Атеросклероз являє собою повільно прогресуючу зміну артерій через втрату еластичності в їх тканинах і звуження діаметру. Атеросклероз є причиною смертельно небезпечних серцево-судинних захворювань, таких як інфаркт і інсульт.

Здорові артерії мають здатність еластично реагувати на кількість крові, що передається з кожною пульсовою хвилею: судинні стінки то розширюється, то знову скорочуються. Коли судинна тканина втрачає свою еластичність, артерії втрачають здатність розширюватися і звужуватися у відповідь на притоки крові. В результаті кількість крові, що проводиться артеріями, зменшується, і органи гірше забезпечуються киснем і живильними речовинами. Така втрата еластичності в судинах і артеріях, що є однією з ознак атеросклерозу відома як кальцифікація.

До атеросклерозу ведуть бляшки. Інша характерна риса атерослерозу – погіршення провідності артерій і судин – формується через відкладення на їх внутрішній стороні стінок. Ці відкладення також називаються бляшками.

Бляшки можуть виникати і накопичуватися в різних областях артеріальної системи, здатні вражати як найдрібніші кровоносні судини, так і великі, аж до основних артерій. Бляшки в артеріях є однією з причин ішемічної хвороби серця та оклюзійної хвороби периферичних артерій, так само відомої як переміжна кульгавість.

Атеросклероз довгий час залишається непоміченим. Атеросклероз розвивається повільно і тому довгий час залишається непомітним. Тільки коли, наприклад, кровотік в коронарних судинах зменшується наполовину, з’являються хворобливі симптоми, зокрема, стенокардія.

По мірі прогресування атеросклерозу бляшки в деяких місцях можуть збільшуватися, і в результаті провідність судин виявляється зовсім низькою. Ці вузькі місця називаються стенозами. Якщо в таке вузьке місце потрапить тромб, який формується з бляшок, які відшарувались і мігрує з кровотоком, виникає ймовірність розвитку оклюзії судин. При даному порушенні кров через звужену судину більше проходити не може зовсім, і її надходження в тканини повністю припиняється. Тканина в результаті починає гинути.

Коли при таких обставинах закривається коронарна судина, вмирає тканина серця, і для людини це означає серцевий напад, інфаркт. Закриття артерії, яка постачає мозок, призводить до розвитку інсульту. Вчені підкреслюють, що саме атеросклероз є пусковим механізмом основних причин смерті в західних промислово розвинених країнах.

Як зрозуміти, що є атеросклероз? За словами медиків, може пройти багато років, перш ніж людина помітить симптоми прогресуючих судинних змін. Атеросклероз довгий час залишається безсимптомним і проявляється тільки вторинними захворюваннями. Про атеросклероз можуть говорити:

  • ішемічна хвороба серця зі стенокардією або захворюванням периферичних артерій;
  • збої, викликані недоліком кисню в серці і мозку: зниження тонусу і працездатності, запаморочення, порушення пам’яті;
  • відчуття в ногах: в зв’язку із звуженням судин ніг можуть відчуватися поколювання, відчуття холоду, різкий і сильний біль, що змушує зупинятися при ходьбі;
  • підвищений тиск: гіпертонія є одночасно спусковим механізмом і симптомом атеросклерозу.

Старіння і спосіб життя. Атеросклероз є частиною процесу старіння, однак куріння та інші шкідливі звички можуть зробити його передчасним і смертельно небезпечним для життя. Жирна і дуже солона їжа, відсутність нормальної фізичної активності сприяють утворенню відкладень на внутрішніх стінках посудини. Також на здоров’я судин значно впливають стреси і метаболічні захворювання: ожиріння, діабет.

Для захисту від атеросклерозу лікарі рекомендують перш за все, не палити, дотримуватися збалансованого, багатого вітамінами і клітковиною раціону, регулярно займатися спортом і уникати зайвої ваги. Останнє не означає, що потрібно придумувати кращі спортивні результати. Було показано, що просто регулярні прогулянки пішки цілком ефективні для зниження ризик серцево-судинних захворювань, викликаних атеросклерозом.

Джерело: LHealth.info