Якось так склалося, що кава здавна потрапила у ряди продуктів не надто корисних для здоров’я. Чого тільки не приписували цьому благородному продукту! І проблеми з тиском, і поганий вплив на шлунково-кишковий тракт, і навіть створення сприятливих умов для ракових захворювань.

Однак насправді ці відомості є помилковими. Дослідження Національного ракового інституту на базі тринадцятирічних спостережень за здоров’ям 402 260 осіб, опубліковані в New England Journal of Medicine свідчать, що віддані шанувальники кави на 16% менше схильні до ризику передчасної смерті.

1. Профілактика жовчнокам’яної хвороби

У 2002 році дослідники Гарварду виявили, що жінки, які п’ють не менше чотирьох чашок кави в день, мають на 25 відсотків нижчий ризик появи каменів у жовчному міхурі. Раніше дослідження показали аналогічні результати для чоловіків.

2. Профілактика депресії

Жінки, які пили дві-три чашки кави щодня, на 15 відсотків менше були схильні до розвитку депресії. А серед тих, хто п’є чотири чашки і більше, цей відсоток збільшується до 20. Про це оголосили в 2011 році в доповіді Archives of Internal Medicine.

3. Поліпшення пам’яті

У 2005 році в Radiological Society of North America провели дослідження, яке виявило, що вживання двох чашок кави з кофеїном покращує короткочасну пам’ять і швидкість реакції. Хоча вчені вже давно помітили, що кава знижує ризик виникнення хвороби Альцгеймера, дослідники з University of South Florida тільки в 2011 році пояснили цей зв’язок. Вони рекомендують пити 4-5 чашок на день, щоб збільшити GCSF або гранулоцитарний колонієстимулюючий фактор, який зменшується при хворобі Альцгеймера і є причиною проблем з пам’яттю.

4. Менше ризик виникнення діабету

Дослідження показують, що ті, хто п’ють каву менш схильні до розвитку цукрового діабету 2 типу, причому ймовірність знижується до 50 відсотків і більше. Публікація в журналі Journal of Agricultural & Food Chemistry за січень 2012 року може пояснити чому. Так діють специфічні речовини, що входять до кави, які блокують hIAPP — поліпептид, що викликає порушення білкових волокон.

5. Знижує ризик виникнення раку

Сьогодні вже точно доведено, що вживання кави знижує ризик виникнення раку молочної залози. У 2011 році в дослідженні Breast Cancer Research було виявлено 20-ти відсоткове зниження захворювань цією формою раку у тих, хто регулярно вживає каву.

6. Нормалізація метаболізму

Кава допоможе вам зберегти нормальну вагу, а іноді навіть втратити зайві кілограми. Кофеїн, що міститься в каві, стимулює обмін речовин, а хлорогенова кислота може зменшити всмоктування глюкози.

7. Знижує ризик хвороби Паркінсона

Журнал Journal of the American Medical Association в 2000 році опублікував результати досліджень, в яких доводиться, що кофеїн знижує ризик виникнення хвороби Паркінсона. У 2010 році вчені підтвердили цей факт і визначили, що вживання від двох до трьох чашок кави в день може на 25 відсотків знизити шанси розвитку хвороби.

8. Антиоксидантні властивості

Гарвардський дослідник Edward Giovannucci в дослідженні Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention зазначає, що в каві міститься більше антиоксидантів, ніж у більшості овочів і фруктів. У 2005 році інше дослідження показало, що кава є основним джерелом антиоксидантів в дієті американців.

9. Підвищення продуктивності

Всім нам добре відомий ефект підвищення тонусу від чашечки міцної кави. Кофеїн викликає приплив енергії, підвищення витривалості, зосередженості і реакції на короткостроковий період, що може стати в нагоді при виконанні важливого завдання.

10. Профілактика подагри

Дослідження 2007 року виявили, що постійне вживання кави значно знижує ризик виникнення подагри та інших захворювань, пов’язаних з підвищеним рівнем сечової кислоти.