Ви можете відчути дивний запах, коли йдете повз пральні або навіть, коли влаштовуєте прання вдома. Це не просто ваша уява. У 2008 році вчені повідомили про токсичних хімічних речовин у миючих засобах для прання та інших продуктів начебто кондиціонерів. Більшість з нас знають, що з синтетичним ароматом надходять хімічні речовини, які не дбають про наше тіло (м’яко кажучи). З 2008 року з’явилося більше хімічних речовин, виявлених у миючих засобах. Ми знайшли ще сім, і перелічили їх для вас, а також ми підготували кілька більш здорових альтернатив. Вам не потрібно страждати астмою або дерматитом, щоб мати чистий одяг.

Що виявили вчені?

По-перше, давайте подивимося на це дослідження. Дослідники з Вашингтонського університету вивчали найбільш продавані продукти для прання і виявили, що вони містять десятки різних хімічних речовин. У всіх продуктах виявився як мінімум один, ідентифікований як токсичний або небезпечний хімікат.

Гірше того, жодне з цих хімічних речовин не було вказано на етикетці. Серед тестованих продуктів були пом’якшувач тканини і пральний порошок, а також розпилювачі і вставні освіжувачі повітря. Результати виявили майже 100 летких органічних сполук, що випускаються з шести продуктів, і жоден з них не був на етикетці. «П’ять з шести продуктів викидають один або кілька канцерогенних «небезпечних забруднювачів повітря», які, на думку Агентства по охороні навколишнього середовища, не мають безпечного рівня впливу», – говорить автор дослідження Ен Штайнман.

Це не все. У більш пізньому дослідженні, проведеному одними і тими ж дослідниками, було виявлено, що повітря, яке випускається пральними машинами з використанням найбільш продаваних пральних миючих засобів містив небезпечні хімічні речовини, у тому числі два класифікованих як канцерогени.

«Ці продукти можуть впливати не тільки на особисте здоров’я, – сказав Штейнман, – але також і громадське екологічне здоров’я. Хімікати можуть потрапити в повітря, вниз по каналізації і у водойми».

7 токсичних хімікатів у пральних машинах

Давайте подивимося уважніше на те, що виробники додають в миючі засоби для прання, які можуть бути не дуже корисні для нашого здоров’я:

 • Аромат: Це одна з основних проблем. Виробники поєднують ряд хімічних речовин для виробництва аромату, і ви вважаєте, що ваш одяг чистий, тому що він пахне чистотою, і їм не потрібно перераховувати ці хімікати на етикетці через захист торгівлі. Але деякі з цих хімічних речовин можуть бути дуже токсичними.
 • Миючі засоби (поверхово-активні речовини): вони включені у формулу, щоб краще очистити продукт. В якості прикладів можна навести такі хімічні речовини, як кватерніум-15 (відомий як формальдегід – канцерогени), діетаноламін (пов’язаний з подразненням шкіри і очей і, можливо, з печінкою), етоксилат нефенола або NPE (токсичний для нервів, дратує шкіру, потенційний гормональний руйнівник), лінійні алкілбензолсульфонати або LAS (подразнюють шкіру і очі і токсичні для водної флори і фауни, бензол – канцероген) і нафтові дистиляти (пов’язані з раком і пошкодженням легенів).
 • Стабілізатори: ці хімічні речовини допомагають стабілізувати формулу, так що вона довше ефективна. Це можуть бути поліалкіленоксид або етиленоксид, які пов’язані з подразненням очей і легень і навіть дерматитом.
 • Відбілювач: Відбілювач може використовуватися окремо або може бути включений в миючий засіб. Відомо, що він подразнює шкіру, очі і легені, і коли він змішується зі стічними водами, він може утворювати токсичні органічні сполуки, які були пов’язані з респіраторними захворюваннями, печінкою і пошкодження нирок.
 • 1,4-діоксан : це хімічний побічний продукт виробництва миючих засобів.
 • Освітлювачі: ви знайдете їх в миючих засобах, які рекламують свої «освітлюючі» здібності. Яскравий білий! Яскравий колір! Що створює всю цю яскравість? Хімічні речовини, які насправді залишаються на одязі для поглинання ультрафіолетового світла і допомагають виглядати «яскравіше». Ми говоримо про такі добавки, як нафтотріазолістилбени (пов’язані з розвитком і репродуктивними ефектами), а також це бензоксазолил, діаминолілбендисульфонат і багато іншого. Оскільки вони залишаються на одязі, вони, ймовірно, вступають в контакт з шкірою. І це не самий корисний контакт.
 • Фосфати та ЕДТА: Виробники використовують їх, щоб зробити миючі засоби більш ефективними у жорсткій воді і допомогти запобігти забрудненню одягу при пранні. Ці хімічні речовини вже давно пов’язані з екологічним збитком. Вони викликають цвітіння водоростей, які завдають шкоди екосистемам. Багато миючих засобів усувають їх, але виробники часто використовують етилендіаминтетраоцтову кислоти (ЕДТА), яка не піддається біологічному розкладанню, і було встановлено, що вона токсична у дослідженнях на тваринах.
Чим замінити небезпечні миючі засоби?

Ми не повинні піддавати себе і наших сімей всім цим небезпекам заради чистого одягу. Замість цього є ряд кроків, які ми можемо зробити, щоб захистити себе і навколишнє середовище:

 • Зробіть свій власний миючий засіб. Це не складно! Все, що вам потрібно – це невелика содова сода, бура і мило, як у доктора Броннера. Ви можете знайти багато рецептів онлайн.
 • Купіть найбезпечніше. Якщо ви не хочете робити це самостійно, шукайте більш безпечні варіанти в магазині. Ви можете знайти ті продукти, які набрали найнижчий рейтинг небезпеки в мережі або хоча б читати склад на упаковці. Часто можна знайти засоби з позначкою «ЕКО».
 • Відмовтеся від пом’якшувача тканини: Не купуйте кондиціонер. Трохи оцту, доданого в цикл полоскання, дасть ті ж результати, а шкоди від нього не буде.
 • Природно видаляйте плями: замість використання дорогих плямовивідників просто попередньо обробіть пляму з допомогою суміші харчової соди і води.
 • Спробуйте справжні освітлювачі: маленька доза харчової соди, додана до циклу прання, дасть яскравість кольорів. Але шкоди від цього не буде.