Розстрільний список препаратів допоможе не купувати «фуфломіцини».

Що таке розстрільний список препаратів?

Розстрільний список препаратів – це перелік ліків і БАДів, у яких немає доказів ефективності. Вони продаються в аптеках, їх призначають лікарі і радять друзі. Але всі вони, швидше за все, не працюють.

Список допомагає орієнтуватися в призначеннях, не витрачати гроші на пустушки і не ставити сумнівних експериментів над власним організмом.

Що означає «немає доказів ефективності»?

Це означає, що дія ліків не пройшла перевірку методами доказової медицини.

Доказова медицина — це концепція, згідно з якою будь-які ліки, маніпуляція або метод лікування повинні пройти сувору перевірку ефективності. Для цього потрібно, щоб вони показали результат в дослідженнях, причому не будь-яких, а тільки таких, що максимально виключають ймовірність помилки. Такі дослідження:

  • Проводяться незацікавленими особами. Тобто якщо про ефективність препарату говорить тільки компанія-виробник, це не рахується.
  • Проводяться так, щоб мінімізувати ризик помилки. Саме якісне дослідження — це рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване, з великою вибіркою пацієнтів. Є й інші варіанти, але «Всі в під’їзді / на ділянці / на роботі кажуть, що допомагає» не рахується.
  • Відтворюючи. Це означає, що якщо інша група дослідників вирішить повторити експеримент, то отримає такі ж результати. Тому аргументи “всім в палаті допомогло” і “мені минулого разу стало краще” не працюють. Їх неможливо відтворити на великій вибірці.

Такі дослідження дорогі, але їх результати найчесніші.

В залежності від того, пройшов препарат такі перевірки чи ні, визначають рівень його доказовості від А (достовірні дослідження) до С (достовірність так собі).

Так ось, у розстрільному списку лікарських препаратів зібрані засоби, дослідження яких за рівнем доказовості або так собі, або ще гірше: їх рівень взагалі невідомий, тому що їх навіть не перевіряли.

У деяких препаратів зі списку є доказова база, але при глибокому аналізі стає ясно, що її не можна вважати об’єктивною інформацією: це просто писанина заради публікацій, у якої або не дотримано дизайн дослідження, або крива методологія, або взагалі приховані ключові дані, за якими можна оцінити правильність експерименту.

Микита Жуков, невролог-епілептолог, автор книг «Модицина» і «Модицина2. Апологія», творець ресурсу Encyclopatia, медичний директор Medical Investment Group

Раз ці ліки не працюють, чому вони у продажу?

На жаль, в світі виробляють і продають величезну кількість препаратів, які нічого не лікують. Це трапляється з кількох причин.

  1. Ліки та добавки – це бізнес. Поки люди хворіють, заробляти на ліках вигідно. Особливо прибутково продавати препарати, які погано працюють, або пропонувати добавки здоровим людям, які хочуть стати ще здоровішими.
  2. Наука і медицина зокрема не стоять на місці, постійно відбуваються відкриття і проводяться нові дослідження. Іноді виявляється, що якийсь препарат втратив ефективність (як ліки від грипу), засіб було переоцінений чи існують нові ліки, які працюють краще. Але старі препарати йдуть з ринку далеко не відразу, тому що від них не готові відмовитися ні лікарі, ні пацієнти. «Найчастіше тому, що старий препарат банально завжди дешевше, а вже яка там ефективність — для людини справа десята», — додає Микита Жуков.
  3. Люди хочуть вилікувати все і відразу однією таблеткою. Бажання дива народжує попит на всілякі еліксири, які допомагають відразу і від всього.
  4. На жаль, але освіта багатьох лікарів і пацієнтів залишає бажати кращого.

Лікарі, на жаль, часто зовсім не обтяжені критичним мисленням і активно підтримують побутові міфи та хибні надії, пов’язані зі здоров’ям. Тому не всі можуть відрізнити чинні ліки від пустушки.

Микита Жуков

Доказова медицина з’явилася в 70-ті роки XX століття, особливо сильний розвиток отримала відносно недавно, тому ще не всі держави перейшли на високі стандарти. Для того щоб ліки потрапили в аптеку в Україні, потрібно довести в першу чергу його безпеку, а рівень ефективності не так важливий. Тому навіть у переліку життєво необхідних препаратів можна знайти примірники, дія яких не підтверджена міжнародними дослідженнями.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Чому списку можна довіряти?

Список склав і поповнює невролог Микита Жуков — автор серії книг «Модицина» і проекту про доказову медицину Encyclopatia (саме його частиною є розстрільний список).

Головний критерій додавання ліків в список – невідповідність принципам доказової медицини. У переліку немає необґрунтованих оцінок в дусі «цей препарат хороший, а цей — ні». Всі ліки перевірені: автор вивчив світові наукові бібліотеки і роботи, в яких описується дія препаратів і їх діючих речовин. В цьому ви можете переконатися самостійно. Після опису кожного лікарського засобу наведено факт-чек: скільки публікацій, яких і де саме було знайдено з урахуванням згадки препарату.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

Для оцінки ліки використовуються авторитетні наукові журнали і бібліотеки, в яких збирають дослідження з високим рейтингом доказовості. Якщо в них немає публікацій про препарат, значить, його ефективність не підтверджена.

Чому всі бібліотеки та дослідження англійською мовою?

Англійська мова – це міжнародна наукова мова. Саме на ній обмінюються інформацією вчені в усьому світі. Всі тлумачні дослідження перекладаються англійською, видаються в наукових журналах англійською, цитуються англійською. Така реальність, і відсутність англомовної версії зараз — привід не читати дослідження взагалі.

Розбиратися в науковій інформації, звичайно, здорово і корисно. Але потрібно це далеко не всім, і не кожен готовий витратити час на прочісування баз даних із зарубіжними дослідженнями. Розстрільний список препаратів якраз і потрібен для того, щоб полегшити життя звичайним пацієнтам і не змушувати їх перевіряти кожні ліки своїми силами.

Як користуватися списком?

Коли вам хтось порекомендував ліки або навіть коли його призначив лікар, якого ви не знаєте і яким не дуже довіряєте, зайдіть на сторінку списку і перевірте, чи немає там препарату, який вас цікавить.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

Якщо ви готові провести власне дослідження ефективності препарату, в десктопній версії можете перевірити лист кандидатів на додавання в розстрільний список. Це ліки, які ще не пройшли факт-чек, але викликають сумніви в ефективності.

Ліки є в розстрільному списку. І що тепер робити?

Якщо цей препарат вам порекомендував хтось із знайомих, то нічого не робити: не купувати, не приймати. З проблемою звернутися до лікаря за вартими призначеннями.

А ось якщо засіб призначив лікар, все трохи складніше.

  1. Для початку спробуйте поговорити з лікарем. Можливо, препарат призначений за традицією: багато пацієнтів вважають, що хороший доктор виписує побільше всяких ліків і засобів, які “зміцнюють”. Нерідко у відповідь на такий запит лікарі виписують вітаміни, гепатопротектори і противірусні препарати, які не потрібні. Поясніть, що не хочете витрачати гроші на препарат з недоведеною ефективністю. Освічений лікар вас підтримає і зрозуміє.
  2. У разі, коли доктор наполягає на прийомі препаратів і не чув про доказову медицину, найкраще знайти іншого лікаря, якщо це можливо.

Коли лікар наполягає на прийнятті марного препарату і немає можливості сходити до іншого, варто для початку зрозуміти: а чи так страшний ваш стан? Оскільки практично завжди фуфломіцини виписуються, коли здоров’ю нічого не загрожує.

Микита Жуков

А що, якщо ефективність ліків ще доведуть?

Таке цілком може бути. Теоретично, якщо перевірити препарати зі списку методами доказової медицини, вони можуть показати ефективність.

Але, по-перше, більшість засобів представлені на ринку роками, а доказів їх роботи досі немає. А по-друге, поки немає ясних доказів роботи ліків, то всі, хто їх використовує, беруть участь в експерименті «спрацює — не спрацює».

Ми не можемо ні спрогнозувати їх дію, ні заздалегідь знати, які можуть бути побічні ефекти та протипоказання, а це дійсно небезпечно.

Микита Жуков

Навряд чи ви хочете брати участь в необгрунтованих дослідах і платити за це.