Якщо вчасно не звернутися за допомогою, можна попрощатися з життям.

Тромби – це згустки крові, які згорнулися. У нормі вони захищають нас при подряпинах і інших ранах: кров згортається, тромб зупиняє кровотечу з пошкодженого капіляра або вени. А потім, виконавши завдання, протягом декількох годин або днів благополучно розпадається і зникає. Але іноді все йде не за планом.

Чим небезпечні тромби

Тромби можуть виникати і всередині вен. Такий стан називається тромбоз. Найчастіше він вражає ноги, особливо якщо ви ведете сидячий спосіб життя. Але в зоні ризику може виявитися будь-яка частина тіла.

Якщо такий згусток крові відірветься, він потрапить в загальний кровотік і може закупорити судини в серці, мозку або легенях. Це смертельно небезпечна ситуація, яка здатна привести до серцевого нападу, інсульту або тромбоемболії легеневої артерії — зупинці роботи легенів.

Тому вкрай важливо знати симптоми, якими проявляють себе тромби. Від цього може залежати ваше життя.

Коли треба негайно дзвонити в швидку

Терміново набирайте 103 або 112, якщо:

  • раптом стало складно дихати, відчувається нестача кисню;
  • з’явився біль в грудях або просто дискомфорт, який посилюється при кашлі або глибокому вдиху;
  • при кашлі виділяється мокрота з кров’ю;
  • виникли труднощі з промовою;
  • погіршився зір – в очах почало двоїтися, з’явилися сліпі плями «туман»;
  • різко впало кров’яний тиск, і це супроводжується запамороченням, помутнінням свідомості, непритомністю.

Так проявляють себе інфаркт, інсульт, легенева емболія. Не факт, що вони спровоковані саме тромбом, який відірвався. Але в будь-якому випадку роздумувати про причини часу немає: при появі перерахованих вище симптомів негайно звертайтеся за допомогою.

Як зрозуміти, що у вас можуть бути тромби

До критичних, смертельно небезпечних проявів справу краще не доводити – це і так зрозуміло. Тромбоз важливо відловити на максимально ранній стадії, щоб не допустити ускладнень.

Проблема в тому, що запідозрити наявність згустків крові в судинах складно. За даними американських центрів з контролю і профілактики захворювань, приблизно у половини людей тромби майже ніяк себе не проявляють.

Проте припустити закупорку судин все-таки можна. Ось кілька ознак, що вказують на можливий тромбоз в різних частинах тіла.

1. Набряклість в нозі або руці

Набряк може як виникнути в тому місці, де безпосередньо закупорений посудину, так і поширитися на всю кінцівку. Причому страждає в цьому випадку тільки одна рука або нога — та, в судинах якої розташований передбачуваний тромб.

2. Судоми ніг

Регулярні судоми можуть бути симптомом порушення кровообігу. Викликати його можуть в тому числі тромби.

3. Раптові болі в нозі

Це один з основних симптомів тромбозу глибоких вен. Часто біль в області литкового м’яза, різка або пульсуюча, — мало не єдина ознака гострого порушення кровообігу.

4. Зміни кольору шкіри

Тромб ускладнює нормальну циркуляцію крові. В результаті частина кровоносних судин виявляються переповненими кров’ю, а частина, навпаки, страждає від її нестачі. Це може проявлятися змінами кольору шкіри: на окремих ділянках ураженої кінцівки вона червоніє або стає синюшною, на інших, навпаки, блідне.

5. Зміна температури шкіри

У районі згустку крові шкіра може регулярно нагріватися і свербіти. Підвищення температури є шанс відчути на дотик.

6. Невмотивовані напади нудоти або блювоти

Якщо вас нудить регулярно, це може бути симптомом тромбозу мезентеріальних судин — тих, що постачають кров’ю різні відділи кишечника. Припустити стан можна, якщо блювота з’являється, але не приносить полегшення, і вас продовжує нудити.

7. Біль у животі

Вона теж може бути ознакою закупорки мезентеріальних судин. Особливо якщо живіт ниє майже постійно, а біль посилюється після їжі. Також серед непрямих ознак тромбозу можна назвати діарею і здуття живота.

Що робити, якщо у вас є ознаки тромбозу

При найменших підозрах обов’язково якомога швидше проконсультуйтеся з терапевтом. Лікар проведе огляд, розпитає вас про симптоми і при необхідності відправить до вузького фахівця — флеболога або судинного хірурга.

Лікування буде залежати від того, де саме розташований тромб і наскільки високий ризик, що він може відірватися. Один з варіантів – вам запропонують носити компресійні панчохи, щоб зменшити набряк і біль і не дозволити згустку збільшитися в розмірах. Можуть також знадобитися ліки: тромбоемболітики (вони розчиняють кров’яні згустки) і антикоагулянти (зменшують згортання крові і не дають утворюватися новим тромбам). Крайній захід – хірургічна операція.

Ще раз нагадуємо: вирішувати, який спосіб лікування виявиться найбільш ефективним у вашому випадку, може тільки кваліфікований лікар. Самодіяльність в цьому питанні смертельно небезпечна.

І не розслабляйтеся. За даними американських центрів з контролю і профілактики захворювань, у 3 з 10 людей, які позбулися тромбозу, тромби знову виникають протягом наступних 10 років. Тому привчіть себе стежити за самопочуттям. Від цього може залежати життя.

Наукові джерела:

  • How to Tell if You Have a Blood Clot, source
  • Pulmonary embolism, source
  • What is Venous Thromboembolism?, source