Напевно ви не раз чули про користь сексу для здоров’я. Але при огляді наукових статей виявляється, що вплив сексуальної активності на здоров’я не завжди однозначно. Докладніше на цю тему міркує психолог-психотерапевт, сексолог Mental Health Center Євген Саприкін.

Чи корисний секс для здоров’я?

— Для того щоб відповісти на це питання, потрібно подивитися на здоров’я тих, хто сексом не займається. В середньому це 5% людей, а 1% взагалі ніколи в житті не займалися сексом. Одні з найбільш досліджених груп, що утримуються від сексу, — американські католицькі ченці. І ряд досліджень виявив у них підвищений рівень тривоги та депресії. Однак нове масштабне дослідження з більш репрезентативною вибіркою показало, що люди, які ніколи не займаються сексом, по поширеності більшості психіатричних розладів не перевершують сексуально активних і навіть більш благополучні в деяких відносинах (наприклад, вони набагато рідше зловживають алкоголем, нікотином та іншими психотропними речовинами). За показниками фізичного здоров’я значущих відмінностей знайдено небагато. Порівняно з іншими у них підвищений лише ризик ожиріння, дистимії (хронічно зниженого настрою) і уникаючого розладу особистості. Але ніхто не знає, чи є це наслідком помірності.

Як секс впливає на організм тих, хто ним все-таки займається

Поцілунок

Відомо, що факт оргазму, неважливо, під час коїтусу або при мастурбації, призводить до короткочасного підйому (близько години) рівня гормону пролактину в крові в обох статей. Пролактин задіяний більш ніж 300 біологічних функціях, рецептори до нього є в наднирниках, лімфоїдній тканині, шкірі, кістках, печінці, серці і мозку. Після спалаху пролактину відбувається короткочасне придушення сексуальної активності. Зате при цьому стимулюється функція сім’яників, підвищується вироблення андрогенів в них, стимулюється сперматогенез і покращує метаболізм, рухливість і «чіпляння» сперматозоїдів.

У жінок сексуальна активність змінює їх імунну систему. А точніше — співвідношення різних типів клітин в ній. Сексуальна активність навіть поза відповідної фази циклу служить сигналом для підготовки організму жінки до зачаття, зокрема шляхом зниження імунної відповіді. Існують дані про зниження рівня імуноглобуліну — антитіл першої лінії захисту. Зменшується кількість білків-маркерів запалення. Це відбувається для того, щоб заспокоїти вагінальний імунітет і таким чином дозволити сперматозоїдам плавати, куди їм треба, а зародку прикріплюватися до стінки матки.

Читайте також:  Шість моделей поведінки, які заважають бути щасливими

Вагітність

Є свідчення збільшеної продукції запальних сигнальних молекул у людей, що знаходяться в поганих партнерських відносинах з поганим сексом — у них вищий ризик неплідності. Це говорить про те, що хороший секс важливий для репродуктивної функції.

Крім того, якісний оргазм призводить до зростання рівня окситоцину — медіатора прихильності і турботи, який допомагає зміцнити в пам’яті сексуальний об’єкт і все, що з ним пов’язано, стимулює нас піклуватися про нього. Це теж не просто так з’явилося в еволюції, а для того, щоб спільно роками вирощувати дітей і не повбивати один одного.

Як секс впливає на інші аспекти соматичного здоров’я

Даних про це не так вже й багато. В основному дослідження концентруються на зазначених імунних змінах та їх наслідки. Цікаво, що зміна імунітету під впливом сексуальної активності визначається настроєм і статтю. Якщо ви жінка і ви в депресії, сексуальна активність може привести до більш значного пригнічення імунітету, чим якщо б ви були в гарному настрої. А якщо ви чоловік в депресії, то секс швидше зміцнить імунні функції. У людей без депресії менш виражені зміни імунітету. При цьому мастурбація не впливає на імунітет ні чоловіків, ні жінок. Такою властивістю володіє тільки секс з партнером.

секс

Ще деякі цікаві факти про сексуальну активність

— Є свідчення того, що сексуально активні жінки сильніше страждають від передменструального синдрому.

Читайте також:  Лікар пояснив, кому смертельно небезпечно засмагати

— Деякі дослідження показали користь регулярного сім’явивергання при раку простати або її запалення.

— При більш частому сексі ризик ранньої смерті від інфаркту у чоловіків зрілого віку набагато нижче. Про це свідчить дослідження великої кількості чоловіків, що враховує багато показників їх здоров’я і соціальні характеристики. Крім значно зниженого ризику інфаркту у чоловіків, що мають регулярний секс, у них був нижче і рівень депресії. І це стосується також чоловіків, які страждають від сексуальних розладів, таких як еректильна дисфункція. Дослідники вважають, що і у них секс при підходящій фармакологічній підтримці буде корисний для здоров’я серця.

Як секс впливає на психічне здоров’я

Сексуальна активність, настрій і сон тісно взаємопов’язані і впливають один на одного. Покращення в одному з цих елементів призводить до поліпшення в двох інших. Хороший сон підтримує правильний рівень статевих гормонів, а гарний настрій — це необхідний стан мозку для сексуального натхнення. А сексуальна активність створює правильний гормональний фон для гарного сну і покращує настрій за рахунок збільшення самооцінки і зміцнення соціальних зв’язків.

разом

Напевно багато хто знає випадки, коли це так не працювало. Напрошується висновок, що корисна для здоров’я сексуальна активність — це та, після якої ваш настрій і сон все-таки поліпшуються.

Отже, не всякий секс однаково корисний?

Хоча секс сприяє зміцненню самооцінки, часта сексуальна активність може передвіщати депресію, якщо ви в ранньому підлітковому віці і ви дівчинка. Ранній вступ в сексуальне життя статистично пов’язано з багатьма труднощами психічного здоров’я. Хоча причину і наслідок тут не виявлено: зв’язок раннього сексу і психічних розладів можуть пояснюватися третьою змінною, наприклад особистісною імпульсивністю.

Якщо ж ви в пізньому підлітковому віці і всі ваші ровесники вже щосили (принаймні за їхніми розповідями) займаються сексом, то ваше психічне благополуччя статистично виявляється гірше, якщо ви цим ще не займаєтеся. При цьому найкраще, щоб секс був в рамках партнерських відносин. Секс з випадковою людиною, найімовірніше, зіпсує вам настрій, якщо ви дівчинка. Якщо ви хлопчик, то вам краще будь-який секс, ніж його відсутність.

Читайте також:  5 невідомих небезпек кавуна

Щасливі разом

Звичайно ж, сам по собі сексуальний акт або приналежність до статті не впливають на психічний статус. Неможливо взяти і всім рекомендувати займатися або не займатися сексом. Все сильно залежить від рис особистості, переконань, інтерпретацій, соціальних стереотипів.

Якщо це добре спланований секс, то він може стати причиною сексуального розладу. Так стверджують результати дослідження пар, які намагаються зачати дитину. Лікарі наказують їм займатися сексом за розкладом та, схоже, чоловіки від цього тривожаться, стають злими і в них утричі частіше трапляється розлад ерекції і нездатність досягти оргазму. Дослідники стверджують, що всьому виною — думки про обов’язковість сексу.

Імпотенція

Про мастурбацію відомо, що ті чоловіки, які її практикують частіше, частіше мають сексуальні розлади (наприклад еректильну дисфункцію, затримку оргазму), і у них вищий рівень стресу в житті. Не можна сказати, що саме мастурбація призводить до стресу і послаблення статевої функції. Швидше стрес стає джерелом бід. Але різниця між фантазіями при мастурбації і реаліями сексу і справді може знижувати сексуальний потяг.

Що в підсумку

Вплив сексуальної активності буває неоднозначним і залежить від таких факторів, як стать, рівень депресії, якість оргазму і наявність партнера в процесі. При цьому переважна більшість відомостей про зв’язки сексу і здоров’я, які ми маємо, говорять про вплив різних аспектів здоров’я на сексуальну функцію, а не навпаки. Ймовірність, що у вас буде секс, якщо ви здорові тілом і душею, вище, ніж вірогідність стати більш здоровим, займаючись сексом.

Джерело: The challenger