Будь-хто, хто звертається до лікаря з болем чи дискомфортом, сподівається на правильний діагноз. Але це не завжди легко, а в деяких випадках навіть очевидні, здавалося б, діагнози затуманюють діагноз хвороби.

З погляду медицини це означає, що просте пояснення чи поширене захворювання є більш достовірним діагнозом, ніж поєднання рідкісних збігів та особливих ускладнень.

Неправильний діагноз від лікаря: 4 хвороби, про які часто забувають

1. Депресія чи психічне захворювання

Депресія є рядом психічних захворювань, про які не говорять через соціальну стигму. Чому їх часто не визнають? Психосоматика означає, що психічне здоров’я може так впливати на фізичне благополуччя, що виникають справжні фізичні (соматичні) симптоми.

“Наслідком депресії можуть бути загальним зниженням фізичної працездатності, проблеми з концентрацією уваги та почастішання болю, сексуальна дисфункція, проблеми зі сном і навіть серцево-судинні порушення”, – каже лікар-терапевт Климовська Олена.

Будь-хто, хто думає про цей діагноз тільки як про поганий настрій, відсутність мотивації чи смутку, не бере до уваги, наскільки широко хвороба впливає на всі сфери життя постраждалих. Крім того, пацієнтів привчають обговорювати фізичні скарги зі своїм сімейним лікарем та ігнорувати психологічні симптоми.

2. Ендометріоз

Ендометріоз є одним з найбільш поширених гінекологічних захворювань, але його часто не беруть до уваги: на них страждають від 10 до 15 відсотків усіх дівчаток і жінок або людей з маткою.

Причиною є доброякісні пухлини слизової оболонки матки, що ростуть за межами матки і, наприклад, також кровоточить при місячному циклі.

Захворілі можуть стати безплідними внаслідок хвороби. Ендометріоз викликає значний дискомфорт і психологічний стрес через симптоми, що повторюються. Оскільки ступінь тяжкості захворювання варіюється від людини до людини, а симптоми сильно різняться, важко поставити чіткий діагноз, ґрунтуючись виключно на анамнезі пацієнта.

3. Хвороба Лайма

Тут також різноманітність захворювань спричиняє проблеми. Хвороба Лайма – бактеріальне захворювання, яке переважно передається кліщами. Зараження боррелія у комарів зустрічається рідко, але неясно, якою мірою цього достатньо для передачі. Зараженню кліщами сприяє тривалий процес харчування дрібних паразитів, під час якого неодноразово переривається кровотік та у рані виділяється слина.

“До третини особин виду “звичайний лісовий козел” є носіями збудника. Чим довше укус залишається непоміченим, тим вище ризик зараження. Ось чому варто ретельно перевіряти свій організм після відвідування лісу або навіть проведення часу на полі”.

Гостра інфекція, викликана борреліями, проходить кілька стадій, перша з яких має найбільшу ймовірність виявлення: у багатьох хворих формується типове почервоніння у формі мішені (мігруюча еритема, що мігрує).

На даний момент антибіотикотерапія все ще добре працює. Але потім збудник ховається в організмі: наприклад, він може проникати в синовіальну рідину, нерви, а також спинномозкову рідину та захищає себе спеціальною оболонкою, яка робить його практично невиявленим для імунної системи.

4. Синдром хронічної втоми

Це маловідоме, але дуже поширене захворювання: назва вже говорить про основний симптом – хронічне та сильне виснаження. Навіть невелика фізична чи розумова напруга може виснажити резерви постраждалих і позбавити їх сил діяти на випередження протягом тривалого часу.

“Досі не ясно, що є причиною цих скарг. На даний момент виявлено збої в роботі нервової системи, імунної системи та ендокринної системи, але про основний пусковий механізм є лише припущення. Проблема, згадана на початку розрізнення органічних та психосоматичних скарг, тут особливо очевидна”.

Постраждалі часто повідомляють про спроби інтенсивного лікування та реабілітації, заснованих на психіатричних діагнозах, перш ніж їх симптоми «сприйматимуться всерйоз».