Спробуйте кілька разів глибоко зітхнути або ковтнути. Якщо полегшало, можна не хвилюватися.

Що таке ком в горлі

Так називають малоприємне відчуття, ніби в горлі щось застрягло. При цьому ви впевнені, що нічого зайвого не ковтали і ніяких сторонніх предметів у вашому стравоході немає.

У більшості випадків неприємний клубок безпечний. Якщо він у вас вперше або з’являється не частіше разу на кілька місяців, можна не переживати. Швидше за все, нічого страшного з вами не відбувається.

Але іноді клубок в горлі є одним з перших симптомів серйозних захворювань.

Звідки береться ком у горлі

Причини кома в горлі дуже різні. В районі шиї зосереджені десятки життєво важливих судин і м’язів, стравохід, щитовидна залоза. Тут же є шийні хребці, які іноді защемляють нервові закінчення. І трахея, в яку переходить гортань — нерідка жертва простудних захворювань. Збій в роботі будь-якого з цих елементів — і ось він, грудку.

Загалом, однозначного діагнозу, який співвідносився б з комом в горлі, не існує. Однак можна перерахувати причини, які часто заважають вільно зітхнути і ковтнути.

1. Гострий стрес

Нервова напруга може викликати спазм судин в горлі. Суб’єктивно це сприймається як давить, розпирає почуття.

До 96% всіх пацієнтів, які скаржаться на кому, говорять, що дискомфорт посилюється в періоди сильних переживань. Так що треба просто заспокоїтися.

2. М’язовий спазм

Коли ми не розмовляємо і не їмо, м’язи глотки і гортані розслабляються. Але буває, що вони розслабляються неправильно, застигаючи в не зовсім природній позиції.

Подібний клубок проходить, якщо заговорити або кілька разів інтенсивно ковтнути.

3. Кислотний рефлюкс

Так називають ситуації, коли вміст шлунка разом з кислотою піднімається по стравоходу. Найвідоміший симптом цього порушення — знайома багатьом печія.

Але не нею єдиною… виплеснулася шлункова кислота обпалює стравохід. В результаті може виникнути м’язовий спазм або набряк тканин. В горлі, крім печії, народжується грудку.

4. Постназальный синдром

Ця складна формулювання описує досить просту річ. У вас є соплі, їх багато, але ви чомусь не позбавляєтеся від них. Наприклад, маєте звичку втягувати слиз всередину, а не сякатися. Соплі скупчуються в задній частині горла і іноді опускаються одним комком. Так і з’являється неприємне розпирає відчуття.

5. Лор-захворювання

Фарингіти і тонзиліти викликають розвиток хворобливого запалення в горлі. Так з’являється набряк, а в деяких випадках навіть гнійник, які сприймаються комом в горлі.

До речі, це вкрай небезпечно: такий клубок, збільшуючись в розмірах, здатний блокувати дихальні шляхи.

6. Зміщення хребців в шийному відділі

Шийний остеохондроз або зміщення, викликане травмою, зачіпають нервові закінчення в шиї. Це нерідко призводить до спазму м’язів і судин.

7. Захворювання щитовидної залози

Іноді порушення в роботі щитовидки супроводжуються її збільшенням або утворенням в ній великих вузлів. Орган, який виріс (іноді навіть незначно) давить на стравохід і трахею, викликаючи неприємні відчуття.

8. Пухлина

Непрохідним грудкою проявляють себе як доброякісні новоутворення ротоглотки, трахеї, стравоходу, так і небезпечні захворювання на кшталт раку горла або карциноми Меркеля.

Що робити, якщо у вас ком в горлі

З огляду на різноманітність причин, відповідь знаходиться в широкому діапазоні: від “нічого, саме пройде” до “бігти до лікаря, поки не стало пізно!Ц

Щоб приблизно зрозуміти, до якого з цих полюсів ви ближче, відзначте твердження, з якими ви згодні.

  1. Неприємне відчуття не проходить, якщо кілька разів енергійно зітхнути або ковтнути.
  2. Ком в горлі ви відчуваєте регулярно.
  3. Він супроводжується болем в шлунку і / або печією.
  4. У вас болить горло.
  5. У вас підвищена температура.
  6. Через грудку в горлі буває складно зітхнути.
  7. У вас часто бувають головні болі, іноді різко підвищується тиск, є дискомфорт в районі шиї і спини.
  8. Ком в горлі з’явився на тлі м’язової слабкості і безпричинної втрати ваги.
  9. Ви не можете нормально ковтати.

Тверджень, з якими ви б погодилися, в списку немає? Швидше за все, з вами все в порядку: ком в горлі випадковий і викликаний хвилюванням або м’язовим спазмом. Заспокойтеся, зробіть пару глибоких вдихів – це допоможе розслабити судини і м’язи і швидко полегшить стан.

Якщо ви відзначили хоча б одне з тверджень, не зволікайте з візитом до лікаря. Можливо, з вами все в порядку. Однак існує ризик, що клубок в горлі – симптом небезпечного захворювання, яке важливо якомога швидше діагностувати і почати лікувати.

Терапевт вислухає вас, огляне горло і при необхідності або призначить лікування, або дасть направлення до профільного спеціаліста — гастроентеролога, лора, хірурга або онколога.