Анафілаксія – прояв алергії, що представляє загрозу для життя людини. Перша допомога вимагає негайних дій.

Анафілактичний шок (анафілаксія) є найбільш небезпечною з усіх алергічних реакцій, і не має собі рівних по швидкості реакції і можливим наслідкам. Під час анафілактичного шоку артеріальний тиск різко знижується, викликаючи кисневе голодування мозку, починається набряк м’яких тканин гортані, важка задишка і бронхоспазми. Така комбінація смертельна, якщо вчасно не надати медичну допомогу.

Причини анафілактичного шоку

Серед причин анафілактичного шоку укуси комах (найчастіше укуси бджіл), харчова алергія та гострі реакції організму на введення лікарських засобів. У дітей анафілактичний шок може виникнути при введенні вакцин, сироваток та гамма-глобуліну. На першому місці серед ліків, що викликають анафілактичний шок: новокаїн, лідокаїн та антибіотики (особливо пеніцилін).

Читайте також:  Посуд для кухні: чи безпечні тефлон, фольга та пластик

«Стоматологія – це галузь медицини, в якій постійно застосовуються препарати для знеболювання. А алергічна реакція на анестетики може викликати анафілактичний шок. Тому якщо у вас є хоч якісь прояви алергії, на що б то не було, ви обов’язково повинні попередити про це лікаря. І не просто попередити, а переконатися, що цю інформацію зафіксували. А в такому разі, застосування анестетиків без попередніх проб на чутливість до них вашого організму смертельно небезпечна », – говорить лікар-стоматолог Георгій Безвісний.

Симптоми анафілактичного шоку

Анафілактичний шок, в першу чергу, – алергічна реакція, тому на першому етапі можуть виникнути симптоми звичайної алергії:

  • Сверблячка
  • Кропив’янка
  • Свистяче дихання
Читайте також:  У чому користь прогулянок для ментального здоров'я

Небезпечною реакція стає, коли у людини починаються наступні симптоми:

· З’являється слабкість

· Холодний піт

· Блідне обличчя

· Сильна задишка (хрипке, шумне, переривчастий подих)

· Набряк слизових гортані

· Знижується тиск

· Іноді з’являються судоми

· Людина втрачає свідомість

Анафілактичний шок може розвиватися дуже швидко, протягом декількох секунд після контакту з алергеном. Чим більше кількість алергену, тим сильніше може бути реакція.

Допомога при анафілактичному шоці

Існує тільки один ефективний спосіб боротьби з анафілаксією – адреналін у вигляді ін’єкцій. Адреналін швидко усуває анафілактичні симптоми. Найбільш поширене місце для ін’єкції – стегно. На додаток до адреналіну, лікування анафілактичного шоку включає внутрішньовенне введення ліків, які підтримують серце і кровообіг. Після того, як стан людини стабілізується, йому дають антігістамінниесредства і стероїди для подальшого усунення симптомів.

Читайте також:  8 науково доведених ознак, що ви закохані

Якщо ви знаходитесь поруч з людиною, у якої почалися ознаки анафілактичного шоку, негайно викликайте швидку допомогу!

До прибуття швидкої допомоги, необхідно виконати наступні дії:

Ізолювати потерпілого від алергену. Якщо анафілаксія викликана укусом комахи, слід обробити місце укусу детергентом (синтетична очищаюча речовина) і антисептиком, можна накласти пов’язку вище місця укусу. Також необхідно забезпечити потерпілому горизонтальне положення.