Від гормональної контрацепції товстіють, біль під час менструації — це норма, а після перерваного статевого акту не можна завагітніти — ми вирішили зруйнувати найпопулярніші міфи про жіноче здоров’я. У цьому нам допомогла к. м. н., лікар акушер-гінеколог Тетяна Казначеєва.

Гормональна контрацепція сприяє набору зайвої ваги, погіршенню стану шкіри і зниженню лібідо

Почнемо по порядку. Збільшення маси тіла в першу чергу пов’язано з харчуванням, низькою фізичною активністю, а іноді і з затримкою рідини в другій фазі менструального циклу. Використання гормональних контрацептивів, що містять гестагени з антимінералокортикоїдним ефектом (гестагени, які активно виводять рідину з організму), навпаки, запобігають набрякам і сприяють зниженню ваги (особливо в комплексі з регулярними фізичними навантаженнями). Крім того, гормональні контрацептиви, що володіють подібною властивістю, можуть купірувати симптоми передменструальної напруги — по одній з теорій ПМС викликається надмірним накопиченням рідини. За рахунок зниження загального вмісту тестостерону в сироватці крові на тлі прийому контрацептивів, що володіють антиандрогенною властивістю (властивість знижувати рівень андрогенів в крові), може спостерігатися поліпшення загального стану шкіри — зменшення вираженості акне та сальності шкіри обличчя та голови. Крім того, відсутність страху перед можливою вагітністю, поліпшення самопочуття та зовнішнього вигляду надає дівчині впевненість у собі та власній привабливості, а це, в свою чергу, може позитивно впливати на її сексуальний потяг.

шкіра

Після тривалого прийому оральних контрацептивів складно завагітніти

Існує стереотип, що з огляду на вплив на репродуктивну систему гормональні контрацептиви можуть стати причиною розвитку різних патологій, через які згодом жінці буде важко завагітніти. Однак наукових даних, що підтверджують цю гіпотезу, немає. Більш того, гормональні контрацептиви, що містять фолати, можуть сприяти нормальному перебігу пологів та народження здорової дитини. Пояснюється це тим, що в перші дні після зачаття ембріон в утробі матері активно споживає фолати, необхідні йому для правильного росту і розвитку. А ось брак фолатів в організмі матері, навпаки, може підвищувати ризик виникнення вроджених дефектів нервової системи.

Вагітність

При першому сексуальному контакті можна не оберігатися — ймовірність завагітніти надзвичайно мала

Вагітність може наступити в будь-який час і в будь-який момент циклу. Фертильність — здатність до зачаття — у юному і молодому віці особливо висока, так що завагітніти можна навіть після одного-єдиного незахищеного статевого акту. Таким чином, навіть перед першим сексуальним контактом потрібно обов’язково подбати про контрацепцію і про захист від захворювань, що передаються статевим шляхом.

Біль

Хворобливі і рясні менструації — не привід для занепокоєння, а індивідуальна особливість організму

На першому прийомі гінеколог обов’язково запитає пацієнтку про рясність і хворобливість менструацій — ці ознаки дуже важливі для діагностики різних гінекологічних станів. Так, рясні кровотечі можуть бути наслідком фізичних перевантажень, захворювань органів репродуктивної системи і коливання рівнів гормонів. Навіть якщо немає явних причин для хворобливих або рясних менструацій, вони все одно вважаються хворобою — дисменореєю і менометроррагією. Ці стани знижують якість життя (через сильний біль багато жінок не можуть ходити на роботу і змушені пропускати важливі заходи) і часто призводять до розвитку анемії, для якої характерні такі симптоми, як загальна втома, сонливість, зниження концентрації уваги, випадання волосся.

Так що висновок один: хворобливі і/або рясні менструації — це завжди привід звернутися до лікаря. Необхідно провести ретельне обстеження, щоб виявити причину «ненормальних» станів і призначити лікування. Однак якщо ви потребуєте контрацепції і не маєте протипоказань до прийому КОК (комбінованих оральних контрацептивів), лікар може порекомендувати використовувати їх для нормалізації циклу. Всі КОК можуть робити менструації більш регулярними, менш болючими і рясними. Якісь більшою мірою, інші- меншою (уточнити це питання краще всього у свого гінеколога).

Біль при менструації

Постійні або періодичні болі в молочних залозах під час ПМС не вимагають лікування

Так як передменструальний синдром суттєво впливає на життя жінки (перепадами настрою, набряками, болем у молочних залозах, неможливістю сексуальних контактів з хворобливих відчуттів в тілі), він вважається хворобою, що потребує спеціальної терапії. Часто в подібних ситуаціях лікарі призначають прийом гормональних контрацептивів — за рахунок запобігання набряклості і перепадів гормонів у крові вони можуть рятувати від болю, в тому числі і від болю в грудях. Як вже згадувалося вище, у разі наявності набряків, можуть підійти контрацептиви, які володіють антимінералокортикоїдною активністю (здатністю виводити рідину з організму).

Біль

Оральні контрацептиви — недостатньо надійний спосіб захисту від незапланованої вагітності

Навпаки, оральні контрацептиви — високоефективний спосіб захисту від незапланованої вагітності (Індекс Перля менше 1**). Вони попереджають дозрівання яйцеклітини і овуляції, тобто унеможливлюють саму зустріч сперматозоїда і яйцеклітини. Для порівняння — при типовому використанні презервативів протягом одного року вагітність настає у 18% ** жінок, а при типовому використанні оральних контрацептивів — лише у 9% **. При відсутності будь-якої контрацепції вагітність настає у 85%** жінок.

протизаплідні таблетки

Перерваний статевий акт дає 100% захист від вагітності

Статистика показує, що протягом року через перерваий статевий акт вагітність настає у 27% жінок. Відсоток дуже великий, тому подібний спосіб не можна вважати надійним. Багато в чому це пов’язано з «технічними» похибками (такими як недостатньо швидка реакція або невміння контролювати еякуляцію) і сперматозоїдами, які в невеликій кількості знаходяться в чоловічому мастилі.

Пара

Якщо жінка не має регулярних сексуальних відносин, оральні контрацептиви їй не потрібні — презерватива і препаратів для екстреного переривання вагітності досить

В якості профілактики настання вагітності оральні контрацептиви більш надійні, ніж презервативи (статистку ми наводили вище). Екстрена контрацепція потрібна, якщо порвався презерватив, але і вона менш ефективна, ніж планова контрацепція. Сучасні комбіновані оральні контрацептиви можуть не тільки справлятися із завданням запобігання від вагітності, але і паралельно вирішувати інші проблеми, пов’язані зі здоров’ям, якщо такі є. Наприклад, вони можуть поліпшити зовнішній вигляд, за рахунок зменшення вираженості акне, і сприяти тому, що менструації стануть більш регулярними, безболісними і менш рясними. Крім того, деякі КОК можуть підтримувати в організмі необхідний рівень B9 (фолата) — важливого жіночого вітаміну. Дефіцит фолатів в свою чергу може призводити до анемії, головного болю, блідості шкіри, апатії і зниження настрою. Щоб підібрати підходящий саме вам метод контрацепції, зверніться до лікаря-гінеколога.

Таблетки

Якщо жінка наполягає на використанні контрацепції, значить вона не довіряє своєму партнерові

Використання контрацепції не має ніякого відношення до питання довіри в парі. Воно відноситься тільки до ваших планів і бажань реалізувати свою репродуктивну функцію (так науковою мовою називають планування вагітності). Дайте відповідь на питання — хочу і чи готова я зараз мати дитину? Якщо відповідь негативна, то подбайте про надійну контрацепцію. При цьому потрібно враховувати, що оральна контрацепція підходить для запобігання вагітності, але не захищає від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. З цим може впоратися тільки презерватив. Тому часто при відсутності стабільних відносин в парі гінеколог може порекомендувати використовувати подвійний метод — таблетки + презерватив.

** Медичні критерії прийнятності методів контрацепції ВООЗ, 2015