Швидкі сніданки, фруктові йогурти і салати з фастфуду краще виключити зі здорового раціону.

1. Йогурти з добавками

Звичні нам фруктові йогурти не принесуть користі. Зазвичай в них міститься цукор, штучні добавки та ароматизатори. Тому краще вибирати натуральні йогурти з невеликим терміном придатності. Так підвищується ймовірність того, що живі лактобактерії, що регулюють водно-сольовий і кислотно-лужний баланс, дійдуть до кишечника. Однак і тут все не так просто.

Корисні бактерії, якими збагачують йогурти, можуть просто не дістатися до пункту призначення. На шляху до кишечника вони зустрічаються з шлунковим соком, а також з жовчними кислотами, які значно скорочують кількість життєздатних пробіотичних бактерій. Тому вирішити проблему дисбіозу кишечника за допомогою йогуртів неможливо.

Гузель Євстигнєєва, гастроентеролог, дієтолог

2. Макарони

Звичайні макарони з пшеничного борошна – не найкращий вибір при правильному харчуванні. Це легкозасвоювані вуглеводи, які організм поспішить відкласти на потім у вигляді жиру. До того ж після їх вживання голод не змусить себе чекати.

Корисними вважаються тільки макарони, виготовлені з твердих сортів пшениці. Такі вироби мають більш низький глікемічний індекс, а значить повільніше засвоюються і не викликають різкий стрибок цукру в крові.

Дієтолог Гузель Євстигнєєва рекомендує варити пасту до стану аль денте, щоб по максимуму зберегти корисні речовини, мікроелементи і мінерали.

3. Вівсянка, що не вимагає варіння

Вівсяні пластівці швидкого приготування – не найкращий вибір сніданку. У кашах з пакетиків, як і в мюслі, може міститися цукор, він провокує голод, тому через пару годин після їжі вам знову захочеться перекусити. У швидких кашах без добавок теж є мінус: важливі елементи в таких сніданках знищуються при виробництві.

Щоб вівсяні пластівці можна було швидко приготувати, цільні зерна лущать, очищають від висівок (які, до речі, є додатковим джерелом клітковини), кілька разів пропарюють при високих температурах, ріжуть і розплющують. В результаті в вівсяних пластівцях залишаються одні вуглеводи, які при відсутності клітковини, сприяють швидкому підняттю інсуліну в крові.

Гузель Євстигнєєва, гастроентеролог, дієтолог

4. Манна каша

Улюблену з дитинства манну кашу готують з пшеничної крупи. У ній міститься багато простих вуглеводів, які легко засвоюються організмом, а значить, і порожніх калорій.

За фактом манна каша складається з чистого крохмалю і невеликої кількості білка. Каша швидко перетравлюється, а голод повертається, тому в якості сніданку манка не підійде.

5. Соки в пакетах

Соки в магазинах діляться на сік прямого віджиму, відновлений, нектар і соковмісний продукт. Це залежить від складу і технології приготування. У більшості пакетованих напоїв міститься значна кількість цукру.

Навіть якщо вам вдалося знайти натуральний сік без додавання цукру, є фрукти в чистому вигляді набагато корисніше.

Я не є прихильником регулярного вживання фруктових соків. У фруктах цукор знаходиться в пов’язаному з клітковиною стані, а в соках — практично у вільному вигляді. Тому здатність впливати на вуглеводний обмін не найкращим чином у соків набагато вище, ніж у вихідних фруктів і овочів. Отже, якщо і говорити про користь соків, то тільки у вигляді овочевих смузі.

Гузель Євстигнєєва, гастроентеролог, дієтолог

6. Напівфабрикат

М’ясні та рибні напівфабрикати наповнені великою кількістю штучних ароматизаторів, барвників, підсилювачів смаку і цукру. Пельмені, нагетси, млинці і котлети краще приготувати самостійно, а потім заморозити, так ви будете точно знати склад страв.

Однак овочеві напівфабрикати можуть стати порятунком для жителів міст, де не вирощують овочі. При правильному заморожуванні в них зберігається набагато більше вітамінів, ніж в привізних продуктах.

7. Білий рис

Для збільшення терміну придатності білий рис спочатку очищають, а потім шліфують, деякі сорти обробляють парою. Після складних маніпуляцій в крупі залишається не так багато корисних речовин, а клітковини в ньому немає зовсім.

В якості альтернативи дієтологи радять звернути увагу на червоний, бурий, коричневий або чорний рис.

Чорний рис вважається найкориснішою різновидом крупи. Це легкий і ситний продукт з великою кількістю клітковини, в такому рисі містяться антиракові речовини. Червоний рис нормалізує рівень цукру в крові, знижує рівень поганого холестерину.

Бурий рис рекомендується для тих, що худнуть, які страждають на цукровий діабет, до того ж він володіє особливим горіховим присмаком. За своїми поживними властивостями бурий нешліфований рис значно корисніше, ніж білий рис, так як велика частина вітамінів, мінералів, амінокислот міститься саме в оболонці зерна.

Гузель Євстигнєєва, гастроентеролог, дієтолог

8. Салати з ресторанів фастфуду

Щоденне вживання овочевих салатів, заправлених рослинним маслом, називають дієтою довгожителів. Але салати з ресторанів фастфуду навряд чи можна сюди віднести. Як правило, в них міститься соус з шкідливими добавками. Завдяки йому калорійність страви збільшується в 2-3 рази і прирівнюється до звичайного бургеру.

У популярних мережах фастфуду можна попросити не додавати соус в салат. Це зробить його набагато корисніше і для здоров’я, і для фігури.

Наукові джерела:

  • Low-Carb Diet Overview, source
  • How Sugar and Fat Trick the Brain into Wanting More Food, source
  • What Is the Healthiest Type of Rice?, source
  • The Mediterranean Diet: From an Environment-Driven Food Culture to an Emerging Medical Prescription, source