У молодому віці ви бігали і були бадьорі, як огірочок. Але ось після 30 років розумієте, що молодість безповоротно проходить: все болить, хрумтить, погано розгинаються суглоби. Знайомтеся – його величність артроз. Чому виникає це захворювання і чи можна від нього захиститися, розповідаємо в нашому матеріалі.

Що таке артроз

Артроз являє собою захворювання суглобів. Воно одне з найпоширеніших по всьому світу. Не можна сказати, що артроз надмірно небезпечний. Однак може суттєво знизити якість життя, тому що виникають хронічні болі і порушення рухливості суглобів. Все це при неправильному лікуванні (або відсутності такого) може призвести до інвалідного візка.

Щоб ніколи не зіткнутися з такими ускладненнями, слід володіти достатньою інформацією про захворювання. Зокрема, знати про причини розвитку артрозу і профілактиці хвороби.

Причини артрозу

По-перше, надмірна вага і ожиріння сприяють розвитку артрозу, особливо після 30 років, коли стежити за масою тіла стає важкувато. Якщо ви не будете цього робити, здоров’я не покращиться, тому необхідно стежити за цифрою на вагах. У числі захворювань, які спровоковані зайвою вагою, – артроз колінного і тазостегнового суглобів. Адже при великій вазі виникає зайве навантаження на дані частини тіла.

Читайте також:  Не вживайте ліків із цими продуктами

По-друге, причиною артрозу є відсутність руху в житті. Малорухливий спосіб життя, сидяча робота, машина, ліфт, відсутність спорту або зарядки – все це фактори, що провокують артроз після 30 років. Хоча багато хто вважає навпаки, що через рух можуть зноситися суглоби, що і призведе до хвороби. В якійсь мірі це дійсно так, але артроз може розвиватися у двох випадках – або при надмірних навантаженнях, або при відсутності таких в принципі. Саме тому треба дотримуватися золоту середину.

З-за відсутності руху структури опорно-рухового апарату поступово атрофуються, що призводить до ослаблення м’язів, збільшення навантаження на колінні і тазостегнові суглоби. Будьте помірні фізичні навантаження, щоб зміцнити м’язи, зв’язки, активізувати метаболічні процеси в суглобах.

Треба зауважити, що є ряд навантажень, які теж можуть стати причиною розвитку артрозу після 30 років. До них відносять сходи, але тільки спуск по них. Ходьба вниз виникає тиск на хрящі та зв’язки колін, тому слід спиратися на перила при спуску по сходах або використовувати ліфт. А ось підйом навпаки позначиться позитивно на стані здоров’я.

Читайте також:  Вчені назвали найкращі прийоми для підтримки ваги після схуднення

Біг теж може стати причиною нещасть з суглобами. Зрозуміло, при грамотному підході до даного виду спорту ніяких проблем виникнути не повинно. Однак багато людей нехтують ними і бігають в чому попало. Але ж бігом треба займатися в спеціальних кросівках з пружною підошвою, не на асфальті або бетоні. В іншому випадку вам практично гарантований артроз.

Тренування без розминки теж обіцяють проблему з суглобами. Те ж саме стосується занять при травмах. І, звичайно, будь-які надмірні навантаження можуть бути причиною артрозу після 30 років. Не дарма більшість професійних спортсменів страждають від цього захворювання.

Профілактика артрозу

При бажанні можна позбутися від розвитку артрозу. Для цього в першу чергу треба контролювати свою вагу. Правильне харчування і помірні фізичні навантаження допоможуть вам в цьому. Відсутність занадто жирної їжі допоможе вберегти себе від ожиріння. Зокрема, слід забути про споживання рослинного і вершкового масла, майонезу, кетчупів, жирних сортів м’яса, солодощів і випічки. А ось овочі, фрукти, гриби, водорості та інші продукти з високим вмістом клітковини стануть відмінним профілактичним заходом проти артрозу після 30 років.

Читайте також:  Які продукти небезпечні для мозку

Крім того, для жінок в постменопаузі рекомендують прийом гормональних препаратів, але тільки під контролем фахівця. Справа в тому, що відсутність статевих гормонів здатне негативно позначитися на опорно-руховому апараті. Зниження функції яєчників призводить до порушення обміну кальцію, втрати кісткової маси, збільшення ймовірності остеопорозу, артрозу і переломів кісток. Як правило, в таких випадках жінкам призначають естрогени, прогестерон. Але робити це треба тільки за призначенням лікаря.

Є й інші речовини, здатні знизити ризик розвитку артрозу після 30 років. Зверніться за консультацією фахівця, щоб він порекомендував такі, які підходять саме вам.