У 30 років ми перебуваємо на піку фізичної форми, але саме в цей час пора починати піклуватися про майбутнє.

Лікарі іноді жартують, що після 30 років закінчується гарантійний термін на організм і далі його здоров’я залежить виключно від «користувача». І для того, щоб якомога довше залишатися активною, енергійною і здоровою, варто вже в 30 років виробити кілька простих, але дуже корисних звичок.

Тренуйтеся вранці

Спорт – це дійсно здоров’я, і якщо ми хочемо жити довго, важливо займатися аеробними і силовими тренуваннями два-три рази на тиждень. І найкраще робити це в першій половині дня: фізкультура і спорт в ранкові години підвищують рівень енергії, а ще допомагають нам підтримувати здорові харчові звички.

Знайдіть ліки від стресу

На жаль, стрес ми відчуваємо в будь-якому віці, але з кожним новим десятиліттям нам все складніше з ним справлятися. Тим часом, хронічний стрес підвищує ризик розвитку дуже багатьох серйозних захворювань: діабету, гіпертонії, хвороб серця і навіть раку. Тому дуже важливо знайти свій власний спосіб знімати стрес і боротися з його наслідками: будь це спорт або в’язання, медитація або прогулянки — головне, щоб ви перемагали стрес.

Проходьте медогляд хоча б раз на рік

Ніхто не любить ходити до лікаря, але саме для того, щоб зустрічатися з ними рідше, варто один раз на рік проходити медогляд. Гінеколог, стоматолог, офтальмолог, мамолог — ці та інші фахівці повинні регулярно оглядати вас і спостерігати за вашим станом.

Їжте більше молочних продуктів

Пік щільності наших кісток настає в 30 років, а потім ми поступово втрачаємо кальцій, і наші кістки і суглоби стають все слабкіше. Тому дуже важливо отримувати достатньо кальцію і вітаміну D і найкраще з молочними продуктами високої жирності. Крім того, недавнє масштабне дослідження підтвердило, що жінки, які часто їли молочні продукти, в результаті мали менший ризик ранньої менопаузи.

Їжте більше жирних продуктів

Зрозуміло, мова не йде про жирне сало або стравах, приготованих з великою кількістю олії. І вже точно варто триматися подалі від всіх продуктів, до складу яких можуть входити транс-жири — вони дуже небезпечні для нашого здоров’я. Але ось овочі, риба, горіхи, молочні продукти — словом, все ті, в яких містяться ненасичені жири — нам просто необхідні.

Регулярно користуйтеся сонцезахисним кремом

Нам необхідно проводити 15 хвилин в день під сонцем, але в інший час потрібно захищати свою шкіру від ультрафіолету. І не тільки влітку: захист потрібен практично цілий рік. Це дуже серйозно!

Їжте більше клітковини

Ще одна важлива зміна в нашому раціоні: чим старше ми стаємо, тим важливіше стає для нас клітковина. Більшість дорослих людей не отримують її в достатній кількості, через що стикаються з порушенням роботи травного тракту, а також з уповільненням метаболізму. У день ми повинні отримувати не менше 30 г клітковини – і ні грама менше!

Зберіть сімейний анамнез

Багато хвороб “передаються у спадок”: рак грудей, колоректальний рак, діабет, захворювання серця — якщо ваші найближчі родичі страждали цими захворюваннями, важливо приділяти особливу увагу профілактиці і обов’язково проходити медогляд щорічно. Крім того, варто знати, в якому віці захворювання вперше проявило себе у ваших родичів — це дозволить вам самим бути насторожі і при необхідності вчасно помітити ранні прояви хвороби.