якщо організму не вистачає вітаміну D, ризик розвитку гіпертонії стає на 32% вище. Вітамін D контролює запалення в організмі і його дефіцит сприяє розвитку хронічних запальних процесів, що зачіпають судинну систему.

Астма. Наявні дані говорять про те, що значному числу дітей, які страждають астмою, також не вистачає вітаміну D. Достатнє отримання вітаміну допомагає очищати дихальні шляхи.

Руйнування зубів. Вітамін D необхідний для поглинання кальцію і фосфору – поживних речовин, необхідних для здорового розвитку кісток і зубів. Отже, дефіцит вітаміну D може призвести до ослаблення як суглобів, так і зубної емалі, спровокувати розвиток карієсу.

Рак. Багато вчених вважають, що дефіцит вітаміну D підвищує ризик розвитку злоякісних пухлин, заповнення цього дефіциту може знизити ризик і покращити прогноз захворювання. Дослідження з вживанням вітаміну D раковими хворими показали, що він захищає клітини від небажаних мутацій і перешкоджає розмноженню в організмі дефективних клітин – ракові пацієнти з більш високим рівнем споживання вітаміну D довше залишаються в стані ремісії. Особливо корисний вітамін D для пацієнтів, які страждають на колоректальний рак і рак молочної залози.

Застуда і грип. Вітамін D – вкрай важливий елемент в оборонній системі організму: він знижує запальні пошкодження білих кров’яних тілець і підсилює виробництво імунних клітин, допомагаючи йому боротися з застудою, грипом та іншими інфекціями. При дефіциті вітаміну D імунні ресурси слабшають, ми починаємо частіше хворіти.

Діабет і ожиріння. Ожиріння і пов’язаний з ним діабет 2-го типу багато в чому залежать від рівня вмісту в організмі вітаміну D. Він сприяє зниженню паратиреоїдного гормону, що в довгостроковій перспективі допомагає втрати ваги, збільшує рівень лептину – гормону, який контролює накопичення жиру і відповідає за відчуття ситості, а також тримає під контролем стресовий гормон кортизол, постійна активність якого теж сприяє ожирінню.

Коли організму не вистачає вітаміну D, в ньому сповільнюється швидкість хімічних реакцій обміну речовин. В результаті починає накопичуватися жир, збільшується ризик запалення і розвитку діабету.

Ревматоїдний артрит. Майже половина пацієнтів з ревматоїдним артритом страждають від дефіциту вітаміну D. Серед пацієнтів з псоріатичним артритом рівень тих, хто відчуває нестачу цього вітаміну, ще вище – 62 відсотки. Лікарі вважають, що протизапальні властивості вітаміну D допомагають полегшити симптоми артриту, а його нестача, відповідно, загострює їх.

Джерело: МедікФорум