Знання сімейної історії хвороб – важливий пункт у програмі турботи про себе, своє здоров’я і довголіття. Розповідаємо, які недуги найчастіше передаються у спадок і на що варто звертати особливу увагу в профілактиці.

Як стверджують фахівці ВООЗ, наше здоров’я на 75% залежить від способу життя і харчових звичок і тільки на 25% – від спадкових факторів. Але все ж дуже важливо знати історію хвороб своєї сім’ї, адже від батьків та інших найближчих родичів ми можемо отримати підвищені ризики дуже серйозних захворювань. Хвороби серця, небезпечні пухлини, психічні захворювання — це тільки мала частина тих недуг, які можуть перейти нам «у спадок». І важливо знати і розуміти свої ризики, щоб знати, до яких симптомів і ознак варто ставитися з особливою увагою і профілактиці яких хвороб варто приділяти більше зусиль.

Карієс

Якщо у ваших батьків були проблеми з зубами або яснами, швидше за все, вам також не вдасться уникнути частих зустрічей зі стоматологом. Частково це може бути пов’язано з дієтою або шкідливими звичками, але є і генетичні причини: так, мутації або відмінності в гені, відомому як DEFB1, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку карієсу у дорослих.

Читайте також:  Сім продуктів для підвищення статевого потягу

Непритомність

Якщо у когось із ваших батьків в анамнезі була незрозуміла втрата свідомості або втрата свідомості під час сильних емоцій або після тренування, вам варто приділяти більше уваги здоров’ю серця. Ці симптоми можуть бути проявом порушення серцевого ритму. Синдром іноді викликається генетичною мутацією, яка може передаватися у спадок.

Родимки і ризик меланоми

Люди, у яких на тілі більш ніж 50-100 родимок, схильні до підвищеного ризику розвитку меланоми. Ризик додатково підвищується, якщо в сімейному анамнезі є нетипові родимки або меланома. Атипові родимки – це незвично виглядають родимки, які володіє такими характеристиками як темний колір або неправильні межі, але не є злоякісною. Крім того, люди з такими родимками схильні до більш високого ризику базальноклітинного раку шкіри.

Хронічна печія і рефлюкс

Хронічна печія або рефлюкс можуть розвинутися на тлі невідповідного харчування (наприклад, вживання великої кількості гострої їжі), а можуть і «дістатися у спадок». Хронічне запалення стравоходу, яке може спровокувати печію і навіть рефлюкс — успадковане захворювання, і якщо у вас або ваших найближчих родичів воно є, вам варто також бути уважним до свого шлунково-кишковому тракту. Це захворювання підвищує ризик розвитку раку стравоходу.

Читайте також:  Кому не слід пити чай із лимоном?

Сезонні алергії

Певні зовнішні фактори навколишнього середовища можуть посилити алергію або астму: наприклад, як вірусна інфекція, тютюновий дим, життя з алергенами. Але найчастіше підвищена чутливість до харчових або екологічних алергенів — «подарунок» від рідних. Є тільки один вид алергії, який у спадок не передається — це підвищена чутливість до медичних препаратів.

Мігрень

Як повідомляють експерти Національного фонду головного болю США, у 70-80% людей, що живуть з мігренню, найближчі родичі також страждали від цього захворювання. Якщо це Ваша сімейна історія, важливо пам’ятати, що у вас також може бути підвищений ризик інсульту, депресії та хвороби Альцгеймера.

Діабет

Діабет другого типу настає не тільки як наслідок неправильного харчування і сидячого способу життя: гени, що передаються вашими батьками, бабусею і дідусем, також є важливим фактором. На щастя, генетичні ризики можна компенсувати, якщо стежити за харчуванням і приділяти достатньо часу фізичним навантаженням. І, звичайно ж, регулярно перевіряти стан своєї щитовидної залози, рівень цукру в крові і ступінь резистентності до інсуліну.

Читайте також:  Науково доведено: жінки і справді легше переносять застуду

Депресія

Депресія-це дійсно сімейна хвороба. Якщо нею страждали ваші батьки або Кровні брати і сестри, ваш особистий ризик становить 11-18% (на 10% вище, ніж у людей з «недепресивних» сімей). На сьогоднішній день відомі кілька генів, мутація яких може підвищити ризик депресії, але до тих пір, поки вчені не знайшли способу «відключати» їх вплив, будь ласка, ставтеся до себе і свого здоров’я з особливою увагою — незалежно від того, були у вашій родині випадки депресії чи ні.

Розлади харчової поведінки

Існує стійкий міф про те, що розлади харчової поведінки, такі як переїдання, синдром нічної їжі, анорексія і булімія — це наслідок особистого вибору або способу життя. Проте десятиліття медичних досліджень доводять, що розлади харчової поведінки принаймні частково пов’язані з генетикою. Наприклад, дослідження, опубліковане в медичному журналі Нової Англії, підтвердило зв’язок між дефектом гена, що контролює апетит, і найбільш поширеним типом розладу харчової поведінки.

Джерело: Домашний очаг