Спочатку перше, потім друге, потім десерт і чашка кави. Тепер можна з’їсти яблуко і вийти з-за столу. Якщо так виглядає ваш звичайний обід або вечеря, то ця стаття для вас. Точніше, для вас і вашого шлунка.

Шлунок — це еластичний м’язовий орган, саме в ньому відбувається обробка їжі шлунковим соком і перетворення її в хімус (напіврідку кашку). Всякий раз, коли ви з’їдаєте велику порцію їжі і випиваєте багато рідини, шлунок розширюється, щоб вмістити в себе все, чим ви себе тільки що порадували. Але у міру того, як частково переварена їжа переходить з шлунку в дванадцятипалу кишку для наступного етапу травлення, він знову починає стискатися і поступово повертатися до свого нормального розміру. Повністю шлунок звільняється через 2-3 години після їжі. Таким чином, одиничний випадок переїдання не призведе до збільшення обсягу шлунка і не зробить вас вічно голодним і ненаситним. Але що станеться, якщо ви будете регулярно «балувати» себе і свій шлунок великими порціями на сніданок, обід і вечерю, ми попросили розповісти експерта.

Наталія ФадєєваФадєєва наталія, лікар дієтолог-ендокринолог, кандидат медичних наук, експерт по зниженню ваги.

— Регулярне механічне розтягнення шлунка рясною їжею призводить до істотного збільшення його в розмірах, а це, в свою чергу, може стати причиною не тільки збільшення маси тіла, але і згодом опущення самого шлунка. Крім того, щоденні бенкети небезпечні ще й тим, що розтягнутий шлунок поступово перестає сприймати маленькі порції їжі — відчуття ситості буде наступати тільки після дуже і дуже щільного обіду або вечері. Варто відзначити, що рідина не затримується в шлунку довше п’яти хвилин, тому вона практично нездатна його розтягнути. Шлунок розтягує лише тверда їжа.

У середньому обсяг порожнього шлунка становить 500 мілілітрів, але так як шлунок — це м’язовий орган, то при надходженні їжі він розтягується, зазвичай, до одного літра, але при ожирінні розтягнутий шлунок може досягати 3-4 літрів в об’ємі.

Саме по собі розтягнення — це всього лише симптом, і саме один з багатьох симптомів ожиріння. Таким чином, займатися потрібно не стільки шлунком, який розтягнувся, скільки корекцією своїх харчових звичок. Крім розтягування та опущення шлунка, у людей, страждаючих ожирінням, можуть з’являтися різні проблеми зі здоров’ям — діафрагмальні грижі, порушення кінетичної функції шлунково-кишкового тракту, істотне підвищення кислотності шлунка і гастроезофагеальний рефлюкс — закид вмісту шлунку в стравохід, що часто супроводжується відрижкою і печією. Оскільки причиною всіх цих проблем з травленням є ожиріння, то і лікувати їх потрібно тими ж способами: дієтотерапією, руховою активністю і зміною харчових стереотипів. А при наявності гастроентерологічних захворювань або при підозрі на них ні в якому разі не можна займатися самолікуванням — зверніться до фахівця, який підбере курс лікування, необхідний саме вам.

Внаслідок розтягнутий шлунок веде до зниження тонусу м’язів, що може призводити до стазу або застою в шлунку – пацієнт відчуває перманентну переповненість і тяжкість. Плюс у людей з ожирінням виділяється більше соляної кислоти в шлунку, ніж у людей з нормальною масою тіла, і якби організм не виробляв в якості захисту більше слизу, що покриває слизову оболонку шлунку, гастрит і виразка виявлялися б набагато частіше. Крім того при ожирінні розтягнутий шлунок виробляє більше ферментів для перетравлення їжі, а всмоктувальна поверхня тонкого кишечника збільшується в кілька разів.

Живіт

Зменшення розміру шлунка — це не самоціль. Необхідно якомога швидше почати знижувати вагу — перейти на регулярне п’яти—восьмиразове харчування і збільшити рухову активність. Як тільки це відбудеться, шлунок сам поступово повернеться до своїх нормальних обсягів. При цьому є можна тільки маленькими порціями. Так людина не буде відчувати почуття голоду протягом дня і зможе вести активний спосіб життя. Кожна порції повинна містити велику кількість рослинної клітковини — вона як раз і дає відчуття об’єму і насичення — і буде менш калорійною, ніж все те, що ви їли до цього.

Щодо рухової активності людям, що страждають ожирінням, важливо не перегнути палицю і бути методичними та послідовними. Оптимально — щоденні прогулянки в зручному для вас ритмі. За часом обмежень немає, ходіть стільки, скільки можете. Головне — робити це кожен день. На додаток або в якості альтернативи ви можете купити абонемент у басейн і зайнятися плаванням. Цей вид кардіотренування відмінно підходить людям з надмірною масою тіла, так як під час плавання навантаження на суглоби мінімальна. Ну а що стосується людей з нормальною масою тіла або з зайвими п’ятьма кілограмами, то ніякого розтягування шлунка у них немає і бути не може.

Солодке

Так, періодично по телевізору можна побачити рекламу процедур, які нібито дозволяють зменшити розмір шлунка, внаслідок чого схуднути. На жаль, багато хто дійсно вважають такі способи «лікування» панацеєю від ожиріння. Але це не так. При відсутності раціонального харчування і рухової активності після проведення таких втручань вага знову повернеться. Треба раз і назавжди запам’ятати: ожиріння — це хронічне захворювання, яке вимагає хронічного охоронного режиму харчування і збалансованого та регулярного фізичного навантаження протягом усього життя. А якщо все одно потрібно вчитися правильно харчуватися і тренуватись, то навіщо йти на ці небезпечні для організму процедури? Не забувайте про всілякі ускладнення — від банального гастриту, виразкової хвороби та інших хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту до утворення стриктур і розвитку непрохідності. Ви впевнені, що вам це потрібно?

Джерело: The Chellenger