Оскільки це страшне захворювання зазвичай вражає людей вже в похилому віці, виникає логічне запитання: чи можна діагностувати хворобу Альцгеймера на ранній стадії? За якими основними ознаками можна розпізнати це захворювання? Як дізнатися, коли потрібно записати свою близьку людину на консультацію до лікаря? Ми з’ясували, як виявити хворобу на ранніх етапах.

Як діагностувати хворобу Альцгеймера?

Не варто забувати, що хвороба Альцгеймера виникає в результаті розпаду клітин мозку і зменшення його маси. На жаль, ці дегенеративні процеси призводять до втрати пам’яті та негативно впливають на поведінку людини, зокрема, на її взаємодію з іншими людьми в соціумі.

Дуже важливо вчасно діагностувати хворобу Альцгеймера, адже незважаючи на те, що це захворювання є невиліковним, за умови застосування певних медикаментів і методів терапії можна уповільнити хід дегенеративних процесів і зменшити деякі симптоми хвороби Альцгеймера.

Чи можливо вчасно діагностувати хворобу Альцгеймера?

Щороку вчені і лікарі проводять чимало досліджень для того, щоб полегшити процес діагностування синдрому Альцгеймера на ранній стадії. Втім, досі їм не вдалося прийти до єдиного спільного висновку, які саме методи діагностики є найбільш ефективними. Єдине, що точно відомо науці про хвороби Альцгеймера на нинішній день – це основні симптоми, якими характеризується цей синдром.

Якщо симптоми захворювання з’являються одночасно і не зникають протягом тривалого періоду часу, краще відразу звернутися до лікаря. Фахівець, якого потрібно відвідати – це невролог, адже саме він зможе підтвердити або спростувати діагноз, а також уповільнити процес дегенерації клітин за допомогою спеціальної терапії.

Синдром Альцгеймера – це прогресивне захворювання

На жаль, з кожним днем хворі синдромом Альцгеймера відчувають себе все гірше. У медицині прийнято виділяти кілька стадій прогресування цього захворювання. Перша стадія характеризується незначними змінами в поведінці людини. Зазвичай на цьому етапі хворий поводиться загальмовано, оскільки мозкова активність істотно знижується.

Більшість пацієнтів страждає через порушення роботи мовного апарату вже на першій стадії. До того ж вони часто втрачають суть розмови і втрачають здатність стежити не тільки за перебігом думки співрозмовника, але і за власними думками. Такі хворі дуже швидко виснажуються і страждають через постійну втому. Більш того, їм може бути складно запам’ятовувати нову інформацію і виконувати конкретні завдання.

На жаль, дуже часто появі цих симптомів ніхто не надає належної уваги, плутаючи їх із звичайними віковими змінами в організмі.

Якими симптомами характеризується хвороба Альцгеймера?

Середня стадія даного захворювання супроводжується певними симптомами, які характерні виключно для синдрому Альцгеймера. З ним дуже легко вчасно розпізнати хворобу, адже ці симптоми можуть свідчити про інші захворювання.

1. Розлад у короткочасної пам’яті

Втрата короткочасної пам’яті турбує всіх хворих з цим синдромом. Такі люди можуть забути те, що сказали кілька хвилин тому, чи повторювати одне і те ж питання кілька разів.

Дуже часто хворі синдромом Альцгеймера забувають, куди поклали яку-небудь зі своїх речей. Зверніть увагу, що страждає тільки та частина мозку, яка відповідає за короткочасну пам’ять. Події, які відбувалися давно, такі хворі пам’ятають чудово.

2. Втрата відчуття простору і часу

На жаль, синдром Альцгеймера призводить до серйозних порушень в роботі мозку. В результаті хворі забувають дати, конкретні місця і навіть пори року. Саме тому хворі синдромом Альцгеймера можуть легко загубитися, адже вони часто не здатні згадати, як опинилися в якомусь місці і де саме знаходилися до цього моменту.

3. Труднощі із зосередженням, підрахунками і висловлюваннями

Оскільки хворим синдромом Альцгеймера дуже важко зосередитися на виконанні конкретного завдання, а також вести підрахунки, вони не здатні скласти план дій на день і чітко його дотримуватися. Таким хворим складно раціонально і послідовно висловлювати свої думки. Звідси можна зробити висновок, що хворим на цей синдром не варто довіряти заповнення чекової книжки або виконання завдань, що потребує чітких послідовних кроків (наприклад, кулінарії).

4. Нездатність виконувати щоденні обов’язки і прості рутинні справи

Оскільки синдром Альцгеймера призводить до розпаду клітин і погіршення роботи мозку, хворому стає важко виконувати прості повсякденні завдання, які у здорової людини відточені до автоматизації. Наприклад, таким хворим важко приймати ванну або душ, знаходити дорогу додому, працювати тощо.

5. Різкі перепади настрою

Діагностувати хворобу Альцгеймера дуже легко з депресивним станом, надмірним роздратуванням і нервозності. На жаль, у хворих цей страшний синдром дуже сильно змінює особистість, тому не варто дивуватися різким перепадам настрою.

6. Втрата здатності розрізняти предмети і об’єкти

При синдромі Альцгеймера у хворих значно погіршується зір. Їм важко читати, визначати на око відстань між предметами або розрізняти кольори.

7. Порушення в роботі мовного апарату

На жаль, дуже часто хворим синдромом Альцгеймера важко артикулювати і чітко висловлювати свої думки. Їм важко підтримувати розмову, адже співрозмовники їх часто не розуміють. Однією типовою ознакою хвороби Альцгеймера є переривання хворим розмови для того, щоб згадати ім’я або назву предмета. На жаль, найчастіше спроби згадати певну інформацію або конкретні факти закінчуються нічим.

Діагностувати хворобу Альцгеймера дуже просто за однією ознакою – після безуспішних спроб пригадати якийсь термін, хворі придумують нові слова для позначення певних предметів і об’єктів.

8. Втрата здорового глузду

Насправді цей симптом є чи не найстрашнішим, адже дуже часто хворі синдромом Альцгеймера віддають гроші членам сім’ї або навіть незнайомцям без всякої підстави, або платять значно більше, ніж потрібно при покупці товарів. Більш того, вони можуть відійти від прилавку і вийти з магазину, так і не дочекавшись решти.

На останніх стадіях захворювання хворі втрачають здатність самостійно приймати рішення.

Якщо ви помітили тривожні симптоми, які можуть свідчити про хворобу Альцгеймера, краще всього відразу звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу. Фахівець зможе виключити інші захворювання і призначити ефективне лікування.