Щороку в світі реєструється близько 12 мільйонів випадків інсульту. Він може статися і в 70 років, і в 40. Існують кроки, які можна зробити вже сьогодні, щоб знизити ризик інсульту в майбутньому.

Регулярний огляд у фахівця

Регулярно проходіть диспансеризацію. Якщо ви перебуваєте в групі ризику, необхідно спостерігатися у невролога, робити УЗД судин шиї.

Зниження кров’яного тику

Артеріальна гіпертонія в кілька разів збільшує ризик розвитку інсульту. У зв’язку з цим всім людям, що входять до групи ризику, слід вимірювати рівень артеріального тиску хоча б раз на тиждень. Важливо пам’ятати, що навіть при хорошому самопочутті і відсутності таких симптомів гіпертонії як головний біль, відчуття втоми і порушення сну, підвищення показників тиску в стані спокою вище значення 140/90 мм рт. ст — привід негайно звернутися до лікаря.

Не варто нехтувати такими профілактичними заходами, як:

  • Скорочення кількості солі в раціоні до 1 500 мг на день (близько половини чайної ложки)
  • Відмова від продуктів з високим вмістом холестерину
  • Додавання в раціон фруктів, овочів, цільнозернових і знежирених молочних продуктів, а також одну порцію риби два-три рази в тиждень
  • Збільшення фізичної активності: 30 хвилин в день і більше, якщо це можливо
Читайте також:  Чим корисний шлюб для здоров'я

Світова практика показує, що завдяки одному лише контролю рівня артеріального тиску вдається знизити ризик інсульту на 50%.

Контроль ваги

Неврологи сходяться на думці, що зниження ваги — одна з найдієвіших заходів в профілактиці інсульту. Цей простий спосіб дозволяє якщо не повністю виключити, то значно знизити ризик розвитку захворювання, оскільки часто призводить до нормалізації артеріального тиску.

Надлишкова маса тіла сприяє розвитку високого артеріального тиску, виникнення діабету і створює підвищене навантаження на серцевий м’яз.

Це пов’язано з тим, що зниження ваги неможливо без корекції раціону. А відмова від жирної і важкої їжі, в свою чергу, призводить до зниження рівня цукру і холестерину в крові.

Важливо розуміти, що для отримання результату необхідно дотримуватися рекомендованої лікарем дієти не менше 3-4 місяців.

Фізичне навантаження

Одна з найбільш поширених проблем на сьогодні — це гіподинамія, або надто низький рівень фізичної активності. У зв’язку з цим профілактика інсульту повинна включати фізичні вправи тривалістю понад 30 хвилин не менше 5 разів на тиждень.

Читайте також:  Сім «здорових» продуктів, які насправді гірші за цукерки

Для профілактики інсульту найкраще підходить аеробне навантаження — це повторювані вправи, при яких збільшується надходження кисню в організм. Важливо пам’ятати, що фізичні вправи повинні підбиратися лікарем з урахуванням віку і наявних захворювань.

Для початку досить невеликих змін, доступних кожному: скористатися сходами замість ліфта, вийти на одну зупинку раніше і пройтися пішки, прогулятися в обідню перерву.

Лікування діабету

У тих, хто страждає на цукровий діабет, істотно зростає ризик виникнення інсульту.

Результати численних досліджень зводяться до наступного: люди, які схильні до інсульту, але не хворіють на цукровий діабет, менше схильні до небезпеки.

Хворі з цукровим діабетом переносять інсульт значно важче, ніж всі інші. Це пов’язано з тим, що через атеросклерозу багато артерій не здатні переміщати кисень. В результаті прогноз інсульту при цукровому діабеті в більшості випадків буде значно гірше.

Зниження споживання алкоголю

До недавнього часу взаємозв’язок між споживанням алкоголю і інсультом залишався під питанням, але сьогодні сумнівів не залишилося: алкоголь значно підвищує ризик розвитку інсульту.

Читайте також:  Ці речовини та продукти будуть тримати мозок у тонусі

Відмова від куріння

У курящих людей інсульт трапляється в 2-3 рази частіше, ніж у некурящих. Звідси висновок: чим більше ви курите, тим вище ризик інсульту. До того ж велике значення має вік курця: у курящих чоловіків і жінок у віці до 55 років паління є головним фактором ризику розвитку інсульту.

Основні фактори, які підвищують ризик розвитку інсульту у курців:

У пошкодженій судинній стінці розвивається атеросклероз (потовщення стінки і зменшення просвіту), а це підвищує ризик утворення тромбу в судинах мозку.

Куріння впливає на властивості особливих клітин крові — тромбоцитів, в результаті підвищується ризик утворення тромбів у великих артеріях, що несуть кров до мозку і серця.

Куріння підвищує артеріальний тиск, що є одним з найважливіших факторів ризику розвитку інсульту.

В останні роки чітко простежується тривожна тенденція: інсульт стрімко молодшає. І якщо люди в похилому віці схильні більш пильно ставитися до свого самопочуття, то більшість молодих людей як і раніше вважають інсульт проблемою літніх людей. Це небезпечна помилка, адже від інсульту ніхто не застрахований. Ця інформація стосується кожного.