ГоловнаНовини Здоров'яЧи можуть фізичні вправи уповільнити старіння ДНК?

Чи можуть фізичні вправи уповільнити старіння ДНК?

Глава з нашої улюбленої книги «Кардіо або силова» про те, як фізичні вправи впливають на старіння.

ДНК

У 2009 році троє дослідників, відкрили, як можна копіювати ДНК знову і знову, не пошкоджуючи її, отримали Нобелівську премію в області медицини. Це відбувається за допомогою теломерів — коротких ділянок на кінці кожної хромосоми, які при її відтворенні виконують захисну функцію.

На жаль, по мірі старіння організму самі теломери стають все коротшими і коротшими, і, коли вони досягають певного мінімуму, клітина фактично припиняє своє існування. Насправді деякі сучасні вчені вважають, що укорочення теломерів — це і є тв фундаментальнв зміна, яка лежить в основі процесу старіння: клітини старіють, старіє і людина.

ДНК

Довгі роки нам твердили, що фізкультура — джерело молодості. Завдяки заняттям спортом кровоносні судини залишаються гладкими, м’язи сильними, а розум — гострим. Однак досі так до кінця і не ясно, яким чином досягаються настільки різноманітні ефекти.

Дослідження вчених з Колорадського університету, результати якого були опубліковані в 2010 році, пропонує відповідь на це питання. Фізіологи проаналізували довжину теломерів в 4 групах випробовуваних, які розрізнялися за віком і рівнем аеробної фізичної підготовки:

  • Молодих людей (від 18 до 32 років), провідних малорухливий спосіб життя;
  • Молодих і спортивних (тобто тих, хто інтенсивно займався спортом як мінімум 45 хвилин 5 разів на тиждень);
  • Літніх (від 55 до 72 років), провідних малорухливий спосіб життя;
  • Літніх і спортивних.

У молодих людей з обох груп довжина теломерів виявилася практично ідентичною.

Порівняно з молоддю теломери у представників спортивної групи літніх людей були лише трохи коротше, тоді як у їхніх ровесників, провідних малорухливий спосіб життя, різниця виявилася значно більш істотною.

Вчені з Колорадського університету також зіставили довжину теломерів у людей старшого віку з їх VO2max. І виявили чітку закономірність: чим вище цей показник, тим довше виявлялися теломери.

Висновок ясний: інтенсивні аеробні вправи примушують вашу ДНК виглядати на кілька десятиліть молодшим, ніж насправді. Ну а для тих, хто веде малорухливий спосіб життя, це погана новина.

Недавнє дослідження, проведене серед 780 пацієнтів, які страждають хворобами серця, показало, що з найбільшою ймовірністю при відсутності інших факторів ризику у найближчі 4 роки помруть ті з них, у кого самі короткі теломери.

Теломери

Важливо зазначити, що дослідження вчених з Колорадського університету поки ще не зуміло виявити причинно-наслідковий зв’язок. Цілком можливо, що існує якась прихована причина, по якій люди, що мають більш довгі теломери, відчувають підвищену потребу у фізичних навантаженнях.

Хоча, як свідчить ще одне дослідження, проведене німецькими біологами з Саарского університету, це малоймовірно. Вчені з Німеччини прийшли до тих же висновків, що і їхні американські колеги. Вони встановили, що у бігунів і тріатлоністів старшого віку теломери мають практично ту ж довжину, що і у молодих випробовуваних, тоді як у їхніх однолітків, які не займаються спортом, вони значно коротше.

Крім того, в Саарском університеті провели ще один експеримент, протестувавши 2 групи мишей: перші повинні були постійно бігати в колесі, а другі не піддавалися ніяким фізичним навантаженням. Всього через 3 тижні в крові мишей, які наполегливо «тренувалися», виявився більш високий рівень теломерази — ферменту, який стимулює формування теломерів.

Виходить, що більшу довжину теломерів у людей, які регулярно займаються спортом, не можна пояснити простим збігом. Так що цей ефект, хоча він і не помітний неозброєним оком, може виявитися найважливішою перевагою гарної фізичної форми.

Джерело: книга «Кардіо або силова»