Сир – смачний і корисний делікатес. А якщо ви підраховуєте калорії і контролюєте вагу – вибирайте молоді сири.

Види молодого сиру

Молоді сири – це одна з різновидів м’яких сирів, по виду вони щось середнє між сиром і ґляґаним сиром. Молоді сири ще називають незрілими сирами, а від твердих сортів вони відрізняються способом приготування. Як і тверді їх готують з молока вищої якості шляхом сгущення (додавання молочнокислих бактерій, сичужних ферментів, болгарської палички). Основна ж відмінність рецептури приготування молодих сирів в тому, що вони не потребують тривалої витримки, а готові до вживання практично відразу.

До молодих сирів також відносяться і ропні сири, батьківщиною яких є країни з жарким кліматом. Найбільш відомі молоді сири: фета, бринза, моцарела, сулугуні.

Молоді сири

Чим корисні молоді сири?

Дієтологи одноголосно сходяться в думці, що молоді сири набагато корисніше своїх зрілих побратимів і навіть рекомендують включати їх в деякі дієти. До складу сирів цього виду входить вода, казеїн, молочний цукор, мінеральні солі і жири, а за вмістом вітамінів і кальцію молоді сири цілком на рівних зі зрілими, але при цьому корисні речовини, які в них містяться, легше засвоюються.

Крім кальцію в молодих сирах присутні потрібні організму макроелементи магній, фосфор, натрій, калій та мікроелементи: мідь, марганець, цинк, залізо.

Багаті молоді сири вітамінами А, РР, С, Е, а також вітаміни групи В. Крім того білок, що міститься в цих сирах один з найлегших, а сусідство із сичужним ферментом посилює це якість. Молоді сири, а вірніше багатий склад речовин, що містяться в них, покращує роботу серця, печінки, нервової системи, зміцнює кісткові і м’язові тканини, регулює обмін речовин.

Читайте також:  Британські близнюки розповіли, як їм удалося дожити до 103 років

сир як є

Про калорії і холестерин в сирі

Також як і зрілі сири, молоді багаті жирами, але в них жир знаходиться в емульгованому стані. Це означає, що для його перетравлення не потрібно багато жовчі, тобто в результаті цей жир не перетворюється на «шкідливий» холестерин. Крім того через велику кількість сироватки, яка входить до складу молодих сирів, вони набагато менш калорійні, ніж тверді сорти. І якщо зрілий сир рекомендують вживати не частіше одного разу в тиждень і в невеликих кількостях, то молоді сорти можна сміливо включати в раціон 3-4 рази в тиждень – нічого крім користі для здоров’я від цього не буде.

Кому рекомендований молодий сир

Практично всім. Особливо він показаний людям, які живуть з діагнозом діабет або «порушення обміну глюкози». Лактози (молочного цукру) в ньому значно менше, ніж в зрілих сортах, тому цей сир є відмінним джерелом кальцію і при цьому не «навантажує» організм зайвим цукром.

Читайте також:  Розкрито міфи і правду про шкоду накипу для здоров'я

Але навіть у самого корисного продукту є обмеження – про це не слід забувати. Так, вводити в раціон ці сири рекомендують не раніше, ніж з шести років, адигейський можна з трьох. Через солоність не рекомендовані молоді сири вагітним жінкам і людям з хворими нирками. Також, тим, хто страждає ожирінням, краще проконсультуватися з фахівцем: дієтологом або гастроентерологом. У цьому випадку можуть бути рекомендовані певні сорти і в обмежених обсягах.

сир як є

Як і з чим їсти сир?

Вживати молоді сири можна як самостійний продукт, також рекомендовано включати їх до складу багатокомпонентних страв. Наприклад, бринза внесе солону нотку у несолоний овочевий салат, а адигейський сир, нейтральний за смаком, імпонує фруктовим салатам і легких десертів. До речі, щоб прибрати зайву на ваш погляд сіль із бринзи, слід відмочити її в чистій холодній воді – надлишок солі нейтралізується.

Як правильно вибрати сир?

Потрібно пам’ятати, що молоді сири не тільки швидко готуються, вони також швидко псуються. Їх термін зберігання дуже обмежений. Тому, вибираючи молодий сир, перше, на що потрібно звертати увагу, так це на дату виготовлення і термін зберігання. Якщо виробник відміряв свому продукту кілька місяців, задумайтеся, за рахунок чого? Швидше за все, в сир були додані консерванти, які нівелюють користь корисного продукту. Якщо крім передбачених рецептурою молока, ферментів і солі до складу сиру включені ще якісь речовини, краще відмовтеся від такого делікатесу.

Читайте також:  Яйця названі ідеальним сніданком для спалювання жиру

сир як є

Ще один важливий критерій вибору – географічний фактор.

Ідеально, якщо родина сиру і країна-виробник збігаються. Так, найкращий сулугуні виготовляється в Грузії – ця гірська країна є його батьківщиною, а сир фета італійського походження. А ось сири брусс і кайбот – національна гордість французів.

Важливий фактор та органолептичні показники продукту: зовнішній вигляд сиру, його смак і запах. До речі, сир відноситься до тієї категорії продуктів, який дозволяється дегустувати перед здійсненням покупки. Ось і скористайтеся своїм правом споживача і скуштуйте шматочок. Якісні молоді сири володіють приємним вершковим ароматом, запах повинні мати свіжий, ні в якому разі не затхлий. На смак молодий сир свіжий, адже на те він і молодий! Ось вловивши «хімічний» присмак, краще відмовтеся від продукту. Те ж саме зробіть, якщо сир має неоднорідний зовнішній вигляд або упаковка, в яку він одягнений, здулася.

Джерело: Likar.info