Найпоширеніші аутоімунні захворювання, їх діагностика і лікування.

Імунна система захищає організм від бактерій, вірусів і ракових клітин, розпізнаючи їх як чужорідні тіла і атакуючи їх; проте в певних випадках вона помилково сприймає за чужорідні тіла клітини власного організму. Даний механізм лежить в основі автоімунних захворювань.

Аутоімунними захворюваннями хворіє близько 5-8% населення планети і з невідомих причин рівень захворюваності зростає. Аутоімунними захворюваннями можуть хворіти всі люди, але найбільш схильні жінки дітородного віку. Афроамериканки, корінні американки, іспанки більш схильні до ризику виникнення аутоімунних захворювань, ніж європейки. Генетичний фактор також відіграє важливу роль. Якщо у Вашій родині є випадки аутоімунних захворювань, ризик захворіти збільшується.

Поширені аутоімунні захворювання.

Існує більше 80 різних типів аутоімунних захворювань. Ось найпоширеніші з них:

 • Хвороба Грейвса (базедова хвороба, дифузний токсичний зоб). Хвороба Грейвса – аутоімунне захворювання, яке характеризується підвищеною активністю щитовидної залози. У людей, страждаючих хворобою Грейвса, спостерігаються наступні симптоми: безсоння, дратівливість, безпричинна втрата ваги, випинання очних яблук, погана переносимість спеки, м’язова слабкість, ламкість волосся, мізерні менструації і тремор рук. Іноді хвороба Грейвса протікає безсимптомно. Лікується дане захворювання за допомогою препаратів, що містять радіоактивний йод, який руйнує гіперактивні клітини щитовидної залози. 90% пацієнтів досить одного курсу лікування, 10% доводиться приймати препарат повторно, і тільки в невеликому відсотку випадків потрібне хірургічне втручання.
 • Тиреоїдит Хашимото. В основі даного захворювання лежить запальний процес, який веде до гіпофункції щитовидної залози. Захворювання також може протікати безсимптомно. Нерідко при тиреоїдиті Хашимото щитовидна залоза збільшується в розмірах і стають видні її контури, збільшення супроводжується непритомністю, збільшенням у вазі, депресією, м’язовою слабкістю, непереносимістю холоду, сухістю волосся і шкіри, запорами. Специфічного лікування немає, однак дуже ефективно симптоматичне лікування гормонозамісними препаратами.
 • Системний червоний вовчак (ВКВ). При цьому захворюванні імунна система атакує різні клітини організму, в результаті чого виникають набряки, уражаються різні органи, нерідко захворювання супроводжується болем у суглобах, висипом, чутливістю до сонячних променів. Лікування залежить від ступеня тяжкості захворювання. Застосовуються знеболюючі засоби, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), імуносупрессанти, кортикостероїди; важливий момент для хворих ВКВ – уникати стресових ситуацій і прямих сонячних променів, а також дотримуватися дієти.
 • Читайте також:  Лапароскопічна холецистектомія (видалення жовчного міхура)

  Цукровий діабет

 • Цукровий діабет 1 типу. Діабет 1 типу зазвичай діагностується в дитинстві або молодому віці (до 30 років). Діабет 1 типу обумовлений ураженням імунної системою підшлункової залози, яка виробляє інсулін. Кількість інсуліну зменшується, що веде до підвищення рівня глюкози в крові. У результаті може виникати ниркова недостатність, порушуватися зір, виникають проблеми з кровообігом, що веде до інсультів і серцевих нападів. Лікування діабету 1 типу вимагає введення інсуліну та контролю рівня цукру крові, дотримання дієти, регулярного виконання фізичних вправ.
 • Розсіяний склероз. Захворювання проявляється порушенням координації рухів, мови, ходи, паралічами, тремором кінцівок і втратою їх чутливості. Існує ряд препаратів, здатних зменшити інтенсивність проявів захворювання, купірувати загострення, модифікувати перебіг захворювання і поліпшити загальний стан організму.
 • Ревматоїдний артрит. Ревматоїдний артрит виникає в результаті атаки імунною системою тканин суглобів, що призводить до болю в м’язах, деформацій суглобів, загальної слабкості, втрати апетиту і ваги, на прогресуючих стадіях захворювання може призвести до інвалідності. Як і іншими аутоімунними захворюваннями, ревматоїдний артрит частіше хворіють жінки у віці 30 – 50 років. Лікування підбирається індивідуально і направлено на купірування больового синдрому, запальної реакції в суглобах і збереження їх функції.
 • «Багаторічна практика визначення антитіл (СОТНІ МАСШТАБНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ) показали, що вони ЧАСТО можуть бути підвищена без всяких ПАТОЛОГІЇ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ. Нерідко також і ВИПАДКИ ПЕРЕДБАЧЕНОЇ ПАТОЛОГІЧНИХ ЗМІН В щитовидної залози при НОРМАЛЬНИХ титру антитіл. … СЬОГОДНІ ВИЗНАЧЕННЯ АНТИТІЛ вносить набагато більшу плутанину, НІЖ ДОПОМАГАЄ … », – каже хірург-ЕНДОКРИНОЛОГ БОЛГОВ МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ.

  Повністю вилікувати аутоімунне захворювання на сьогодні, на жаль, не можна. Однак зміна способу життя, дотримання дієти, регулярні фізичні вправи, відпочинок, уникнення стресових ситуацій відіграють дуже важливу роль в обмеженні розвитку захворювання і дозволяють значно поліпшити якість життя пацієнта.

  Читайте також:  Які вітаміни потрібні жінкам після 50 років