В залежності від ступеня жорсткості подушки і пози вашого тіла уві сні, подушки можуть бути корисними або завдавати шкоди вашому здоров’ю.

Ймовірно, ви знаєте когось, хто не залишає свій будинок без спеціальної подушки, стверджуючи, що ця постільна приналежність, набита пухом або пір’ям, є ключем до спокійного нічного сну. Можливо, в цьому щось є. «Все, що створює для вас комфорт, покращує ймовірність хорошого сну», – говорить доктор Лоуренс Епштейн, фахівець зі сну Брігхемского жіночого госпіталю при Гарвардському університеті (США).

Переваги подушок обмежуються вашим комфортом і розташуванням вашого тіла. Але потрібно мати на увазі, що іноді подушки можуть завдати шкоди вашому здоров’ю.

Подушки і больові відчуття

Болить шия

«Якщо ваша шия яким-небудь чином вигнута протягом тривалого періоду часу, вам стане незручно», – пояснює Метью О’рурк, фізіотерапевт реабілітаційної клініки Сполдінга. Він стверджує, що використання занадто м’якої або дуже твердої подушки часто призводить до появи больових відчуттів в шиї.

Наприклад, якщо ви спите на боці на м’якій подушці, яка не забезпечує достатню підтримку для шиї, ваша шия повинна розтягнутися збоку, щоб дістати до подушки. Якщо ви спите на животі – поза, яка відтягує вашу шию назад, – тоді тверда подушка відтягує голову назад ще більше. «Якщо ви лежите на животі, повернувши голову в бік, ви спите в повороті, і це може виявитися болючим», – говорить О’рурк. Аналогічним чином, сон на спині на занадто твердій подушці сильно зміщує шию вперед.

Читайте також:  Що таке психологічний вік та як його визначити
Подушка може порушити позитивний постійний тиск у дихальних шляхах (СИПАП)

Для людей, які страждають апное сну – станом, при якому ви час від часу перестаєте дихати під час сну – подушки можуть перешкодити СИПАП-терапії (створення безперервного позитивного тиску в дихальних шляхах). Обладнання СИПАП тримає дихальні шляхи відкритими з допомогою спеціального приліжкового апарату, який проштовхує повітря через маску, яку ви носите під час сну. «Якщо ви звикли спати на боці, подушка може збити цю маску», – говорить доктор Епштейн.

Недосип

Позіхати

Безсоння через незручності, випробовувані вночі, має далекосяжні наслідки. Ваше тіло отримує менше часу для росту м’язів, відновлення тканин і виконання інших важливих функцій.

Недолік сну може вплинути на ваш настрій, навички мислення і апетит. Хронічний недосип збільшує ризики падіння, ожиріння, діабету, високого артеріального тиску і серцевих захворювань.

Переваги

У той же час, спеціальні подушки можуть допомогти запобігти виникнення деяких проблем, наприклад, симптоми печії. «Крім зміни способу життя, в цьому випадку може виявитися ефективним підвищення рівня голови під час сну до 30 градусів. Це допомогло деяким моїм пацієнтам, які використовували клиноподібну подушку», – говорить доктор Джеймс Моджика, директор лабораторії сну Гарвардської реабілітаційної клініки Сполдінга.

Читайте також:  Онкологія: 3 прості зміни способу життя, які можуть допомогти знизити ризик на 61%

Крім того, сон, при якому верхня частина вашого тіла знаходиться в піднятому положенні, може зменшити симптоми проблем з синусом і запобігти рецидивам доброякісного пароксизмального позиційного запаморочення – стану, при якому крихітні кристали, розташовані у внутрішньому вусі, витісняються і викликають сильне запаморочення.

Спеціальні подушки можуть допомогти людям носити СИПАП-маски під час сну. «У цих подушок є виїмки, в які вписується маска, тому такі подушки не збивають її», – пояснює доктор Епштейн.

I. Q.-подушки (Ортопедичні подушки)

Ортопедична подушка

Вибір підходящої подушки – це питання особистих уподобань. У століття високих технологій, у вас є багато варіантів: матеріали, які запам’ятовують форму вашого тіла (піна з ефектом пам’яті), тримають вас в прохолоді, відводять вологу, відштовхують цвілевих і пилових кліщів (що необхідно алергікам). Деякі подушки навіть відстежують ваші звички сну і можуть розбудити вас музикою (ці подушки є досить дорогими, їх ціна може доходити до декількох тисяч гривень).

Традиційні матеріали, з яких виготовляються подушки, також є популярними. Подушки з пуху і пір’я відповідають формі вашої голови і відштовхують пилових кліщів, але вони можуть нагріватися і коштують досить дорого. Подушки з натуральної або синтетичної бавовни і вовни дешевше, але вони створюють більш привабливий клімат для пилових кліщів.

Читайте також:  Простий спосіб покращення стану при депресії виявили вчені

Пам’ятайте про ступінь твердості подушки. Тим, хто любить спати на боці, потрібна тверда подушка для підтримки. У цьому випадку можуть підійти прямокутні подушки з жолобом на одній стороні; вони вище стандартних подушок. Люди, які віддають перевагу сон на спині і на животі, можуть віддати перевагу більш тонкі, м’які подушки. Їх мета – зручна позиція, яка допомагає заснути. «Постарайтеся, щоб ваш хребет був у відносно рівному положенні, але для кожної людини рецепт буде індивідуальним», – підказує фізіотерапевт Метью О’рурк.

Остерігайтеся подушок, пропонованих в якості рішень для усунення порушень сну

Регулювання положення вашого тіла уві сні може допомогти запобігти виникненню окремих симптомів, але не усуне такі проблеми зі здоров’ям, як синдром неспокійних ніг або апное сну, навіть якщо деякі подушки продаються в якості готових рішень для вирішення проблеми хропіння та розладів сну. Єдиний спосіб справитися з порушеннями сну, кажуть обидва лікаря, – це призначити консультацію з вашим лікуючим лікарем, поставити правильний діагноз і отримати відповідне лікування.