Свіжовичавлені соки популярні. Але з видом соку і порціями ми визначаємося, швидше, інтуїтивно. А адже навіть найкорисніший сік може стати як ліками, так і отрутою в індивідуальному випадку.

Багато людей, які страждають діабетом, дивуються, коли вперше дізнаються про свій діагноз. Можливо, вони мають невелику надмірну вагу, і навіть родичів з діабетом, але весь цей час вели відносно здоровий спосіб життя. Так у чому тут каверза? Однією з звичок, які багато людей називають здоровою, є вживання свіжого соку, який багато п’ють щодня. Але чи можна назвати цю звичку здоровою?

Такі випадки не рідкість. Ендокринологи і дієтологи постійно спостерігають пацієнтів, які з тих чи інших причин вважають, що сік – це здорова їжа. Правда в тому, що фруктовий сік, навіть якщо це свіжовичавлений 100-відсотковий сік, трохи більше, ніж фруктова солодка вода. Проте більшість людей впевнені, що сік для них корисний.

В якому вигляді їсти фрукти найкраще?

соки

В одному з опитувань батьків маленьких дітей кожен третій стверджував, що сік так само корисний, як і самі фрукти. Ми регулярно чуємо про користь соків. Ви без проблем знайдете бари, де готують свіжовичавлений сік, у багатьох спортзалах, спа-салонах і магазинах здорової їжі, в той час як урядові програми надають велику кількість соків для дітей з низьким доходом і вагітних матерів. На упаковках від соку ми бачимо кричущі написи про переваги соку, наприклад, вміст у ньому великої кількості вітаміну С. У той час як весь інтернет зайнятий вибором кращої соковижималки, нам усім варто задуматися про набагато більш очевидних речах: соковижималка бере корисні фрукти і овочі, і робить їх менш корисними.

На перший погляд, розумно думати, що сік має переваги для здоров’я. Цілий плід корисний, значить сік з фруктів теж. Але коли ви робите сік, ви просто викидаєте одну з найбільш корисних складових фрукта. Шкірка яблука, насіння малини і волокниста серцевина апельсина, яка з’єднує часточки – це те, що дійсно приносить користь нашому організму. Саме там ховається велика частина клітковини, а також різні антиоксиданти, фітонутрієнти, вітаміни і мінерали. Волокна необхідні нашому кишечнику: вони насичують організм і уповільнюють поглинання споживаних нами цукрів, що призводить до менших сплесків інсуліну. Коли ваш організм вже не може справлятися з потребою в інсуліні, може розвинутися діабет 2 типу.

Нарешті, коли ви п’єте свої калорії замість того, щоб їсти їх, ваш мозок не отримує сигнал «Я ситий», який надходить після твердої їжі, навіть якщо ви отримуєте набагато більше калорій з соків. У той час як апельсин може містити 45 калорій, 250-грамовий стакан апельсинового соку містить 110 калорій, а мікс з кейла, банана і апельсинового соку – всі 380 калорій. Ось чому дієтологи і лікарі рекомендують ретельно пережовувати їжу – з рідкими калоріями це не спрацює.

Крім того, ви можете відчути насичення відразу після того, як випили склянку соку або свіжого смузі, але це відчуття швидко зникає, коли рідина йде з вашого шлунка, а більшість з тих калорій, які ви тільки що випили, не зараховуються вашим внутрішнім лічильником калорій, що і призводить до зайвого жиру на талії, який ви намагаєтеся спалити в тренажерному залі.

Коли дослідники давали дорослим яблуко (у вигляді цілого фрукта, свіжого яблучного пюре, яблучного соку або яблучного соку з додаванням клітковини), через 15 хвилин після їжі, у день, коли вони з’їдали ціле яблуко, вони отримували менше калорій, ніж коли вони споживали однакову кількість калорій з яблучного пюре або яблучного соку. Пережовування дійсно має значення.

Чому сік вважається корисним?

пити сік

Наше сприйняття користі соку вимагає радикальної зміни, і починати варто з наших дітей. Сік поставляється в простих, одноразових, стійких до зберігання пакетах. Тим не менш дітям не потрібен сік для харчування, а більшість упаковок набагато більшого обсягу (зазвичай – 100-150 мл), ніж рекомендовано педіатрами для щоденного споживання дітьми віком до 6 років.

Сприйняття соку, як чогось корисного для дітей, частково пояснюється різними рекомендаціями з харчування для жінок, немовлят і дітей. В Америці, наприклад, існує ціла програма WIC, яка надає продовольчу допомогу 25% всім вагітним жінкам і половині всіх дітей в Сполучених Штатах в перші п’ять років їх життя. Хоча програма допомогла поліпшити показники народжуваності і когнітивного розвитку в учасників, вона потребує перегляду. WIC поставляє дуже вузький асортимент продуктів, які вважаються здоровими для вагітних жінок і зростаючих дітей. Програма включає в себе такі корисні продукти, як молоко і яйця, а також, що дивно, 3,5 л соку в місяць. Коли програма починалася (в 1970-х роках), не було епідемії ожиріння, а недоїдання було серйозною проблемою. У цьому контексті надання соків, а не свіжих фруктів і овочів, постачання яких неможливо було здійснювати цілий рік, швидше за все, мало сенс. Сьогодні це просто підгодовує помилкове сприйняття того, що сік дійсно здоровий вибір.

Як правильно пити соки

свіжовичавлені соки

  1. Фруктовий або ягідний сік – це окремий прийом їжі, частування, десерт, якщо хочете. Він не повинен бути частиною вашого щоденного сніданку або напоєм перед/після тренування.
  2. Діти не повинні пити сік, як воду. Це різні речі.
  3. Кислі соки підвищують рівень кислотності шлункового соку, тому у людей з виразковою хворобою, гастритом і панкреатитом можуть викликати печію і напад болю.
  4. Морквяний сік в помірних дозах дуже корисний для імунної системи, зору і шкіри. Але не можна забувати, що велика кількість морквяного соку перевантажує роботу печінки.
  5. Овочеві соки не менш корисні, ніж фруктові. У фруктових соках більше вітамінів, а в овочевих – органічних солей.
  6. Виноградний сік викликає миттєвий викид інсуліну, що негативно впливає на підшлункову залозу.
  7. У буряковому фреші є шкідливі сполуки, які випаровуються при зіткненні з повітрям. Тому якщо Ви любите буряковий сік, поставте його на пару годин в холодильник перед вживанням.

Слід також пам’ятати, що соки будь-яких цитрусових протипоказані під час прийому ліків.