Деякі продукти містять поживні речовини, які необхідні для роботи печінки. І якщо їсти їх регулярно, цілком можливо запобігти проблемам. Перевірте себе: чи достатньо часто вони з’являються у вас на столі?

Сергій Вялов, кмн, лікар-гепатолог, гастроентеролог, PhD, автор книги «про що мовчить печінка»

Говорячи про корисні властивості продуктів важливо мати на увазі, що присутність в раціоні харчування певних компонентів їжі дозволяє привести печінку в порядок при легких порушеннях або запобігти деякі проблеми, але не виліковує хвороби. Наївно розраховувати, що порочне коло хвороботворних процесів, яке закрутилося перерветься, якщо ви почнете їсти, наприклад, петрушку.

Деякі корисні продукти містять активні речовини, які використовують для лікування.

При цьому потрібно розуміти, що провести перевірку всіх речовин і всіх продуктів харчування нереально: це дуже довго і затратно. Тому ми спираємося лише на вивчені і доведені факти про основні продукти харчування.

Білок

Білки і амінокислоти, котрі містяться в них знижують накопичення жиру в печінці приблизно на 16%.

Кава

Більшість досліджень показують, що кава знижує ризик розвитку раку печінки. У цьому напої присутній цілий ряд біологічно активних сполук (кофеїн, хлорогенові кислоти, фенольні сполуки і дітерпени). Вони мають антиоксидантні властивості, а ще запускають захисні і протизапальні механізми. Крім цього, покращують чутливість до інсуліну і запобігають метаболічний синдром і цукровий діабет. І це не враховуючи того, що кофеїн активує спеціальний білок в серцевому м’язі, який підсилює її роботу і запобігає інфаркти та інсульти. У той час як в нашій країні всі п’ють каву, страждаючи докорами сумління і думаючи про його шкоду для організму, в сонячних південних країнах його вживають для зменшення ризику розвитку меланоми (раку шкіри).

3. Цільні злаки

Дослідники протягом 24 років спостерігали за великою групою з 125 тисяч чоловік, перевіряючи стан їх печінки. Основна увага приділялася жировій хворобі, цукровому діабету, ожирінню та ризику раку печінки. Виявилося, що висівки і клітковина зі злаків зменшують ризик розвитку раку печінки. В основному це вірно для хліба з цільних злаків, пластівців для сніданку, цільнозернових крекерів, вівсяного печива, кіноа, коричневого рису.

Ризик раку печінки знижується на 8% при збільшенні вживання злаків на кожні 100 г в день.

Дослідження в Північній Італії показало, що ризик розвитку раку печінки серед населення досягав 40% при низькому споживанні злаків, овочів і фруктів.

4. Овочі та фрукти

Є основними джерелами вітамінів, мінералів, харчових волокон та інших біологічно активних сполук, у тому числі флавоноїдів. Кілька досліджень показали протипухлинну дію флавоноїдів, вони модулюють механізми, що беруть участь у рості і виживанні клітин. Овочі, фрукти і злаки в принципі є компонентами загальної здорової дієти, але тепер стало ясно, який саме вплив вони надають на печінку.

5. Біле м’ясо, птиця і риба

Риба і біле м’ясо є багатим джерелом поліненасичених жирних кислот і містять менше холестерину і насичених жирів в порівнянні з червоним м’ясом. Дані досліджень свідчать про те, що поліненасичені жирні кислоти мають протизапальну активність за рахунок зменшення активності гормонів запалення, що запобігає розвитку раку печінки, особливо з урахуванням того, що хронічне запалення відіграє в його розвитку центральну роль.

6. Молоко і яйця

Споживання молока, йогурту та яєць знижує ризик розвитку раку печінки в контрольних італійських, китайських та японських дослідженнях. Зв’язок вживання молочних продуктів і яєць зі зниженням ризиків печінкових проблем пояснюється вмістом в них ретинолу, який запобігає пошкодженню печінки. Однак слід пам’ятати про кількість яєць, оскільки в яєчному жовтку також міститься багато холестеринаі холіну. Все повинно бути в міру.

7. Цибуля і часник

Корисна дія цибулі і часнику пояснюється наявністю в них кверцетину, що поліпшує процеси обміну речовин. Він також міститься в яблуках, ягодах, цитрусових ,хрестоцвітних (капуста, ріпа, редис, редька), перці, помідорах, какао і червоному вині. Саме часник містить гінгерол, що перешкоджає руйнуванню печінки. Тут головне – не переборщити. Лікарі рекомендують зупинитися на одній часточці часнику в день.

8. Помідори (червоні) і морква (помаранчева)

Каротиноїди є потужними антиоксидантами і протизапальними елементами. Вони роблять благотворний вплив на здоров’я, знижуючи ризик деяких форм раку, серцево-судинних захворювань і хвороб очей. З продуктів харчування вони всмоктуються і накопичуються в основному в печінці і деяких інших органах, де надають свій благотворний вплив. Найкорисніші: а-каротин, лікопін, лютеїн і криптоксантин.

9. Куркума

Екстракт з кореневища куркуми, який містить куркумін, використовувався протягом століть для різних цілей, кулінарних і лікарських. Все більше наукових даних свідчить про те, що куркумін володіє широким спектром лікувальних властивостей щодо печінки, включаючи протизапальні і зменшують фіброз.