Різниця між ними приблизно як між вами і морквою.

Що таке пробіотики

Пробіотики — це мікроорганізми, які, за деякими даними, можуть надавати сприятливий вплив на організм в цілому і на кишечник зокрема. Так само іноді називають продукти та біологічно активні добавки з вмістом мікроорганізмів.

Піонером у вивченні пробіотиків був російський вчений Ілля Мечников, який зазначив довголіття болгарських селян, які регулярно вживають в їжу йогурт.

Він виявив, що молочнокислі мікроорганізми в кишечнику здатні гальмувати розвиток гнильних бактерій. Мечников запропонував спеціально засівати кишечник молочнокислими бактеріями для оздоровлення. Проте термін «пробіотики» з’явився значно пізніше, в 1980-х роках.

В УКраїні пробіотики регулюються ДСТУ 8712:2017 і відносяться до функціональних харчових інгредієнтів, користь яких для здоров’я науково підтверджена. В Європейському агентстві з безпеки продуктів харчування з обережністю ставляться до спроб виробників заявляти про користь для здоров’я продуктів з мікроорганізмами. Експерти посилаються на те, що причинно-наслідковий зв’язок між поїданням пробіотичної продукції і здоров’ям не до кінця підтверджений дослідженнями.

По ДСТУ 8712:2017, в число пробіотиків входять:

 • лактобацили;
 • біфідобактерії;
 • пропіоновокислі бактерії;
 • стрептококи види Streptococcus thermophilus;
 • бактерії роду Lactococcus.<
 • /ul>

  Вони можуть бути додані в продукт штучно або спочатку входити до його складу. Наприклад, кисломолочні бактерії вже є в йогурті і кефірі.

  Чим корисні пробіотики

  Деякі дослідження підтверджують користь пробіотиків при окремих захворюваннях, але з застереженнями. Взаємодії між мікробіотою кишечника і господарем не до кінця вивчені. До того ж при дослідженні впливу пробіотиків на хворобу розглядаються зміни, пов’язані з конкретними штамами, і цей ефект не можна екстраполювати на інші штами.

  Тим не менш вченим вдалося довести, що пробіотики можуть надавати позитивний ефект при антибиотикоассоциированной діареї, деяких випадках гарднереллеза, синдромі подразненого кишечника. Також вони можуть незначно знижувати артеріальний тиск і рівень холестерину, підвищувати імунітет.

  Що таке пребіотики

  Пребіотики — компоненти їжі, які стимулюють зростання або активність корисних мікроорганізмів у мікрофлорі кишечника, живильне середовище для них.

  До пребіотиків належать цукру, пептиди, ферменти, жирні і амінокислоти. Тобто щоб розворушити корисну мікрофлору в кишечнику, варто звернути увагу на молочні продукти, клітковину, фрукти, овочі, ягоди, горіхи.

  Чим корисні пребіотики

  Дослідження показують, що пребіотики не тільки допомагають пробіотикам бути більш активними, але й можуть заблокувати ріст патогенної мікрофлори. При цьому занадто активне впровадження в раціон продуктів з пребіотиками нерідко завершується здуттям живота.

  У чому ж різниця між пробіотиками та пребіотиками

  Пробіотики — живі мікроорганізми, пребіотики — хімічні речовини, якими харчуються пробіотики. І різниця між ними приблизно як між вами і морквою.

  Об’єднує їх практично ідентична назва та сфера застосування. Ці харчові компоненти знаходяться в прямій залежності один від одного: без пребіотиків пробіотики не зможуть розмножуватися, без пробіотиків пребіотиків нікого буде живити.

  Варто вживати пробіотики і пребіотики

  Якщо говорити про продукти, в яких містяться ці компоненти, вони відмінно впишуться в раціон. Крупи, кисломолочні продукти, овочі — основа здорового харчування. Правда, щодо пробіотиків і пребіотиків це лотерея: ви ніяк не дізнаєтеся, скільки корисних складових знаходиться у вашій тарілці і наскільки ефективно вони доберуться до кишечника.

  Що стосується біологічно активних добавок, нюансів ще більше. По-перше, ефект від пребіотиків і пробіотиків не до кінця вивчений. По-друге, для живих бактерій важливі строк та умови зберігання, інакше вони ризикують стати мертвими. По-третє, не всі однаково корисні бактерії. Відповідно, ви дієте на свій страх і ризик: або оздоровити організм, чи витратите гроші даремно. Але є і хороші новини: побічних ефектів у них практично не спостерігається.